10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Özgürlük ve İsyan
29 Aralık 2021 Çarşamba Bu yazı 4731 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Özgürlük, Allah'ın insana ezelinden bahşettiği bir varoluş gerçeğidir. İnsan bu nedenledir ki yaratılışından itibaren özgür bir varlıktır. Kendisine verilen bu özelliğin bedelini hiç kimseye ödemeye mecbur değildir. Yalnızca Allah'a kulluk vazifesiyle sorumludur ve yalnızca  Allah'a secde eder ve eğilir. Çünkü Allah, mutlak özgürlüğün tek sahibidir. İnsan tüm yapıp ettikleriyle hem kendisine hem çevresine hem de doğaya karşı sorumlu bir varlıktır. İnsan özgür olduğu sürece Allah'a layık bir kul olabilme durumuna ulaşabilir. Özgürlüğü gasp edilmiş bireylerin ya da toplumların birey veya millet olabilme özellikleri dahi yoktur.
           Tarih boyunca sömürülmüş ve tutsak olmuş milletler özgürlüklerini kaybettikleri için uzun yıllar boyunca şeref ve haysiyetlerini de kaybetmişlerdir. İnsan olabilmenin yolu  özgür bir birey olabilmekten geçer öncelikle. Türk Milletinin verdiği ulusal kurtuluş mücadelesi dünyanın en geçerli ve haklı mücadelesi olarak tarih sayfalarında onurlu yerini almıştır. Vatan mücadelesi, namus ve şeref mücadelesi gerçekte bir özgürlük mücadelesidir. Özgürlük yolunda dökülen kanlar, verilen canlar Allah'ın nazarında da en kutsal değerler arasındadır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale harp meydanlarının önünde tüm dünyaya haykırırcasına “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” sözü  özgürlüğe ve bağımsızlığa yapılmış en büyük  tarihi kutsal bir çağrıdır.
           Özgürlük ve esaret tarihin akışı boyunca geçmişten bugüne, bugünden de yarınlara uzanacak olan bir süreçte hep yanana olmuş ve tarihte yaşanmış olan birçok mücadelenin de kıvılcımını oluşturmuştur. Ekmek mücadelesi, emek mücadelesi, şuurlu bir toplum olabilme mücadelesi, insan olabilme mücadelesi, bağımsızlık mücadelesi de gerçekte bir özgürlük mücadelesidir. İnsan gerekirse özgürlüğü için isyan mekanizmasını kullanabilir ve kullanmalıdır. Tarihsel süreç içerisinde özgürlük mücadelesini başlatan ve mutlak özgürlüğe kapıların açılmasını sağlayan en geçerli ve güçlü toplumsal hareket isyandır. Zulme, tutsaklığa ve her türlü mağduriyetlere karşı en geçerli panzehir isyan olarak karşımıza çıkmaktadır. Zulmü kabullenmek ya da zulmün egemen olmasına destek vermek zalimlerin işleyen çarkına payanda olmaktır ve zalimlerle işbirliğine girmektir. Zulüm, tarih boyunca çoğu toplumlarda her zaman var olmuştur. Zulüm her toplumda az ya da çok ortaya çıkar. Fakat bir toplumda zulmün olması başka bir şeydir, zulmün egemen olması çok daha başka bir şeydir. Aydınların, ilim insanlarının, sanatçıların, fikir adamlarının pasif bırakıldığı ve itibarsızlaştırıldığı ilkel toplumlarda zulüm egemen hale gelir. Bu nedenledir ki zulmün en etkili panzehiri zulme karşı birlik olmak ve topyekûn karşı duruş sergilemektedir.
           Hazreti Musa'nın asası devrin firavunlarına karşı isyanın apaçık bir sembolüdür. Asa kelimesi filolojik yönden incelenirse bu kelimenin isyan kelimesi ile aynı kökten geldiği ve köken olarak benzerlikler ihtiva ettiği görülür. Musa'nın asası geçmişten bugüne dek her türlü zulme bir baş kaldırışın en kutsal sembolü olarak çağlar ötesinden bugünün toplumlarına da bir rehber ve bir ışıktır.
            Zulüm üzerine asla bir toplum veya sistem inşa edilemez. Çünkü zulmün binası olmaz. Toplumsal sistemlerin ve devletlerin ayakta kalmasını sağlayan mekanizmalar, gücünü vicdan, merhamet, iyilik, yardımseverlik, huzur, barış güven ve İnsan sevgisinden alır.  

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net