29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
Asgari Hayatlar
09 Kasım 2021 Salı Bu yazı 6943 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Umut fakirin ekmeği demişler ya, işte umut olmadan ayakta kalamıyor gariban. Yüreği bir kuş yüreği gibi çarpar, gecenin kör karanlığında kalkıp, bıçak gibi keskin bir ayazın içerisinde düşerken yola. Kundaktaki evladının ekmek nafakasıdır bu, zalime boyun eğmemenin mücadelesidir bu. Gün yavaş yavaş ışımakta lakin havanın ayazı daha da bir nemrutlaştı bugün. Fırtınayla karışık hafiften bir tipi kirpiklerin ve dudakların üzerinde beyazlığını iyiden iyiye hissettiriyordu. Kasabanın işçi taşıyan kamyoneti her zamanki gibi yine gecikmişti bugün. Ayaklarda ki soğukkuyu lastik papuçlar dün geceden bu yana gecenin tüm ayazını içerisine zehir gibi çekmiş ve ayak parmaklarını uyuştururcasına işkence yapıyordu.
            Derken karşıdan kamyonet görüldü. Sisler içerisinde heybetli bir canavar misali homurdayan motor sesi ile bütün gün yüreklerde kanayacak sızının ve avuçlarda çizgi çizgi uzayacak nasırların habercisi gibi yaklaşıyordu. Bir avuç umut dolu bedeni sırtlayıp alacakaranlığın kör ayazında alıp götürdü soluk mavi kaportalı 68 model tahta kasalı kamyonet. Sonra yanaştı çorap fabrikasının giriş kapısına doğru. Kamyonetin kasasından bir iki, bir iki atlayarak inen soluk benizli kalın süveterli ve kirli sakallı emekçiler. Gecenin ayazında buz tutmuş suratları âdeta yüzyıllardan bu yana gülmeyi unutmuş gibi kaskatı. Sarılır elleriyle paslı demir mengeneye nasırlı eller, sıkar suyunu çıkartır feleğin çemberine düşmemek için arızalanmış metal çarkı. Metal mi daha sert yoksa hayat şartları mı? Geçer tezgâhın başına nasırlı kupkuru eller. Makinelerin sesi yüreğin çırpınışlarının sesini bastırır. Alnından dama damla dökülen emeğin teri  katık olur yarı boş midesine. Katık olur çocuklarının bir dilim kuru ekmeğine. Makineler çorap örerken yüreklerde umutlar yeşerir,  umutlar yıldız yıldız bir çift gözde parlamaya başlar. Her bir çift çorap kundaktaki ki çocuğun nafakası.
            Neylersin asgari ücret 30 günlük emeğin karşılığı. 30 günlük ekmek savaşının madalyası. Ücretler asgari, hayatlar ve geleceğe bağlanmış hayallerde asgari. Kuru ekmeğin yanına soğuk bir katık koyabilinmişse ne mutlu o güne. Çeyrek somuna gömülmüş bir kaynamış yumurta varsa hele bir de sıcacık şehriye çorbası değme gitsin. Kim ister Paris’te Eyfel Kulesi’nin 15. katında Fransız kahvesi yudumlamak. Asgari umutlar, asgari hayaller demektir. Bizler asla alışkın değiliz kral sofralarında türlü türlü yemişler yemeye. Midelerimiz de asgari çünkü. 60 yaşına geldik başımız yumuşacık kuş tüyü bir yastığa düşmedi.

Çünkü yastığımız,  yorganımız,  döşeğimizde asgari, tıpkı ücretlerimiz gibi. Doya doya ne bir kışı ne de bir baharı dahi yaşayamadık. Yazın kızgın güneşi, kışın çamuru,  zibili  değişmeyen kaderimiz oldu hayat boyu. Fabrikanın uğuldayan çarklarının bitmez tükenmez sesi yeşermeyen umutlarımızın ağıdı mıdır nedir yoksa?
           Türkülerimiz yarım,  uykularımız yarım, umutlar yarım, ekmeğimiz yarım. Yarım kalmış gülüşmelerimiz bile boğazımıza düğümlenmiş. Akşama hanım aylardır boğazımızdan geçmemiş  kıyma istedi yüzünü yere eğerek,  mahçup mahçup. Ancak 300 gram alabildim, cebimdeki kırış kırış olmuş son meteliğimle. Hayat mı bu?  Sahi ölüm diye bir şey vardı bu dünyada. Bak ölümü bile unuttuk yarım yamalak dünya hayatının bitmez tükenmez meşakkati içerisinde. En ucuzundan olsun be, en ucuzundan olsun sarılıp sarmalanacağımız kefenimiz bile. Zenginin son model pahalı süper lüks otomobilinin egzozundan çıkan simsiyah dumana inat, kefenimiz bembeyaz olsun fakat ucuz olsun. Pahalı bezlere sarıp da borçlu göndermeyin bizi  öbür tarafa. Bir asgari hayatlınının çığlığıdır bu.  Vasiyetimiz olsun.  

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net