29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
DENGE
07 Mart 2022 Pazartesi Bu yazı 5586 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hadisik Kralının iki dostu vardı ve bu iki dostu bir suçtan dolayı mahkûm edildiler. Kral duruma çok üzüldü, merhamet gösterip onları serbest bırakmanın yollarını aradı, ama yapamadı. Çünkü kralın isteği kanundan üstün değildi. O yüzden bir fermanı çıkardı: Derin bir uçurumun üzerine bir ip gerilecek ve bu iki adam ipin üzerinde yürüyüp karşı kıyıya hangisi ulaşabilirse onun hayatı bağışlanacaktı. Kralın emri yerine getirildi ve dostlarından ilki sağ salim karşı kıyıya vardı. Diğeri ise cesaret edemeyip korku içinde bir türlü karşıya geçemedi. Sonra karşıya geçene seslendi.

— Hey dostum: karşıya geçmeyi nasıl başardın, bana da söyler misin?

İlk karşıya geçen geri seslendi.

— Ben ne zaman bir tarafa düşecek gibi olsam, diğer tarafa abandım, bunun dışında hiçbir şey bilmiyorum.

                İşin sırrı dengedir. İnsan yaşamı, var oluşu çelişkili zıtlıklar sayesinde dengeye ulaşır. Bu dengeyi tutturabilen kişi yaşamın, hayatın, anlamlı varoluşun, iyinin, kötünün ne olduğunu dengeli, istikrarlı duruşu sayesinde anlayabilir. Yaşam her zaman zorluklarla doludur. İnsan hayatı boyunca binlerce engellerle, zıtlıklarla karşılaşır. Yaşam bu zıtlıklar, çelişkiler içinde sürüp gider. Sistemli ve mantıksal akıl yürütüp, uyumlu birliktelik yaşamanın, hayatı kolaylaştırmanın yolunu bularak doğru yola ulaşanlar başarılı olur. Sistemsiz plansız, programsız, hilekar yaşayanlar başarısız olurlar. Tıpkı Hint temel felsefesinde olduğu gibi: “Hilekar ecelinden önce ölür” 

                Çetin Altan’a “Hayat nedir?” diye sorduklarında usta yazar: “Hayat doğumla ölüm arasında geçen süre içerisinde yaşamın üstesinden gelme gustosudur” cevabını verir.

                İsteseniz de istemeseniz de yaşam akıp gider, durduramazsınız. Latin düşünce insanı Ovidius’un “Sen masum ol tanrı hemen yanına gelir”, İsa Mesih’in “Tanrı sevgidir” sözlerini unutmayın.

                Hiçbir şeyden elinizi eteğinizi çekmeden yaşama sıkı sıkıya sevgiyle sarılıp, coşkuya bağlanın, yaşamı sevin, her anın zevkini çıkarın, dostlarınızla muhabbet edin. Her zaman uyumlu ve dengeli yaşamaya çalışın. Ne sağa ne sola aşırıya kaçmayın, her zaman dengeyi bulun. Orta yolu, mantıksal yolu, dengeyi tutturanlar yükseklere çıkar. Bir aşırı uçtan diğerine kaydığınızı fark ettiğiniz an aşırılıkları seçmeyip ortada durun, dengeyi tutturun. Donanımlı, birikimli insan olun. Kendinize iş, uğraş bulun. Çünkü dünyada en zararlı, en faydasız insan boş insandır.

                Aziz Jerome’nin: “Hep çalışın ki şeytan sizi hep meşgul bulsun”

                Eflatun’un: “Boş kafa şeytanın çalışma odasıdır” sözlerinde olduğu gibi boş durmayın. Her zaman sosyal insan olun, müzikle, sanatla, edebiyatla, şiirle, besteyle, uğraşın. Anlamlı türküler, şarkılar dinleyerek sosyal insan olun. Aksi takdirde sokaktaki diğer canlı ve cansız varlıklardan farkınız olmaz. Çünkü onlar şarkı söylemez, türkü söylemez, sosyal yönleri yoktur. En basit olaylardan, duygu ve düşüncelerden, aktivitelerden, zevk almaya bakın.

                Olumsuz duygularınıza hâkim olup, kötülükler karşısında sakinleşin. Bazen allame-i cihan olsan, bazen de deryayı umman olsan en sevdiklerinize bile söz geçiremediğiniz anlar olur. Sinirlenirseniz, yıpranırsınız, çökersiniz, anlamsız geçen günlerinize üzülürsünüz. Bu gibi durumlarda kendinizle baş başa kalın. Gecenin hükümranlığında, âlem gaflet uykusundayken kulaklık takıp anlamlı, manalı, özlü türküler, şarkılar dinleyin. Bazen ağlayın, ağlamak kalpte biriken kötülükleri akıtır, kalbi temizler. Ve düşünün, düşünmek var olmaktır, insan kalmaktır.

               

Geçti baharımız, geçti yazımız*

                O geçen günleri görmez gözümüz

                Nazlı yâre geçmez oldu sözümüz

                Susup oturmaktan başka çare yok imiş

 

                Salmışım gemiyi minnet behrine

                Dayandık feleğin her bir kahrına

                Yar bir ataş attı gönül şehrine

                Yanıp kül olmaktan başka çere yok imiş

 

                Benzeri türküleri dinleyip, sakinleşip kalbinizi yumuşatın, o zaman hayata sevgiyle bakar kin, nefret gibi insanı zaaflardan kurtulursunuz. Toplumdan uzak yaşamayın, toplum içinde yaşamak sevgi içinde yaşamak demektir. Başkalarına yardım edip iş birliği yapmak, insanların dertlerine ortak olup, dermansıza derman, ilaç olmak, onların neşelerine, kederlerine, mutluluklarına, ölümlerine saygı gösterip, ilgi duyup, sorunlarıyla ilgilenmek kin ve nefreti yok eder, kişinin içinde sevgi çiçekleri açar. Çocuklarla dans edip, şarkı söyleyerek ufak tefek sosyal aktivitelerle yaşamdan azami derecede zevk alıp hayatınızı sıradanlıktan kurtarın.

                Yaşam sevgidir, akmaktır, karşılıklı alıp vermek ve paylaşmaktır. Toplum ve hayattan koptuğun an ruhsal çöküş yaşarsın. Birine sevgini verirken onunla aranda sevgi akışı olur, ikiniz de kazanırsınız. Bu sevgi alışverişi mutluluğa dönüşür. O zaman dengeyi bulursun, kendini bulursun. Daha çok seversen daha fazla gelişirsin, daha az seversen eksilirsin. Dengede kalmak sevgidir, mutluluktur, kendini bilmektir, kendini bilmek ilahiye açılan kapıdır, yaşamdan zevk almaktır. Parça değil bütün olmaktır.

---------------------------

*Yusuf Gül – Çare yok imiş

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net