29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
BİLGE ÇOCUK EĞİTİMİ
24 Ocak 2022 Pazartesi Bu yazı 5975 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Çocuk potansiyel gelecektir. Çocuk neşesiyle, sadeliğiyle

gelecek umutlarını, gelecek hayallerini sembolize eder.”

Carl Gustav Jung 

 

Bilge çocuk yetiştirilmesiyle ilgili dünya eğitimcilerinin tamamının birinci görüşü: “Çocukların ilk eğitim ocağı ana ve baba kucağıdır.”Bilge çocukeğitimiyle ilgili ilk çağ uygarlıkları ile bazı düşünce insanlarının önemli görüşleri:

*

Antik Hint Eğitimi:“Öğretmen (Guru) kutsal sayılır. Eğitimdedini inançların ve felsefi yorumların etkisi büyüktür. Üçü ayrılmaz bir bütündür. Hint felsefesi rahip felsefesi olarak ta bilinir. Eğitim, sözlü edebiyat tarzındaki dini ilahiler, destanlar, şiirler halindedir. Hint’te çocuk yaşta evlilik yaygın olduğundan kızların eğitim seviyesi düşüktür. “Bütün kötülüklerin kaynağı insanın içindeki istekler ve hırslardır.Nirvana yani en mutlu ana ulaşmak için tüm bürudetleri (kötülükleri) sevginin potasında eritiniz. Zor hayvana yakışır, ahımsa* insana. Önce sukut vardı kelam değil, Tanrı sukuttur, sen Tanrısın” gibi sevgi, hoşgörü, erdem düşünceleri eğitimin ve mutluluğuntemelini oluşturur.”(Ahımsa: Hiçbir canlıyı incitmeme, hoşgörü, güzellik, nezaket...)

*

Antik Yunan Eğitimi:“Bilgelik düzeyinde üstün insan yetiştirmek eğitimin temelidir. Bu da sağlıklı ruh ve beden gelişimine bağlıdır. Jimnastik ve musiki ile sağlıklı vücut oluşturulmalı, ahlak ve felsefe eğitimiyle akıl ve ruh olgunluğuyla hakikatin anlaşılmasısağlanmalı,soyut bilgiler ruh ve beden gelişimindensonra verilmelidir”Antik Yunanın “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”düşüncesi tüm dünyanın ilkesi oldu.

*

Romalıların Eğitimi:“Felsefi disiplin, güç, kudret, cesaret, olgunluk”eğitimin temeliydi. M.Ö. yıllarda Roma’da resmi okul ve öğretmen yoktu. Güzel söz söyleme, hitabet (Retorik) eğitimden sayılırdı. Roma’da önemli eğitimciler yetişmiştir.

*

İbranilerin Eğitimi:“Çocuklar için okul yoktu. Eğitim anne ve babanın işiydi. “Çocuklarını seven bir kimse onları bir eli ile döverek cezalandırmalı, öteki el ile de okşamalıdır” görüşü eğitimin temelini oluşturur.”

*

Japonların Eğitimi:“Japonlar, yüzyıllar boyunca Çinve Kore Uygarlığıeğitiminin etkisi altında kalmıştır. “Öğrenmek hayatta başarılı olmanın anahtarıdır ve kimse öğrenmeyi ihmal etme lüksüne sahip değildir. Temel eğitim geniş halk kesimlerine kadar yayılmış,ileri düzeyde eğitim ise her ferdin kendi yetenek ve olanaklarına bırakılmıştır. Eğitimle uğraşanın gölgesine dahi basılmaz” çağdaş eğitimin temel felsefesi sayılmıştır.”

*

Güney Korelilerin Eğitimi:“Birebir eğitim sistemiyle yüksek başarılara sahip öğrenciler yetiştiren Kore eğitim sistemi günde 12-16 saat arasında test odaklı ve hedef amaçlı zorlu eğitime tabidir. Öğrenciler öğrendiklerine değil, sonuçlara odaklanırlar. Üniversite diploması olmayanlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi gösterilir.Son 10 yıl içerisinde Uluslararası Öğrenci Yarışma programı (Pisa) yarışmalarında Kore öğrencileri ilk üçte yer almaktadır.”

*

Quintilien: “Eğitim dünyaya gelişimizle başlar. Çocuğun ilk eğitmeni sütanneleridir. Sütannenin dili düzgün, akıllı, erdemli olmalıdır. Çocukların ilk izlenimleri derin olur. Küçük yaşta bilgiler hafızada kalıcı olacağından çocuk eğitime olabildiğince erken başlamalı. Eğitim ve öğretim oyun gibi eğlenceli olmalı. Çocuğu övmeli, kendisini beğendiğimizi söylemeliyiz. Okuduğunu iyi anlaması için yüksek sesle okumayı öğretmeliyiz. Onlara sorular sormalıyız.”

*

Mark Orel: “İnsan içten bir özgür iradeye sahiptir ve istediği gibi özgür davranabilir. Bu iradesi ile kendi kendinin sahibi olur. Üstün bir insan olabilmek, ruhunu yükseltmek için iyi örneklerden yararlanmalı, özü ile sürekli didişip kendi kendini inşa etmeli, kendi kendini eğitip olgun bir insan olmalı.”

 

Montaigne: “Eğitimuzmanlar yetiştirmek değil insanı yoğurma sanatıdır, Tarih olsun, felsefe olsun bütün bilimler çocukta ahlaksal bir iz bırakması şartıyla okunmalıdır.  Kitaba bağlanmak şart değildir. Ruhu işletmek için deneyler ve gözlemler kitaplardan önceliklidir.”

*

Plütark: “Toplumların en önemli öğesi ailedir, çocuk ilk olarak anne ve babasının gözetimi altında eğitilmelidir. Kadınların bilgili olması çok önemlidir. Çocuklar yükseköğrenimlerini felsefe bilginlerinden öğrenmelidir. Öğrenciler erdemli olmalı. Her öğrenci önce kendi kendini yönetmesini bilmeli, düşünmesini öğrenmeli”

*

Luther: “Bir kasabanın mutluluğu yalnız tabiatının zenginliği, silahlarının ve tersanelerinin çokluğu ile sağlanamaz, bir kasabanın kuvveti bilgili ve akıllı, namuslu vatandaşlar yetiştiren iyi bir eğitim ile sağlanabilir. Düşünmeyerek makine gibi ezber ders yoktur. Öğrenim yalnız dinsel bakımdan gerekli görülmemeli.  İnsanlar memleketlerini güzel idare etmek, kadınlar çocuklarını iyi yetiştirmek ve evlerini iyi çevirmek için de öğrenme zorundadırlar.  Evde yetişen çocuklar bilgisiz, ahmak, tek söz söylemeye kudretsiz olurlar, hayatta hiçbir denemeden geçmemişlerdir. Oysaki bu çocuklar okullarda yetişmiş olsalardı öğretmenleri onlara dil, güzel sanatlar, tarih öğretecekler, dünyanın ilk günlerinden beri geçen deneyleri anlatacaklardı. Kadın öğrenimini de erkek öğrenimi kadar gereklidir. Çocuğa din, ana dil ve yabancı dil öğrenimleri ilematematik, tabiat bilgileri, jimnastik ve musiki eğitimi verilmelidir.” 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Erdal CANBOLAT  -  29-01-2022 - 21:46
Saygı değer Yener Kardeşim; senin köşe yazılarını pür dikkat her hafta takip ediyoruz. Toplumu bilgilendiren, bilmediklerimizi öğreten, araştırıp doğru bilgileri bizlere bahşettiğiniz için size minnettarız, kalemine yüreğine sağlık çok teşekkürler...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net