29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
Diyalektik
02 Kasım 2021 Salı Bu yazı 11544 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Doğadaki her şey, her oluşum,  her gelişim bir diyalektik denge üzerine kurulmuştur. Yanlışın  karşında doğru, siyahın karşında beyaz, iyinin karşında kötü, güzelin karşında çirkin,  negatifin karşında pozitif, zulmün karşında başkaldırı, firavunların karşısında  Musa.  Bu zıtlıklar üzerine inşa edilmiş olan hayat düzeni aslında çok hassas bir ilahi dengeye dikkat çekmektedir. Gece varsa bunun sabahı da vardır mutlaka.
              Allah hiçbir zaman bir oluşumda,  bir yaşamda, bir isleyişte iki olumsuzluğu ya da iki mükemmelliği bir arada bulundurmuyor. Yaz varsa bunun mutlaka bir kışı da var olacak. Hayat varsa her hayatın sonunda bir ölüm olacak. İşte böylesine mükemmel  bir diyalektik kusursuzluğu içerisinde süregelen denge Allah'ın iş ve oluşumlara ne denli kayıtsız olmadığını  ve her iş ve oluşumlarda Allah’ın  bizzat iradesinin hâkim olduğu apaçık bellidir. Bu dengeden yola çıkarak bu dünyada işlenen her günahın veya kabahatlerin de bir karşılığı olmalıdır. Hiçbir yanlış cezasız kalmaz elbette. İnsanoğlu hata yapan, eksikleri yanlışları çok fazla olan bir fıtrat üzerine olduğu için her seferinde yaptığı bu kusurların bedelini az ya da çok ödeyerek bu dünyada olgunlaşmakta ve pişmektedir.
               Bireysel hatalar olduğu gibi, toplumsal hatalarda insan yaşamını çok yakından etkileyen sonuçlara yol açmıştır tarih boyunca. Toplumsal gaflet ve cehaletin bedeli de çok uzun yıllar ödenmek zorunda kalınmıştır. Toplumsal hatalar toplumca ödenir. Toplumsal hataların  hem acı faturası çok ağırdır hem de ödenme süresi çok uzun yıllar alır. Tarihin diyalektiği asla bir işi ya da oluşu noksan bırakmaz. Her yanlışın kendince mutlaka bir bedeli vardır. Topluma ya da toplumu oluşturan bireylere düşen en önemli vazife tüm bu kusursuz işleyişten ders çıkarmak olmalıdır. 
               Görülen o ki toplumlar tarihte yaşadıkları sıkıntı ve  ve problemlerden asla kolay kolay ders almıyor. Tekrar tekrar yaşanan katliamlar, ardı arkası kesilmeyen soğuk ya da sıcak savaşlar, ekonomik krizler, kıtlıklar, fakirlik, terör ve anarşi halen dünya gündemini kasıp kavurmaya devam etmektedir. Allah’ın  ve tarihin diyalektiği asla ıskalamayan bir devinimle sürekli kusursuz bir yaratılış ve işleyişin var olduğunu  insanoğluna tekrar tekrar öğretmeye bıkıp usanmadan devam etmektedir. İnsanlık ise bunun karşısında inadına hata yapmaya şartlanmış gibi yanlışlar içerisinde boğulmaya devam etmektedir.
               İnsanlık, tarih boyunca bu dünyada ne barışı, ne huzuru, ne refahı, ne adaleti, ne eşitliği ne de güveni bir türlü inşa edememiştir. Bugünün dünyasının huzursuzluğunun temelinde tarihin diyalektiğinden inatla ders almayan toplumların gaflet ve dalaleti yatmaktadır. Tarihin acı tecrübelerinden ders almayan toplumlara, tarihin diyalektiği çok acımasızdır. Çarşamba yaptığınız bir hatanın acı faturasını perşembe günü ödeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü Tanrı’nın ve tarihin kusursuz işleyen diyalektiği asla ıskalamaz...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net