29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
Japon Honda İş Ahlakı
17 Ekim 2021 Pazar Bu yazı 8566 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kocaeli Gebze ilçesinde Civic Sedan modelini üreten Japon Honda firması 24 yıl üretim yaptıktan sonra 30 Eylül 2021 tarihinde fabrikayı kapatarak ülkemizden ayrıldı. Üretimi durdurup tesislerini yerli bir firma olan Habaş’a devretti. 1250 işçinin çalıştığı, aile efradıyla birlikte binlerce insanın ekmek yediği fabrika kapandı. Yıllık kapasitesi 50.000 olan 50’den fazla ülkeye ihracat yapan fabrikada 2020 yılında 38.000 araç üretilmişti.

Türkiye ile birlikte İngiltere'deki üretim tesisinin 2022'de kapatılmasına karar veren Honda elektrikli ve otonom sürüşe sahip, otomobiller üretmek ve üretim yoğunluğunu işçilik maliyetlerinin daha uygun olduğu uzak doğu ülkelerine kaydırmıştır. Ülkemizde müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetleri tam şekilde devam edeceği belirtilen firmanın yeni modelleri ithal olarak ülkemize girecek. Honda üretiminde SUV araçlara önem vermektedir.

                Türkiye devri sona eren Honda, tüm dünyada ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde bile çalışanlarını mağdur etmedi. “Çılgın kapanış” sloganıyla çalışanlarına yemekli, ikramlı veda programı düzenleyen Honda;

•Her çalışanına 8’er maaş tutarında ihbar tazminatı ile birlikte,

• Çalışanlarının tamamının kıdem tazminatlarını ödedi,

•Her çalışanına veda hatırası olarak özel kutusunda 1’er Cumhuriyet altını,

•10 yıldan fazla çalışanına 48 maaş tutarında ikramiye,

•10 yıldan az hizmeti olana ise 40 maaş tutarında hediye olarak ikramiye,

•Devamsızlığı, fazla raporu olmayan sadık çalışanlarına ayrıca 1 maaş tutarında performans hediyesiikramiye ödeyerek japon iş ahlakının ne kadar önemli olduğunu bizlere göstererek tüm çalışanların, ülke insanın ve dünya kamuoyunun takdirini kazandı.  

Ülkemizde, 2021 yılından geçerli olmak üzere Memurlara ödenen brüt 135 TL. liksendika aidatının 400 TL. olarak ödenebilmesi için %1 örgütlenmesi olmayan sendikaların bu zamdan yararlanamayacağı hesaplarının yapıldığı,

Pandemi bahane edilerek işyerlerinden on binlerce işçinin çıkarıldığı,

İşten çıkarılan işçilerin çoğunun çeşitli gerekçeler gösterilerek tazminatlarının ödenmediği,

İnsaf merhamet bir yana bırakılarak mal ve hizmetlere normalin üstünde zam yapıldığı,

      2016 yılıPanama belgeleri, 2017’de Paradise Belgeleri, şimdi ise 117 ülkede 650 araştırmacı gazetecinin dünya kamuoyunun bilgisine sunduğuPandoraBelgeleri dosyasında 91 ülkeden 35 dünya lideri, 330 politikacı, Türkiye’den 220 varlıklı kişilerin, siyasetçilerin, sanatçıların bile vergi ödememek, paralarını gizli hesaplarda tutmak için kurduğu offshore paravan şirketler üzerinden Samoa, Virgin, Şeyseller, Belize, Cayman, Monoko vb. vergi cenneti adalarına paralarını aktardığı bir dönemde,

      Honda’nın çalışanlarına astronomik şekilde yapmış olduğu, 700 milyonu bulan bu ödemenin ne kadar önemli, alkışlanacak bir durum olduğu bilinmelidir. 

      Bir yanda 2000 yıldan bu yana din, mezhep çatışmalarının yaşandığı, kandan, şiddetten başka insanlığa fazla hizmeti dokunmamış, haksızlığın, hırsızlığın, adaletsizliğin, yoksulluğun, şiddet ve cinayetlerin eksik olmadığı Semavi dinlerin hüküm sürdüğü zihniyetler, öte yanda ateist, dinsiz kabul edilen ve İslam dünyasında bile fabrika açıp on binlerce insanınaş, ekmek, yemesine sebebiyet veren Japon ahlakı.

      Bir yanda kaçak işçi çalıştırıp zengin olan, devletine sigorta primlerini ödemeyip zarara uğratan, işsizliğe sebebiyet verip ekonomimizi çıkmaza sokan, ne inandıkları dine saygıları olan ne de ahlaki duruşları olan utanılacak karakterli iş insanları.Arapların meşhur “Hain ma iflah” deyimindeki karşılığını bulan iflah olmaz hainler. Öte yanda hem firmasına, hem halkına, hem devletine, hem de tüm insanlığa faydalı olan bu özelliği ile dünyanın en üst refah seviyesine ulaşmış erdem ve ahlak sahibi bir toplum yapısı.

      Biryanda Hint bilgelerinin “Hilekâr ecelinden önce ölür” felsefende belirtildiği gibi işçisinin emeğini, alın terini çalıp zengin olan ancak eninde sonunda cehennemi yaşayacak bir zihniyet, öte yanda hiçbir sahte dindarın insanlara veremediği mutluluğu, sevinci yaşatan dinden uzak bir zihniyet.

      Bir yanda Slovakya’lıların “Aç kurdun karnı doymuş ta aç inanın gözü hiç doymamış” atasözünde belirtildiği gibi insanların hakkını, emeğini çalan yine de bir türlü doymak bilmeyen açgözlü sırtlan tipli insanlar, öte yanda helalleşip, ayakta alkışlanarak uğurlanan örnek Japon Honda yöneticileri.

      Ey Honda,dinimizin mensubu olmasanız da, hangi dine, hangi mezhebe inansanız bile selam olsun sizlere.

      Ey ülkemize büyük faydalar sağlayan Japon Honda yöneticileri yolunuz aydınlık, emeğiniz kutsal, tuttuğunuz altın olsun. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net