29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
ZAMANI AŞAN SÖZLER
29 Kasım 2021 Pazartesi Bu yazı 6907 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen kılıç gibi keskin, bazen kamçı gibi sert, bazen tüy gibi yumuşak ama dokunaklı, anlamlı sözler vardır. Her sözü herkes anlamaz, her söz her yerde söylenmez. Bizi bir yerden alıp başka bir yere götüren sözler, bazen kızdıran, bazen mutlu eden, bazen de düşündüren veya hüzünlendiren sözler. Sadece ibret alana, duymasını, anlamasını bilenlere hitap eden inci gibi, pırlanta gibi insanın ufkunu açan, zekasını artıran sözler. Söz deyip geçmeyelim. Her söz mutlaka ya olumlu ya olumsuz insan üzerinde etki yaratır.

Sözün güzelliği ve çirkinliği ile ilgili Anadolu’da söylenen mucize bir söz vardır. “Voha vardır öküz durdurur, voha vardır zelve kırdırır”. Yine çok harika bir Türk atasözü vardır “Söz vardır iş bitirir söz vardır baş yitirir”

Yerinde söylenen sözler hoş durumlar, olumlu sonuçlar ortaya çıkarır, yanlış, yerinde olmadan söylenen sözlerya da kırıcı sözler ise kavga, olumsuz ve kötü sonuçlar doğurur. Halk arasında “Eğri söze doğru cevap verilmez”ya da “Eğri oturup doğru konuşalım”sözü çoğu zaman söylense de her zaman “Doğru oturup doğru konuşalım” olağanüstü kelimeler kullanarak anormalliği, eğriliği düzeltip ortamı yumuşatıp gerginliği yok eden sözler kullanalım. Tıpkı Mevlana’nın söylediği gibi. "İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, İlmiyle ağırlanır, konuşmasıyla uğurlanır.”

*

Çocuklar duymasın asabi karakterli starı, oyuncusu, taş fırın erkeği Haluk’tanders alınacak, ibretlik sözler: “Sitede 350 daire var ama bir tane komşu yok. Hasta olsan geçmiş olsuna gelen bir tek kimse yok. Herkesin bir numarası var A Blok 20, B Blok 12, C Blok 15. Ev alma komşu al, komşu komşunun külüne muhtaçtır diye boşuna dememişler. Eskiden bir yere taşınınca yemek, çay getirirlerdi. İnsanlar sohbet ederdi, şimdi birbirinin kuyusunu kazıyor. İnsan kültürüne, geçmişine özlem duyuyor, özlüyor. Şimdi kimsenin kimseye ihtiyacı yok. İçinde komşuluğun olmadığı site mi olur. Altında beraber oturacağın insanların, çekirdek çıtlatacağın bir çınar ağacının, bir berberin olmadığı site mi olur? İnsan ne kadar çok dostlarıyla çekirdek çıtlatırsa o kadar az psikoloğa gider.”

*

YazarKaya Çelik: “Su her çatlağı kendiyle doldurur. Kötülük, şeytanın kulübesidir,yok edilemez tek şey iyilik.Kötülüğe karşı savaşmak ona teslim olmaktır. Tanrı ellerin değil kalplerin kendine açılmasını emreder.Tanrı insana, şeytan zamana ruhundan üflemiştir. Sözden yüksektir şefkat. Güven, sağlıklı kalbin ritmidir. İnsan kendi çemberinde yaşar, kadın mesafedir. Olamaya bilirlikten türemiştir kâinat. Hakikatin tarihi olmaz. Kalp kendinden başkasına inanmaz ve asla yanılmaz. El kalbin dilidir. Kalp ve beyindir sermaye. Tutku, insanın kendini dünyaya yayma biçimidir. Ruh bölünmez, ileriye doğru ilerlemez hiçbir şey. Buddhakonuşurken tarih susar. İki büyük günah vardır; Sokrat’ın ve Hüseyin’in katli. İçi boş oluşların evidir kendini beğenmişlikler. Üç tür tecavüz vardır; fiziksel, zihinsel ve duygusal. En tehlikelisi sonuncusudur. Her yazar bir uluma dansıdır. Şiir anarşinin anayasasıdır. Kalbine sığamamış bir feryattır her şair. Filozoflarla şairler aynı ırmaktan beslenir. Kâğıtta ot bitmez. Her deniz bir nehir kalabalığıdır. “

