29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
YÜKSELİŞ VE YOKOLUŞ
25 Ekim 2021 Pazartesi Bu yazı 11257 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Şark oturup beklemenin yeridir

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ortadoğu insanı her şeye üzülür ama hiçbir şey yapmaz.

AminMaalouf

 

      1965 yılında tuvaletlerimize su taşıyacak kap, kacak, yoktu. Bir Sabancı çıktı lassa, marsa, susa, petsa, kordsa, vb. yüze yakın SA işletmeleri, tesisleri, kurarak bu milletin kalitesini yükseltti. Evlerimizve tuvaletlerimiz milyonlarca plastik deterjan, çamaşır suyu, su, yağ, vb. boş bidonlarıyla doldu.

      Bir Koç çıktı bizleri buzdolabı, ocak, fırın, otomobil, vb. yüzlerce ürenle tanıştırdı, refahımızı artırdı, kadınlarımızın, kızlarımızın hayatı kolaylaştı, yüzleri güldü.

      Bir Vestel çıktı üretmiş olduğu elektronik ürünlerle ülke insanın yaşamı kolaylaştırdı, kültürünü artı, dünyanın her yerine ihraç ettiği ürünleriyle dünyada gurur kaynağımız oldu.

      Yüzlerce iş adamlarımız yüzbinlerce çalışana ve ailesine işyerleri açarak aş ve ekmek yemesini sağladı.

      İşverenler sermayesini, alın terini ortaya koydu, yüzlerce tehlikeli ve çok riskli işlere girişip üretim yaptı.              Kendisine, işçisine, ülkesine faydalı olmaya, ekonominin çarklarını döndürmeye çalıştı. Katma değer yarattı, vergi verdi, ülkenin ayakta kalmasına katkıda bulundu.Köylüler şehirlere akın etti, fabrikalarda işe girdi.

      Sonraki yıllar ülkemizde işveren düşmanlığı yapıldı. İşveren kendisini güvende hissetmedi. Önlemler alıp yurt dışında daha güvenli gördüğü büyük devletlerin kontrolü altında bulunan Samoa, Virgin, Şeyseller, Belize, Cayman, Monoko, Malta gibi ada ülkelerindeki bankaların offshore hesaplarına kazancının, servetinin büyük bölümünü aktardı. Bunun sonucunda kaybeden ülkemiz ve iş bulmayan milyonlarca işsiz insan yığınları oluştu. İnsanlarımızın geliri azalıp ekonomik yönden fakirleşmeye başladı. Gelinen en son durumda çarşıda, pazarda her yerde pahalılık, yoksulluk, geçinemiyorum feryat ve figanları arttı.

      Ekonomik daralmanın etkisiyle insanların psikoloji bozuldu. Toplumsal düzen, aile birliği darbe aldı. Boşanmalar, huzursuzluklar, aile içi şiddet, kadına ve çocuğa şiddet, trafikte şiddet ve hırsızlık, kapkaç oranları arttı.

      Öte yandan din adamından iş adamına, çiftçisinden hamalına, amelesine, işçisine, memuruna kadar ülkem insanı ithal arabalar, Amerikan sigarası, Amerikan kolası sevdasına düştü. Elma üreticisi elmasını, portakal üreticisi portakalını satamaz hale geldi. Ayran tüketimi azaldı. Süt üreticisi sütünü döküp eylem yaptı. Kimse yerli ürünlere, yerli değerlere sahip çıkmadı.

      Bu süreçte enflasyon, hayat pahalılığı, döviz, altın olağanüstü derecede arttı. Halkın ve ülkenin dengesi bozuldu. Gençler, işsizler, üniversite mezunları bile iş bulamaz hale geldi.

       Benzeri olumsuzluklar yüzünden ülkemizde işsizlik, pahalılık, şiddet, fakirlik artıp çözülemeyen, kronikleşip, kalıcı hale gelen birbirini besleyen büyük sorunlar ortaya çıktı. Yüzbinleri aşan din işleri personeli, sayısız tarikat, yüzbinlerce doktor, psikiyatr, sosyolog, teolog, ekonomist,  adli, mülki, teknik, idari, hukuki personellerimiz, akademisyen, bilim insanımız var, medyada yüzlerce tavsiyeleri var ama hiçbir sorunumuz tam manası ile sağlıklı şekilde çözülemedi. Kadınlara, çocuklara ve masumlara yapılan kötülükler azalacağı yerde daha da çoğaldı.

      *

      İnsanların birbirleriyle anlaşıp, huzur içinde yaşamalarını sağlayacak daha iyi bir ilişkinin kurulabilmesi,

      Her türlü şiddet ve ahlakla bağdaşmayan kaos ve kargaşanın en az seviyeye indirilmesi,

      Sürekli artan sorunların, milli değerler ile örf ve ananelerimize aykırı olumsuzlukların düzeltilebilmesi,

      Artan işsizliğin azaltılıp, çalışmak isteyen genç-yaşlı her insanımıza iş, aş, ekmek kapısı açılabilmesi,

      Birbiriyle zincir gibi bağlantılı pek çok sorunların halledilmesi,

      Yoksul kesimlerin gelirlerinin artırılması,

      İnsanlar arasındaki doğru iletişimi kurulması, 

      Toplumsal, bireysel her türlü şiddetin kontrol altına alınması,

      Her geçen gün açılan kişiler arasındaki gelir dağılımının düzeltilmesi,

      Kutuplaşmalar, laik, dinsel, mezhepsel, siyasal ideolojik ayrıştırmalar ileyıkıcı nefret söylemlerininyol açtığızihinsel ve bölgesel bölünmelerin yok edilmesi,

      İş bulamayan, pahalılık altında ezilen bu yüzden yasa dışı örgütlere ve onların liderlerine aşırı sempati duyup,teşvik eder hale gelinen ortamın bitirilmesiniteminen en alt tabakasından en üst tabakasına kadar toplumun her ferdi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirip ülkeye katkı sağlaması, her şeyin devletten beklenilmemesi zorunludur. “Azıcık aşım, kaygısız başım”, “Bana değmeyen yılan bin yaşasın”, tarzındaki insanlık dışı düşünceleri yok sayıp, gaflet uykusundan kurtularak, ülkemize, doğamıza, çevremize, tüm insanlığa nasıl hizmet edebilirim yarışına girerek toplumsal huzurun artmasına katkıda bulunmalıyız.

      Ülkemizde 50 tane daha Koç, Sabancı, Vestel vb. özel sektörlerimiz, işverenlerimiz olsaydı daha az işsizimiz, daha az mutsuz insanımız, daha az sorunlarımız olurdu.

                2206 yıl hüküm süren dünyanın en büyük gücü Roma, 621 yıl yaşayan Osmanlı kargaşa sonu yok olmuş,Yugoslavya, SSCB kargaşalar yüzünden dağılmış, Libya, Suriye, Irak kargaşa yüzünden parçalanmıştır. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net