29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
ZAMAZİNGO YAŞAMDAN KUTSAL YAŞAMA
14 Şubat 2022 Pazartesi Bu yazı 9055 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Kendini kendinle tanı, kendini tanıyan Tanrıyı tanır.”

Sokrates

 

        Zorluklarının üstesinden gelmenin ve hayatı kolaylaştırmanın her zaman bir yolu vardır. Bu dünyada var olduğumuz müddetçe doğa, çevre, toplum ve diğer insanlarla birlikte hayatı düzgün ve uyumlu şekilde bir arada yaşamak zorundayız. İnsan işe yaramayanı, yanlış ve faydasız olanı değiştirebilme; fiziksel, zihinsel ve ruhsal anlamda daha iyi ve daha mutlu bir şekilde yaşayabilme yeteneğine, kabiliyetine, becerisine sahiptir. Her insanın içinde hem kutsal bir yaşam hem de canice bir yaşam vardır. Hayatınızda kimse size değer vermemiş olabilir, hatta Fransız Filozof Saint Simon’un “Şakirtlerimden bir tek beni Michelet anladı o da yanlış anladı” sözünde olduğu gibi en yakınlarınız bile anlamayabilir. Ancak tarihe adını yazdırmış ünlü kişiler tek başlarına var olmuşlardır.    

        Fransız Filozof Volter: “İnsanın çok tanıdığı az dostu olur”,

        Macar Filozof Emil Michael Cioran’ın: “Herkes sizden iyi söz ettiği zaman, vay halinize!” sözleri önemlidir. İnandığınız yolda, bilge seviyesinde kendinizi yetiştirip doğru yolda yürüyün gerisi boştur.

        Arjantinli Marksist siyasetçi Che Guevara’nın: “Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun. İyilik yapmaya devam et, karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile, sen o iyiliğe layıksın.” Sözlerinde olduğu gibi daima iyi niyetli ol, hep kazanırsınız.

        Eskiye nazaran, hayatın hiçbir döneminde olmadığı kadar şanslı durumdasınız. Bilgiyi, kültürü uzaklarda aramamıza gerek yok her şey elinizin altında. Devir kafa devri, bilgi devri, başarı, mutluluk ancak bilgi sayesinde kazanılır. Bu günkü modern çağın mürşidi, yol göstereni, başarıya götüreni internet, medya gibi bilişim organlarının mucize etkilerinden, sunduğu sınırsız olanaklardan faydalanarak mutlu ve başarılı olabilirsiniz. Kültürünüzü, eğitiminizi, kişiliğinizi, sosyal yönünüzü geliştirip, vasıflı, faydalı, verimli ve nitelikli insan olabilirsiniz.

        Eğer mutluluğunuzun kalıcı olmasını istiyorsanız en ufak olumsuz düşüncelerden, can sıkıcı ortamlardan, kızgın durumlardan, tartışmalardan, kıvılcımlardan, cehaletten uzak durmanız gerekir. Aksi takdirde bedeninizde fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kişi ne kadar neşeli, pozitif, dahi seviyesinde bilgili olursa o kadar sağlıklı olur. Neşeli olup da hasta olan insan yoktur. 

        Bir atasözümüzün söylediği gibi “Adamı yıkan gamdır, duvarı yıkan nemdir.” Her şeyden şikâyet eden, yakınan, negatif enerjilerle dolu, olumsuz düşüncelere sahip, karamsar insanlar hasta kişilikli insanlardır. Bu insanlar zayıf karakterli olduklarından hiçbir zaman acıdan kurtulamazlar, acıyla beslenirler, etrafına negatif enerji yayarlar. Sürekli bozlak, hoyrat, aydost, ağıt, uzun hava türküleri dinlerler. Kadercidirler, yakınıcıdırlar.

                İnsanı ve organizmasını içinde yaşadığı olumsuz düşünce ya da duygular kadar başka hiçbir şey yıpratmaz. Acı, üzüntü bedenin gücünü kaybettirir. Tüm hastalıklar kişinin kendisi tarafından yaratılır. 

