29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
NASIL KENDİNİZ OLABİLİRSİNİZ? (NİETZSCHE)
22 Kasım 2021 Pazartesi Bu yazı 6119 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Eğer bir işi yapabileceğine inanırsan, ne kadar güç olursa olsun, başarırsın.

Ama kendini, dünyadaki en basit bir şeyi yapamayacak biri olarak görürsen,

köstebek tepecikleri bile gözüne tırmanamayacağın kadar yüksek görünür.” 

Emile Coue

 


            Kişi nasıl kendisi olur? Konuyla ilgili Alman dahi filozof, üstün insanın fikir babası Friedrich Wilhelm Nietzsche’nin görüşleri:

            “Kişiyi öldürmeyen acı güçlendirir. Bilgi ermişleri olmak elinizden gelmiyorsa, hiç değilse bilgi savaşçıları olun. Bilim, insanı Tanrısallaştırır. İnsan bilimselleşince rahiplerin ve yalancı tanrıların işi biter! İnsanlar geçmişte de olduğu gibi köleler ve özgürler diye ikiye ayrılır. İster devlet adamı olsun, ister tüccar, memur ya da akademisyen, kendine gününün üçte ikisinden azını ayıran herkes köledir. Bir kez yürünmüş bir yola düşenlerin sayısı çoktur, hedefe ulaşan az. Bir Sanskrit sözünde söylendiği gibi -kötü ahlaklı insanlar porselene benzerler çabuk kırılırlar, onarılmaları ise olanaksızdır.- Bu karakterdeki insanlarla konuşurken Ahura Mazda dini peygamberi Zerdüşt’ün, -İnsan biçimlenmemiş maddedir, yontucusunu bekleyen biçimsiz bir taştır. Söz ve davranışlarımızı, her zaman akıl terazisinde tartıp uygulayınız.- Sözünü unutmayın.

            Deri değiştirmeyen yılan ölür. Düşünce değiştirmesine engel olunan kafalar da öyle. Despotlar ise havanın ahlaklı olduğu bölgeleri severler. Herkesin kendine göre bir ayarı vardır. Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz. Kimse öfkeli insan kadar çok yalan söyleyemez. Kimseyle tartışmaya girmeyin. Herkese yumuşak davranın. Herkesin iyiliğini isteyin. İçinizde sevgiye susamışlık olsun. En insani davranış, bir insanın utanılacak duruma düşmesini önlemektir. Erkeklere özgü kendini hor görme hastalığının tek çaresi, zeki bir kadın tarafından sevilmesidir. Ey büyük yıldız aydınlattıklarınızın mutluluğudur. Işık olun. Fatihler şansa inanmaz. Hayat; kendisini alt edenindir. Gerçeğin düşmanı tabular ve inançlardır.


            İnsanlar arasında yaşamak güçtür. Çünkü insan hayvan ile üstün insan arasına gerilmiş bir iptir: Altında uçurum olan bir ip. Uçuruma gözlerinizi dikip baktığınızda, uçurum da sizin içinize bakmaya başlar. Yalnızlık, hasta kişinin kaçışıdır. Issız ve yorucu dorukları sevenlerin kanatları olmalıdır! Uçurumu gören ama kartal gözleriyle bakanda, uçurumu kartal pençeleriyle kavrayanda vardır. Yükselmek için yalnız kendi gücünüzü kullanın, başkasının sizi yükseltmesine fırsat vermeyin.

            İnsanoğlu hayatta o kadar acı çeker ki canlılar arasında yalnız o gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır. Kibar ve soylu olana iyi denir. Ama kimseyi hor görmeyene, kimseye yukarıdan bakmayana, nefsini yenen kahramana, yumuşak ve barışçıl olana, yüreğinin sesine kulak verene de iyi denilir. Müziksiz hayat hatadır.

            Yaradılıştan hastalıklı olan iyileşemez. Hele kendi kendini hiç iyileştiremez. Çöküş belirtileri, düşünce tıkanıklığı, gibi gerçek çöküş yaşayanlar hep kendine zararlı yolları seçer. Bu gibi durumlarda doğru kurtuluş yollarını içgüdülerinizle seçin,

            Gücünüzün en dip noktanızdaki yaşama gücünüzdeki her artışla birlikte görme gücünüz de hep yeniden artar. Hem geriye hem ileriye bakıp gücünüzün en düşük olduğu yıllarda kötümserlikten kurtulun. Esas olan insanın sağlam olmasıdır. Kendi kendinizi ele alıp kendinizi yeniden iyileştirin. Kendinizi yeniden toparlayıp, sadece kendinize iyi gelen şeyden tat alır hale gelin. Her acıyı evcilleştirin, haylazları doğru yola getirin. Kendi kendinizin efendisi olmanız için “insan” denen uyumlu çalgıyı dinleyerek bir şeyler çıkarın. O zaman her şeyin olgunlaşmakta olduğu, üzümlerin altın rengine döndüğü bu kusursuz gün gibi bir güneş ışığı tüm yaşamınızı aydınlatır.

            Hiçbir şey de insanı hınç duyguları gibi çabucak eritip bitirmez. Hınç, Kızgınlık, öç alma isteği güçsüzlük, hastalıklı alınganlıktır. Hınçla birkaç adım daha gittik mi bir gömütün (mezar) içinde Hint fakirine varırız. Tepki gösterdiğimiz an kendimizi çabucak tüketeceğimiz için hiç tepki göstermeyin. İnsan için şüphesiz en zararlı tepki çeşitleridir. İnsanı bitkin hale getirir. Sinir gücünün çabucak tükenişi zararlı salgıların örneğin midede safranın hastalıklı bir artışıdır. Hınç gerçekten kötü olan şeydir. Kendini hınçtan kurtarmanın yolu iyileşme yolunda ilk adımı atma isteğidir. Düşmanlık düşmanlıkla sona ermez, düşmanlık dostlukla sona erer”. Buda öğretisinin başlangıcında bu vardır. Zayıflıktan doğan hınçın zararı, zayıfın kendine dokunur en çok.

              Zerdüşt düşmanlarına tüküren, balgam atan küçük düşürenlere şu öğüdü veriyor. “Yele karşı tükürmekten sakının”. Doğmayan sorunlar üzerine hiç düşünerek tüketmeyin kendinizi. İnsan sorunlarla doludur. "Ruh, şehvettir!" Güce yönelmenin olmadığı yerde çöküş vardır. İddiam şudur ki, insanlığın yüce değerlerinde işte bu yöntem eskitir; en kutsal isimler altında hüküm süren değerler, çöküş değerleri, nihilist değerlerdir.

            İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler önemli olan çok yaşamak değil yaşadığı sürece fazla bir şeyler yapabilmektir. İnsana göre maymun nedir? Gülünecek bir şey ya da acı bir utanç... İşte üstinsana göre de insan aynen böyle olacak; Gülünecek bir şey ya da acı bir utanç! İnsanın kendisi olmasının şartı aslında kim olduğunu bilmemesidir. Kendini bilmemek yok olmaya götürür. Nosce te ipsum. Kendini bil. Kutsal olan gerçekler değil kişinin kendi gerçeği için çıktığı arayıştır. Neysen o ol.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net