10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Bayat Filmin Figüranları
13 Aralık 2021 Pazartesi Bu yazı 6666 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

       Doğumdan ölüme kadar baştan sona uzayıp giden bir film şerididir insan hayatı. Kiminin şerit uzunluğu fazladır, yani uzun metrajlıdır, kiminin ise kısa metrajlı. Bazılarında ise tam orta yerinde aniden kopar hayat filmi. Daha nice yaşayacağı sahneler kalmıştır geride. Umutları, beklentileri hep yarım kalır. Hayat kalitesi düştükçe film şeridi daha bir dayanıksız  hâl alır, incelir ve en küçük bir sıkışıklıkta film makinesinin hareket dişlilerinden geçemez ve orta yerinden kopar.
         Evet, bir sinemadır insan hayatı. Kiminin ki renkli, kiminin ki siyah beyaz. Kiminin ki birinci sınıf, kiminin ki üçüncü sınıf. Hatta beşinci sınıf türünden hiç bir halta yaramayan ve bomboş sahnelerden, yerlerde sürünen kalitesizlikten muzdarip bir hayat filmidir.  Ne bu hayatı yaşamaya değer, ne de bu filmi seyretmeye. Seyircisini bile bulamazsınız çoğu zaman. Koca salonda bir kaç kişi. Filmi seyrettiğine bin pişman belki de. Filmde mutluluğun kırıntısı yok. Umut dersen zaten hayal. Belki diyorsunuz biraz daha bekleyelim acıklı sahneler geçtikten sonra mutlu bir son olur mu? Ne gezer. Filmin sonunun böyle olacağı başından belliydi zaten. Filmin konusu, daha hayata gelirken beş sıfır kaybetmişlerin hazin bir öyküsüdür. Ardı arkası kesilmeyen şanssızlıklar, hayatın bir türlü iki yakası bir araya gelmeyen falsolu akışı, kazalar, belalar, hastalıklar, ayrılıklar, ölümler, zulümler ve daha niceleri. Filmin tüm sahneleri alacakaranlık ve çok soğuk. İnanın bazen insanın diyesi geliyor, film artık bir yerinden kopsa da bitse artık. Dayanılır gibi değil sahnelerin ağırlığı. Kapkara bir kalemle mi yazılmış bu filmin senaryosu nedir? Hiç mi sabahı yok, hiç mi bir gülümseyen figüranı dahi yok bu filmin?  Hangi tozlu mahsenden çıkarttınız, çok mu aradınız, derdiniz neydi yahu?
            Yeter, yeter, yeter artık. Allah aşkına kapatın bu filmi. Ne vicdan, ne de yürek dayanacak gibi değil. İnsan bir kere oynuyor hayatın sahnesinde. Asla ikinci bir şans verilmiyor. Sahne kırık dökük, tasarımlı.  Soluk ve mat renkler hâkim. Olabildiğince de kalabalık bir ekip var. Pekâlâ, o halde kimdir bu filmin başrol oyuncuları. İltimaslı kimse yok mu? Hepimiz mi figüranız bu sahnede? Öylesine kötü roller biçilmiş ve öylesine ağır bir oyunculuk. Senaryonun konusu kurşundan birer gülle sanki her iki omuzda. Taşıyabilmek her yiğidin harcı değil bu sahnede. Ağlamakla başlayıp yine ağlamakla biten bir garip serüven.
          Dert katarlarının sıra sıra geçtiği, gözyaşlarının sel sel olup aktığı ve her sahnesinde feleğin tokatının eksik olmadığı, insanlarının dertten derde sürüklendiği, çırpındığı ve çırpındıkça da daha çok battığı tüm sahneler bu akşam Hayat Sinemasında. Asla kaçırmayın. Hayat Sineması sizleri Bayat Filmin Figüranlarıyla  buluşturuyor. Üç kuruşluk filmin beş kuruşluk kıymeti yok fakat boşa geçmiş beyhude hayatların özeti bu filmde. Bir seyreden pişman bir de seyretmeyen. Bir sigara içimi anı kadar bile mutluluk yaşayamamış insanların boşa harcanmış zavallı hayatlarını ibretle seyredin. Bilinmez bir âlemden kopup gelmiş insanoğlu,  kendini böylesine garip bir dünyada bulmuş. Garip doğmuş, garip yaşamış, garip ölecek ve garip gidecek bu dünyadan. Kimler geldi kimler geçti bu dünya denilen iki kapılı handan. Bir nefeslik dünya. Aldık nefesi tuttuk bir süre, sonra verdik nefesi geri alamadık. Yıkıldık hayat sahnesinin tam ortasında. Sahne karardı, film bitmedi, film koptu tam orta yerinden. Oynadığımız bu hayat filmini pazarlasak inanın iki kuruş etmez bu piyasada... 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net