                Milattan sonra ikinci yüzyıla ait gnostik felsefe düşüncesinde: “Kederli insanın duası hiçbir zaman Tanrı’ya ulaşacak kadar güçlü değildir. Bir darbe yediğinizde ettiğiniz hiçbir dua hedefine asla ulaşmaz.” sözü çok önemlidir.

                Hayatın en aşağı dip noktasında yaşayanlarda insandır, en üst zirve noktasında yaşayanlar da insandır. En aşağı tabakada yaşayanlar bilim ve eğitim seviyesi düşük kitleler ve şarlatanlar tarafından kuşatılmıştır. Duygu ile düşünce ile başkalarının, çevrenin, eskimiş, demode olmuş geleneksel oluşumların, sahte inançların etkisi altındadırlar. Burada kişi kendisi değildir. Çevre, toplum, aile, kurum ve kuruluşlar kişinin kendisi olmasına izin vermez, özgür bırakmaz. Hayatın en üst katmanında yaşayanlar ise akıl ve bilimle barışık, özgür insanlardır.

        Bugünkü karmaşık dünyada yolunuzu kaybetmemek, var olabilmek, üstlendiğimiz konulara tam egemen olabilmek, yaşamın üstesinden gelebilmek ve zirvelere yükselip orada tutunabilmek için mutlaka bir öndere, mürşide, bilgeye ihtiyacınız vardır. Bir tek fikir, duygu, düşünce bile zihninizde bir pencere, yeni bir ufuk, bir mutluluk kapısı açar. Ama sadece çabalayana, gayret gösterene. Ünlü ozanımız Muhlis Akarsu’nun söylediği gibi: 

 

        Deli gönül feryat etme boşuna

        Hal bilmez kişiye yar olamazsın

        Bir mürşide bağlamazsan özünü

        Hakkın huzurunda var olamazsın

 

                Mutluluğun yolunu keşfetmek,

        Hayatınızdaki zayıflıklardan, yenilmişliklerden, kötülüklerden, zararlı olan acılardan kurtulmak,

        İçinizdeki uyuşukluğu, gaflet uykusunu, tembelliği, acıyı, kederi öldürüp, güç-kudret duygusunu yükseltmenin,

        Tüm engelleri aşıp mutluluk duygusunu derinden tadabilmenin, mutlu bir yaşam sürebilmenin yolu çok okuyup, araştırıp, sorup, sorgulayıp, içinize bilgelik tohumları ekerek, dahi düzeyde ışıklanarak, bu ışık şavkıyla hem kendinize hem tüm insanlığa yön verip aydınlatan kutup yıldızı olmakla sağlanır. Bir kere ruhunuzu bilgiyle uyandırın, gerisi mutlaka gelir. Uyanan ruh bir daha asla uyumaz. Sadece bilge insanlar hakikati anlayabilir. Aksi taktirde hayatınız anlamsız, tatsız hiçbir işe yaramayan sönmüş bir yıldız gibi akıp geçer.

Alman Filozof Friedrich Nietzsche: “Fatihler şansa inanmaz, hayat; kendisini alt edenindir.”,

İranlı sosyolog, Ali Şeriati: “İnsan kendi kendisinin sebebidir. Gecenin hükümranlığında yetiştirin kendinizi”,

Amerikalı yazar, filozof, siyasetçi ve diplomat Benjamin Franklin: “Tanrı, kendilerine yardım edenlere yardım eder.” 

Sözlerinde olduğu gibi başarı kendi kendine gelmez. Kutsal ve mutlu bir yaşama erişebilmek için, her daim, gündüz ve gece kendinizi onarın, inşa edin, alt edin hayatı.   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Erdal CANBOLAT  -  14-02-2022 - 15:56
Sevgili kardeşim Yenerciğim; haftalık yazılarınızı okudukca insanın en az iki kere okuyacağı geliyor ,her hafta bizlere bilmediğimiz eksik bildiğimiz konulara değinerek doğru istikamete yönlendirip,toplumda ki yanlış yapılan, noksan olan konuları da öğrenerek insan kendine şiar ediniyor bilgilerini tazeliyor ve doğru olanı tercih ederek yoluna devam ediyor. Başarıların daim olsun, çok teşekkür eder saygılar sunarım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net