29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
İlimle İnatlaşmak
22 Ekim 2021 Cuma Bu yazı 7995 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bilim o dur ki Allah'ın yeryüzüne hâkim kıldığı dildir. Yeryüzünde olup biten her şey Allah'ın sünnetullah  dairesinde gerçekleşir. Sünnetullah ise Allah'ın yeryüzündeki tüm var olan ve işleyen mekanizmalara verdiği değişmez komutlardır. Bu nedenle madde âlemindeki her şey bir düzen dâhilinde hiç aksamadan işler. Suyun hayat vermesi, topraktan her çeşit bitki ve gıdaların elde edilişi, gecenin ve gündüzün birbirini bıkıp usanmadan  takip etmesi, yazın kışı,  kışın da yazı ardı ardına kovalaması, direksiz gökkubbenin tüm canlılar âlemine sonsuz bir şefkatle kucak açarak onlara bir şemsiye gibi koruyuculuk yapması, ateşin yakıyor, buzun donduruyor olması  Allah'ın fizik âlemine  biçtiği sonsuz kusursuzluğun emarelerdir.
              Toplumların ilerlemesi, ülkeler içerisinde belli bir kalite seviyesine ulaşabilmesi,  çağdaşlık ve uygarlık yolunda isim sahibi olması,  devletler nezdinde haysiyet ve saygınlığının üst seviyelerde yer alması, ekonomik ve kültürel, bilimsel alanlarda ben de varım diyebilmesi, ilimle şereflenmek sayesinde mümkün olabilir ancak. İlimden nasibi olmayan toplumlar, hem Allah'ın nazarında hem de insanlığın  nezdinde ve de tarih önünde aşağılanmaya mahkûmdur. Allah'ın gösterdiği ilim üzerinden değil de şeytanın tabi olduğu cehalet üzerinden inatla, körü körüne yürümeye kalkışan milletleri hem bu dünyada hem de ahrette çok rezil bir akıbet beklemektedir. İlimle ve fenle müşerref olmayan milletlerin insanlık önünde asla haysiyet ve şerefi olmayacaktır.
                Hayatını, tüm dini ve ruhi dünyasını hurafelerle, saçma sapan düşünce ve önyargılarla zehirlenmiş olan  kitlelerin medeniyet ve insanlığa gidecek olan yolda hiçbir nasipleri yoktur. İlme sırt çevirmenin Allaha sırt çevirmekten hiçbir farkı yoktur. Toplumların geri kalmasını kendilerine amaç edinen gerek içerideki gerekse dışarıdaki şer güçleri geçmişten bugüne her çeşit hurafe ve safsatayı dinin bir gerçeği ve gereği olarak topluma pazarlamış ve bu sayede dini  değerleri istismar ederek kendi menfaatleri doğrultusunda ahlaki ve dinsel sömürü tezgâhlarını yüzyıllarca işletmişlerdir.
                Dini kendi çıkarları ve kirli emelleri için Allah’tan zerre kadar korkmadan, içerisinde yaşadıkları toplumları sömüren şarlatanların en büyük düşmanları ya da nefret ettikleri en büyük kurum ilimdir. Şeytandan nefret etmezler ilimden nefret ettikleri kadar. İlimle inatlaşarak, ilme kafa tutarak gerçeğin üzerini örtmeye çalışırlar. Aslında bunlar kendilerini kaldırmaktan başka asla bir şey de yapmazlar. İlim ve fenden şereflenmek varken cehaletin zifiri karanlıklarında boğulurlar.
                Tarihte nice helak olmuş ya da lanetlenmiş birçok kavmin en büyük ortak özelliği, ilme sırt çeviren ve cehaletten medet uman bir körlüğe sahip olmalarıdır. Cehalet öyle bir mikroptur ki gören gözleri kör, duyan kulakları sağır, düşünen beyinleri felç ve vicdanlı kalpleri bir taş haline getirir. İlim yolundan gerçek manada samimi olarak yürüyen toplumlar asla hurafelere ve şeytanın tuzaklarına düşmezler. Şeytan o dur ki tüm hile ve tuzaklarını cehalet temelinde inşa etmiştir. Allah'ın yolu hiç şüphesiz ilim yoludur. Cehalet şeytanın  ekmeğidir.  Şeytanın tezgâhı, cahil toplumların işlemeyen kafalarının  üzerinde sürekli pislik üretir. Şer, her daim aktiftir ve asla uyumaz. Şerrin karşısında teslim olmamak ve uyanık olmak için ise hayrın her daim canlı tutulması gerekir. Allah, insanlığı her çeşit şer karşısında hayırda yarışanlardan eylesin. İlimle İnatlaşmak değil, ilimle kucaklaşmaktır Allah'ın muradı. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net