29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
NE YAPMALI?
06 Aralık 2021 Pazartesi Bu yazı 12386 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Kuzey Avrupa Almanlarını insanlık tarihinden çıkarın

geriye maymun dansından başka bir şey kalmaz”

Hitler

 

                Dört buçuk milyar yıl olduğu bilinen insanlık tarihinde sayısız krizler, savaşlar yaşanmıştır. Bu krizlerin tamamında en fazla zarar gören, ölen, açlığa mahkûm olan en alt seviyede eğitimi, bilgisi, becerisi, yeteneği eksik, güçsüz, çaresiz, yoksul halk kitleleri olmuştur. Ülkemizde ise ekonomik kriz her zaman yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin yapmış, kötü ekonomik şartlardan en fazla işsizler, köylüler, düşük gelirliler, emekliler, nüfusu fazla olanlar etkilenmiştir. Macar filozof Emil Mihail Cioran’ın “İnsan yeryüzünün kanseridir” ve ülkemizin yetiştirdiği en büyük deha Cemil Meriç’in “İnsan her çağda vahşidir.” sözleri gerçektir.

                Gelişmemiş ve azgelişmiş toplumlarda sistemlerin, yönetimlerin, rejimlerin, liderlerin çoğunluğu kitlelerini aktif, üretken, verimli hale getirememiş, getirmek istememişler, çıkar ve menfaatleri uğruna yanlışlara yönlendirmişlerdir. Hep uşak kalsın, üç kuruş karşılığında, ya da karın tokluğuna bana hizmet etsin anlayışı içerisinde çaresiz ve güçsüz insanları güçlendirmeye, sistemi ayağa kaldırmaya, düzeni iyileştirmeye çalışmamışlardır. Tarih boyunca insan insanı sömürmüş, örgütlü ve organize olmuş, uyanık insanlar güçsüzün sırtına basarak daha da güçlenmişler, büyük halk yığınlarını bir avuç seçkin zümreye hizmet eder hale getirmişlerdir. İşin en garibi dini gruplar, teşkilatlar, cemaatler dahi doğru dini hükümler olmasına rağmen halkın uyanmasına, aydınlanmasına karşı çıkıp yanlış yönlendirmişler, masum kitleleri din ile Allah ile aldatıp menfaat sağlamışlardır.

                Örneğin: İlahi ve insani dinlerin özünde “aklı eksik olanın dini eksik olur, oku, aklını artır, akıl artmadan din, iman dâhil hiçbir şey anlaşılamaz, dolayısıyla “temel ibadet okumaktır” mealinde hükümler olmasına rağmen yüz yıllar boyunca kitleler yanlış ve sahte din detayları, ayrıntıları ile oyalanıp aldatılmış, bunun sonucu yurttaşlarımız ve ülkemiz akıl, bilgi, teknolojiden uzak gelişememiş veya az gelişmiş yaftasından ve vasatlıktan kurtulamamıştır. Şöyle ki: Tarihten beri tarikatlar, cemaatler, dini ve bazı siyasi önderler “dinimiz çoğalın, çokluğunuzla övünün diye emrediyor” diyerek halkı kandırıp kuru kul yığınları, kaos-kargaşa toplumuna dönüştürdükleri arızalı yapıdan beslenmişlerdir. Ancak yüce dinimiz hiç te öyle demiyor.

                Tekâsür suresi 1-5 ayetleri, “nüfus çokluğuyla övünmeyi” yasaklamakta,

                Sebe suresi 35. ayeti, “çoklukla övüneni müşrik” saymakta,

                Zümer suresi 9. ayeti, “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” diye uyarmakta,   

                Kur’an özü itibariyle nitelikli, vasıflı ve tüm insanlığa faydalı şekilde çoğalmayı emretmekte, nitelikli çoğalıp ilmini, irfanını artıranın her şeyi bilebileceğini hem kendine hem tüm insanlığa faydalı olabileceklerini bildirmektedir.

                Öte yandan nüfusuyla övünüp kontrolsüz, plansız, niteliksiz, vasıfsız kuru kul yığınları olarak çoğalan ülkelerin kaos kargaşadan kurtulamadığı, bu ülkelere hiçbir fayda sağlamayıp aksine yük olacağı ve bu kaotik durumun sadece yönetenlerin işine yaradığı bilimsel olarak tespit edilmiş ve normal zekâlı her insan tarafından da bilinmektedir. Milyonlarca nüfusa sahip gelişememiş, ilkel eğitim, kültür düzeyinde olan Doğu ve Ortadoğu ülkelerinin çoğu gelişmiş Batı ülkelerine gizli yollardan kaçmakta, kaçmanın yollarını aramaktadır.

                Dünyanın en iyi modelini alıp ülkemiz şartlarına uygulayın, hangi dini, insani, iktisadi uygulamaları, rejimleri, ideolojileri koyarsanız koyun istenilen hedeflere ulaşamazsınız, fazla başarılı olamazsınız. Nitekim olunamamıştır. On binlerce siyasetçi, sosyolog, psikolog, ekonomist, doktor, uzman, akademisyen vb. olmasına rağmen temel toplumsal sorunlarımız halledilememiştir. Çünkü toplumun ve insanımızın yapısı arızalıdır.

                Almanya iki dünya savaşında tarihten silindi, küllerinden yeniden doğdu dünyanın üçüncü süper gücü oldu. Japonya iki defa atom bombasıyla adeta yok oldu, olağanüstü yöntemlerle yeniden dirildi, dünyanın dördüncü büyük gücü oldu. ABD 250 yıllık tarihi geçmişiyle dünyanın bir numarası oldu. 1950 yılında Türk askerinin kurtardığı Güney Kore dünyanın en üretken ülkesi oldu. Çin, Güney Kore, Singapur vb. ülke öğrencileri son on yılda uluslararası öğrenci seçme yarışmasında en üst seviyelerde başarılı olurken, ülkemizde 2021 yılında yapılan TYT (Temel yeterlilik) sınavlarında üç yüz on iki bin öğrenci fen sorularından bir tek doğru cevap veremedi. Öğretmen adayları matematik alan sınavında 50 sorudan ancak 9’unu cevaplayabildi.

                Peki, her şey ortadayken çözüm ne, ne yapmalı?

                Çözüm: Ülkenin her ferdi eğitimde, ekonomide, kültürde, matematikte, bilimde, teknolojide karıncalar gibi çalışıp devler gibi eserler yaratabilmek için okumayı, araştırmayı, bilgiyi temel ibadet yerine koyup kişisel gelişimini sağlayıp, üstün insan niteliğinde yetişip mevcut arızalı toplum yapısını sona erdirmektedir. Kol ve gövde çalışması bitmiştir, devir kafa devridir. Alman dahi Geothe’nin dediği gibi “ya örs olacaksın, ya çekiç” başka yolu yok.

                İster kabul edin isterseniz etmeyin Almanya gibi dünyayı ayakta tutan üstün teknolojiye sahip olmadığınız taktirde Hitlerin sözündeki gibi maymun dansından öteye gidemezsiniz. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net