10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Zaman Mahluku
16 Ekim 2021 Cumartesi Bu yazı 5901 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Bozulduğunda insandan daha korkunç bir yaratık yoktur” demiştir bir düşünür. Evet insan yaratılış fıtratı sebebiyle eşref-i mahlukatların yani yaratılmışların en şereflisi.Bu işin bir tarafı. diğer tarafında ise insan için çok korkunç ifadeler sergilenmektedir. İnsan nefis taşıyan ve sonsuz istekleri olan bir varlık olması nedeni ile de yaşadığı dünyayı cehenneme çevirebilecek bir fıtrata sahiptir. İnsan bir melek değildir zira yazımın başlangıcında ifade ettiklerimden dolayı. insanın melek olma şansı da yoktur ayrıca. Amelleriyle, taşıdığı vasıflarıyla, diğer bir çok ahlaki ve sosyal özellikleriyle insan, meleklerden çok daha üstün bir varlık olabilir. Çünkü insan nefis ve arzularının önünde çok çabuk teslim olabilme  ve günah işlemede çok fazla zaafları olabilme yönünden zayıf iradeli bir mahlukattır. Meleklerin bu derecede nefs ve arzuları olmadığı için günah işlemeye de temayülleri yoktur.
İnsanın meleklerden daha üstün bir dereceye gelebilme imkanının yanısıra tam tersine hayvandan daha da aşağı bir dip seviyeye inebilme durumu da vardır. Evet insan melek olamaz. Çünkü bu kapı insana kapalıdır. Ya meleklerden daha üstün bir konumdadır ya da en aşağılık bir mahlukat durumunda olacaktır. 
Yeryüzünde bozgunculuk çıkartıp tüm Dünyayı fitne ve fesata boğan insandan başkası mıdır?  İnsan kendi çıkarları doğrultusunda en kutsal sayılan dini ve milli değerlerine dahi tereddüt etmeden ihanet edebilecek bir yapıda olabilir. Bu açıdan bakıldığında insanın dostluğu ve de sadakati hiçbir zaman yüzde yüz garanti değildir ve güvenilmez. Gerçek dost Allahtır. Beşeri özellikleriyle çok zayıf ifadeye sahip olan insan hata yapmaya, felaketlere sebep olmaya daima müsait olan bir varlıktır. Allah'ın dışında ki tüm yaratılmışlar hata yapar ve tartışılır. Buna peygamberler de dahildir. Peygamberlerde nihayetinde fani ve hata yapabilecek beşeri özelliklere sahip olabilen birer insandır. Yalnız peygamberler Allahtan aldıkları
vahiy ve uyarılar doğrultusunda kolay kolay hataya düşmezler. Tartışılmaz ve asla hata yapmayan, eksiklerden ve her çeşit kusurdan münezzeh olan yegane varlık Allahtır.
Yaşadığı çevreye, topluma ve toplumsal değerlere, dini değerlere, ahlaki değerlere en büyük zararı yine zamanın mahluku olan insan vermektedir. Çıkarları için adam satmak, yuva yıkmak,ocaklar söndürmek, iftira atmak, karalamak zamanın mahlukatının gözünü kırpmadan yapabileceği işlerden sadece bir kaçıdır. İnsan o dur ki yumurtası pişsin diye koca bir mahalleyi, koca bir vilayeti hatta koca bir ülkeyi yakar ve ateşinde yumurtasını pişirir. Yaptığı atom bombasının etki ve yıkım gücünü denemek için Hiroşima ve Nagazakiye atom bombası atarak yüzbinlerce masum insanın ölümüne, bir o kadar da insanın sakat kalmasına neden olan mahluk insan değilmiydi. Hitler denilen bir ruh hastasına Almanya gibi koca bir ülkeyi seçimle teslim ederek bu ruh hastası caninin kendi egosu ve ipe sapa gelmez ideolojik politikaları yüzünden koca dünyayı cehenneme çevirerek milyonlarca insanın ölümüne sebep olanlar hangi çeşit mahlukattı acaba?  Ortadoğu coğrafyalarını mezhep ve hizip ayrılıkları yüzünden kan gölüne çevirenler kimdir?
Hiçbir dinde, hiçbir felsefede, hiçbir idoleolojide insan katletmeye onay yoktur. Yaşam hakkı en kutsal bir haktır. Adalet, tüm dinlerin vazgeçilemez olmazsa olmazlarındandır. Peki kendi çıkarları için adaleti katledenler kimdir?  Doğayı, yeşili koru ve gözet diyen tüm dinlerin ortak görüşünü bir kalemde silip atarak çevreyi, yeşili, her çeşit doğal güzelliği kendi cılız menfaatleri doğrultusunda katledenler kim? Bunların kim olduklarından daha da önemlisi bu çeşit insanlık dışı hal ve hareketelere göz yumanlar ya da seyirci kalanlar kimdir?
İnsanoğlu, yeryüzünde fitne ve fesat çıkaranların en önde gideni olarak yeryüzünde ki huzursuzluğun, açlığın, yoksulluğun, sömürünün, savaşların, katliamların, gelir adaletsizliklerinin bir numaralı sorumlusudur. Mahşerin dehşetli hesap gününde Allah'ın huzurunda bu sorumluluğun ağır ve affedilmez vebalini boynunda bir lanet halkası olarak taşıyacak olan insandan daha zavallısı kimdir? 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net