29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
MAZOT BENZİNİ GEÇERSE UN DA ŞEKERİ GEÇER
10 Ocak 2022 Pazartesi Bu yazı 4911 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

510 milyon km2 lik dünya yüzeyinde 7,92 milyar insan yaşıyor, bu insanların her biri gün içinde karnını doyurmaya çalışsa da malesef 1,8 milyar insan gıdaya ulaşmakta zorluk çekiyor, 1 milyar insan gün içinde açlık sorunu yaşıyor ve her 6 saniyede 1 çocuk açlıktan ölüyor.

Artan nüfusla beraber tarım alanları tüm dünyada 2000 yılına kadar artarken, şehirleşme, sanayi üretiminin yoğunlaşması, yapılaşma, büyükşehirlerdeki yaşamın cazibesi ve diğer nedenlerle 2000 yılından sonrasında azalmaya başladı.

2000 yılından günümüze tüm dünya da 420, 8 milyon dekar arazi yapılaşma, imara açılma ve başka nedenlerle tarım dışına çıkarıldı. Ülkemiz de toplam tarım alanımız  279 milyon dekar iken bugün 231 milyon dekara düşmüş durumdadır.

Azalan bu tarım arazilerimiz de her yıl dünyada 24 milyar ton, ülkemizde 150 milyon ton toprak erezyon ve yanlış uygulamalar ile malesef kaybolmaktadır.

Anlayacağınız tüm dünyada nüfus hızla artarken hem tarım alanları azalıyor hem mevcut tarım alanlarındaki toprak ve organik madde azalıyor.

Özellikle ekili tarım arazilerimizin yoğun olduğu İç anadolu ve Doğu anadolu bölgelerimizde organik madde oranı çok kritik düzeylere düşmüş durumdadır. Geçen sene Konya, Mardin, Hatay illerimizde kum fırtınalarının olması bu durumun en bariz işaretidir.

Mevcut problemlere su kaynaklarındaki değişimler ve çeşitli nedenler ile azalan yer üstü ve yer altı sularının etkisi eklenince suya bağlı olan tarımsal üretim iyice zora giriyor.

Son 50 yılda sadece ülkemizde 50 den fazla göl kurudu, ırmaklar nehire, nehirler dereye döndü, dereler de kurudu.

Tarımsal üretim alanlarının azaldığı, üretimin zorlaştığı dünyada israf ise her geçen gün artıyor. Binbir emek ve masrafla üretilen 1 milyar ton gıda her yıl çöpe atılıyor. Maalesef kişi başı israfta tüm dünyada ilk 10 a girmekteyiz.

Tüm bu problemler artarak devam ederken üretimin önüne bir de üretim maliyetlerinin günden güne artması sorunu çıkıyor.

Artan üretici fiyat endeksi tüketici enflasyonunun artmasına yani gıdaya daha pahalı ulaşıma neden olmaktadır.

Üretici fiyat endeksi neden artıyor diye baktığımızda tarımsal üretimde kullanılan hammadde ve alet ekipmanların büyük oranda ithal edilmesi ve enerji maliyetlerinin artması görülmektedir. En büyük artış ise gübre ve mazot da olmaktadır.

Dikili tarım arazilerinde üretim yapan üreticilerimiz mazot fiyatını bir miktar tolere edebilse de Özellikle ovalarımızda yani ekili tarım yapılan arazilerimizde hububat ve bakliyat üretimi yapan, geniş alanlarda sebzecilik yaparak geçimini sağlayan üreticilerimizin işi daha da zor olmaktadır.

Hububat ve Bakliyat ekimi yaparken, 100 yıl öncesine yani saban ve kağnıya dönme şansımız olmadığına göre ekimi mazotla, gübrelemeyi mazotla, ilaçlamayı mazotla, hasatı mazotla, nakliyeyi mazotla yapmak zorundayız.

İnşallah elektrikli traktörler çabuk çıkar ve işletme maliyeti az olur da biraz nefes alınabilir.

2020 yılında ülkemiz buğday üretimimi 6.9 milyon hektar alanda  20.5 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu miktar yeterlilik oranımızın % 89,5 olmasına neden oldu.

Buğdayda % 100 yeterlilik için yaklaşık 24 milyon ton üretim olması lazım. Bu miktarı üretebilmek için yaklaşık 1 milyon hektar ek buğday ekimine ihtiyacımız var.

2020 yılında pandemi başladı, 2021 yılında ovalarımızın çoğunda kuraklık oldu, çiftçi gelir kaybı yaşadı. Devletimiz üreticilere kuraklık desteği ödemesi yapıyor.

2022 üretim yılı ekim döneminde gübre krizi ileri seviyeye geçti. Fiyat olarak son 1 yılda 4 kat artan azotlu gübrelerin tam da buğdayın ekim döneminde satışı durdu.Bu durum buğdayın rekoltesinde mutlaka olumsuz etki yapacaktır.

Amerikanın ve Rusyanın yoğun buğday ekimi olan bölgelerinde bu yıl kuraklık bekleniyor. Şu anda Rusya, ve Çin  kendi üretimi azalmasın diye azotlu gübrelerin  ihracaatını yasakladı. Önümüzde ki hasat döneminden sonra aynı şeyin Buğday içinde olmayacağının garantisi yok.

Buğday normal ekimde Ekim - Kasım aylarında ekimi yapılan bir bitki ama geç ekim yapılarak Ocak sonuna kadar ekilebilir.

Günümüz dünyasında geçim sıkıntısını azaltmak ve Geleceğin dünyasında her gün artan nüfusun karnını doyurmasını bunun içinde gıdaya ulaşmasını sağlamak için tüm kurumlarımız ve Tarım ve Orman Bakanlığımız ;
-İsrafın azaltılması için,
-Tarım arazilerimizin tarım dışına çıkarılmaması için,
-Rüzgar ve su erezyonu ile kaybolan toprak miktarımızı azaltmak için ,
Enerji fiyatlarının yükselmesi ile tüm dünyada artan mazot ve gübre fiyatlarının bir kısmını üretici bazında destekleyebilmek için çaba sarf etmekte, her yıl artan oranda kaynak kullanmaktadır.

Bizde üreticiler ve vatandaşlar olarak :
- Topraklarımızın organik madde oranını yükseltecek,
- İsrafın her türlüsünden özellikle üretimde meydana gelen israflardan kaçınmayı sağlayacak,
- Tarımsal üretimimizi koruyacak ve artıracak her tedbiri almalı,
- Köylerimizden uzaklaşmadan üretimimize devam etmeli ,  çalışarak üreterek yaşamaktan vazgeçmemeliyiz.

Mazot, benzini geçerse un da şekeri geçer deyip verimli üretim yapmaya, geçen yıldan daha fazla ve daha verimli üretmeye çalışmalıyız.

Atalarımızın dediği gibi elden gelen öğün olmaz, olsa da vaktinde bulunmaz. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net