10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ
12 Kasım 2021 Cuma Bu yazı 29889 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sevgili okurlarım;

Bir aylık eğitimi için Ankara'dan İstanbul'a giden 28 yaşındaki genç mimar Kadın savunmasız olduğu için samuray kılıcı ile katledildi. Canı sıkılan bir cani tarafından hem de. Ne çok geç bir saatti ne de namüsait bir giyime sahip değildi. Yani hep öne sürüldüğü gibi ortada tahrik unsurları yoktu. Evlilik yolunda adım atmış  mimar bir bayan “savunmasız “ görüldüğü İçin hayata veda etti .Erkek olsaydı saldırıya uğramayacaktı. İşte  bir  “Kadın Cinayeti “ örneği …

Bir çok kadın cinayetinde çokça duyduğumuz o söz “Savunmasızdı öldürdüm”

Peki ne yapsın bu kadınlar ?  Ya da

Ne yaparlarsa savunmasız görünmezler?

Oysa savunmasız olmak öldürülme değil korunma sebebi değil midir?

Bu toplum nereye evriliyor? Bu hastalıklı zihniyet nasıl düzeltilir? Bir Kadın karnına dünyayı sığdırırken neden dünyaya kadınlar sığdırılmıyor?

"Kim, bir insanı haksız yere öldürürse,

O sanki bütün insanları öldürmüştür” (Maide/32)buyuruluyor. Peki neden sadece öldürülen kadın konuşuluyor. “Yine bir kadın cinayeti “diye sıradanlaştırılıyor. Neden öldürülen kadın yerine zanlı ve zihniyeti teşhir edilmiyor. Kadın cinayetlerinin görüldüğü toplumlar bu konuda bilinçlenmiyor yoksa tüm insanlar ölmüş mü?

Bizim medeniyetimiz kadını emanet bilen ,savunmasızı koruyan yolda kalana yardım eden hastayı fakiri gözetleyen bir şiara sahiptir.Böyle bir kültüre sahip toplumumuzda kadın cinayetleri ve kadına şiddetin arkasındaki psikolojik nedenler nedir ki bu olayların bir türlü önüne  geçilemiyor .

Kadın cinayetleri kadınların değil artık tüm toplumun sorunudur .Nedeni şekli ve önlenebilirliği konusunda ciddi çalışmalar ve yaptırımlar gelmelidir, Konunun fikri takibi de yapılmalıdır. Toplumsal olarak bilinçlenmeli ve aklı başa getiren cezalar verilmelidir.

Ülkemizde bu olayların önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanıma sunulan Kadın Destek Uygulaması (KADES) kullanılıyor. Şiddet veya cinsel saldırı gibi zor durumlarla karşılaşan kadınların kullandığı önemli bir uygulama haline geldi . Şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

İçinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününün olduğu bu Kasım ayında dilerim bu cinayetler son bulur  ve artık kadınlar hususunda Peygamber efendimizin buyurduğu gibi “Kadınların haklarını bilen gözeten ve bu hususta Allah’tan korkan “ erkeklerin sayısı artar.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net