24 Mayıs 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Köprülü Kavşak Çalışmasında Sona Gelindi
Köprülü Kavşak Çalışmasında Sona Gelindi
Çok güzel bir mutfağımız var
Çok güzel bir mutfağımız var
Kızılay Uçurtma Şenliği İle Çocukları Sevindirdi
Kızılay Uçurtma Şenliği İle Çocukları Sevindirdi
Hira Nur Doğan, Türkiye Şampiyonu
Hira Nur Doğan, Türkiye Şampiyonu
  YAZARLARIMIZ
KIRIKKALE BİR NUMARA
29 Aralık 2021 Çarşamba Bu yazı 7795 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale Cumhuriyetle kurulan, onunla büyüyen, gelişmeye çalışan, yerleşim yerlerimizden biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarında hızlı bir gelişme ve nüfus artışı ile Orta Anadolu, Orta Kızılırmak Havzasında, ülkemizin dört tarafından umut ve heyecanla gelen vatandaşlarımızın ortak oluşturduğu, ilk ağır silah sanayinin, bizzat Atatürk ün emri ve direktifleri ile kurulan şehrimizdir.

Kurtuluş Savaşı bitip ülke düşmandan temizlendikten sonra, Atatürk savuma sanayinin zayıflığını ve bu konuda sağlam temelleri olan bir yatırımın olması için yer arandığında, Kırıkkale’nin, bunun için en uygun yer olduğu fikrine varır.

İşte bu düşünceden doğan Kırıkkale 1925 de on hanelik bir köyken;

1928 yılında Pirinç Fabrikasını,

1929 da Mühimmat Fabrikasını,

1931 de Çelik Fabrikasını,

1936 da Barut ve Tüfek Fabrikalarının kurulmasıyla, 2001 yılında yirmi beş mahalleli ve 205 bin nüfuslu kocaman bir il olur.

Cumhuriyet le beraber Atatürk ün yaptığı en büyük yatırımKırıkkale’ye olmuştur. Bunun için biz bu şehre kendi aramızda cumhuriyet şehri deriz de Atatürk’ün adını pek söylemezdik.

Maalesef Kırıkkale’mizAtatürk’ten sonra yavaş yavaş sanki bilinçli bir şekilde yatırımları ya durdurdularya da buradaki yatırımların kollarını azar azar budamaya başladılar.

Özellikle son on yirmi yıldır iktidarda bulunan AKP Hükümeti ,’’Mili Piyade Tüfeğimiz’ ’de olduğu gibi, bazı silah yatırımlarını başka yerlere kaydırarak Atatürk ün şehrini küçültmeye ve yok olmaya doğru götürmüşlerdir.

O gün ağır silah sanayinin Kırıkkale de kurulmasına neden olan Atatürk ve arkadaşlarının ne kadar doğru karar verdiklerini, ülkesini seven herkes anlamaktadır. Burada tüm alt yapısı ve en elverişli bir coğrafi yapıya sahip Kırıkkale’nin tüm bu özelliklerini yok etmeye çalışanlar, Kırıkkale’ye yapılan tüm olumsuzlukları eğer art niyet bir davranışla yapmıyorlarsa bilgisiz ve ilerde olabilecek olumsuzlukları düşünemediklerindendir.

Kırık Köyü, o yıllarda çok küçük bir köyken, hepimiz yurdumuzun çeşitli yerlerinden gelerek burayı yurt edindik. Kırıkkale bizim evimiz, yuvamız, işimiz,aşımız, olmuştur. Şehrimiz, ülkemizin her yerinin ayrı bir değeri ve özelliğini taşıyarak, güzel bir beraberlik oluşturmuşlardır. Bayramlarımızı, düğünlerimizi, cenazelerimizi geldiğimiz yerlerden farklı değer yargılarının harmanlamasıyla oluşturduğumuz, daha farklı birlikteliklerle beraber olduk.

Maalesef, Atatürk’ün şehri Kırıkkale,günden güne küçülmekte ve insanlarımızın buralarda kalmasını gerektiren ortamların yok olmasına çalışmaktadırlar. Bu şehri Atatürk kurduğu için, en yeni vecumhuriyetle kurulan bir il olduğu için, en planlı ve en yaşanan bir yer olmalıydı. Kırıkkale’miz, adata cumhuriyetle gelen yeniliklerin ve Atatürk ün tüm yaptıklarının sergilendiği bir yer olmalıydı. Dış ülkelerden gelen herkes yüz yıllık kazanımlarımızı, Atatürk’ün, arkadaşlarının bu ülke için yaptığı her şeyi burada görmeliydi. Şehrimizin neresine bakarsak Atatürk’ten, cumhuriyetten ve kurtuluş mücadelesinin anılarının canlandığı bir şeylergörülmeliydi. Kırıkkale, Atatürk’ün ve cumhuriyetin her an yaşatıldığı kocaman bir Açıkhava müzesi olmalıydı. En önemlisi adı Atatürk’le özleşen bir ad olmalıydı…

Kısacası başkente gelen yerli ve yabancı herkes buraya uğramalıydı.  En iyi okullar,  en planlı yaşam alanları, en iyi programlar bu ilimizde uygulanmalıydı. Cumhuriyetle gelen tüm kazanımlarımızı herkes burada görmeliydi.

Özellikle belediye başkanımız ve ilerdede belediye başkanı olacak vatandaşlarımız, bu ufuk ve görüş doğrultusunda bilgiye sahip olurlarsa şehrimizin gelişmesi ve ileriye dönük büyük hamleler yapması daha kolay ve kaçınılmaz olacaktır.

Kırıkkale’yi her yönüyle Atatürk’ün ve cumhuriyetin amaçladığı çağdaşlık görüşüne paralelvizyonkazandırmaya çalışalım. Göreceksiniz o zaman Atatürk’ün şehri Kırıkkale’de yaşamak çok farklı, çok anlamlı, çok daha zevkli olurken, Kırıkkale’mizde bir numara bir ilimiz olacaktır. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Mesut ARLIER
Şevket ÖZSOY
İlknur TUNEY
Kamil ÖCAL
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Mayıs 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net