*

Dahi sosyolog, ummanı deryaCemil Meriç:“Aklın ışığı insanlığın yolunu aydınlatmalı.Etrafındaki karanlıklardan sıyrılmak için ışık olmangerekir. Hayat yolunda sönmez bir ışık olun. Işık olmak için yanmak lazım. İnsan kitap sayesinde ışıklaşarak ilmin ve hakikatin zirvesine tırmanır. Hayatı yaşanılır hale getirmek için acılardan uzaklaşınız. Hayırda, şerde bakışın içinde. Gökten toprağa ışık yağar. En güzel zambaklar gübreden, gerçek inciler ise ummandan çıkar. Fırtınaya tutulan her gemi limana sığınır. Filozof huzuru ve ışığı felsefede arar. Her filozof hakikati kendine göre ele alır. Kuşlar soğuk iklimi sevmez,mehtap körlere hitap etmez. Ölümden sonra yollar üçe ayrılır Cennet, Cehennem, Araf. Anlamak için sevmek lazım, seven her acıya katlanır. Sevmek inanmak demek, sevginin gıdası sevgi.Aşk beslenmek ister, kalbimizle beslenir. İki yaralı kalp sağlam bir kalp eder.Çiçekleri dikenleri ile sevmesini bilmeli, çiçekler bile dikensiz olmuyor.

 İnsan her çağda vahşidir. İnsanın tek vazifesi vardır mesut olmak ve mesut etmek. Goril başını kaldırdığı için insan oldu. Dört ayaklıyı kâinatın efendisi yapan bu dikiliş.Âdem mutlak demek, yani tanrı, yani sükût. Balçık Âdem’in, Havva’nın, İsa’nın eti. Azizlerde, peygamberlerde, kahramanlarda insan. Hepsi cemiyetin eseri. Hâkimde, polis müdürü de liseden çıkar. Tarih okur, edebiyat ve felsefe okur.İnsanlar yangından kaçar gibi vazifeden kaçıyor. Güzel de iyi de insan icadı. Dizginleri boynuna gerilen at şahlanır, ama kanatlanmaz. İsyan bir ümit çığlığıdır. Ölü isyan etmez. Güneşe de ölüme de dimdik bakılamaz. Ağaç her gün meyve vermez, ağaç kökü ile yaşar. Cehaletin bu kadar saygı gördüğü başka bir ülke yok. Cananla beraber uyku uyunmaz. Cemiyet istikrardan hoşlanır. Çiçekler muzaffer alınlarda taç olur. Düşen tutunacağı dalları seçmez. Her alev bir avuç kül. Kişiliğimizi yapan hafızadır. Bahtiyarken dostla dolar etrafın, arılar çiçeğe koşar, insanlar saadete, bölüşülecek ekmeğin vardır, ısınılacak ocağın. Birbiriyle çekişen atların ayrı, ayrı tozları vardır, tepeden bakınca tek bir toz bulutu görülür. Devler her çağda vardı ancak çürümüş bir toplumda dev yetişmez.Dahi ile deli arasındaki fark minnacık. Dahi, dahi olmasa da saygıya layık bir delidir.Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede düşünce adamı nasıl çıkar: Düşünce dikenli bir taç. Düşünmek, umutsuz olmamak, hayaller dünyasına saplanıp kalmamak, üretken olmak, çalışmak doğru düşünmek, başkaları içinde düşünmektir. Entelektüel dünyayı her gün yeni baştan kurabileceğine inanan adamdır. Fikir bazen kayayı parçalar ve fışkırır. Fikir olmadığı için nesirde yok.Zindanda söylenen şarkıyı kim dinler. Zindanda söylenen şarkı ölüm kokar, zincir kokar, küf kokar.Gönüllerinde kutsal ışığın parıldadığını hissedenler bir araya gelmeli.”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net