29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
1970'li Yıllar
01 Ekim 2021 Cuma Bu yazı 12645 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türkiye tarihinde her dönemin kendine ait bir özelliği ya da o döneme damgasını vurmuş olan  bazı yaşam bicimleri  vardır. 1950'li veya 60'lı yıllarda yaşamış olanlar, ve bu yıllarda özellikle gençliğini yaşamış olanlar 1970'li yılları çok iyi bilirler.

Bana şu an sorsalar; sen hangi yıllarda yaşadın diye, derim ki ben sadece 70'li yıllarda yaşadım. Öylesine unutulmaz izler bırakmıştır hem benim ruhumda hem de ülkenin tarihinde. Her anı ile hafızamda, ruhumda daha dün gibi o yıllar. Yaşça çok küçüktüm belki fakat bugün gibi hatırlıyorum o yılları.

 

Evet 1970'ler kültür yapısıyla, sanat yapısıyla, siyaseti ve ekonomik yapısıyla bir idol olmuştur bu yıllarda yaşayanların hayatında. Köyden kente göç dalgasının cığ gibi büyüdüğü, ekmek davası için yurt dışına göçün revaçta olduğu, özellikle de Almanya'da iş bulabilmek için Anadolu'nun hemen her yerinden yüz binlerce insanın iş ve işçi bulma kurumlarının ve çeşitli yurtdışı konsolosluklarının önlerinde metrelerce kuyruklar oluşturduğu, ekonomik darboğazın ve iktisadi krizlerin ülkeyi kasıp kavurduğu o yıllar. Koalisyon hükümetlerinin sağ ve sol ayrımcılıkları önce üniversiteler içerisinde sonrada sokaklarda anarşi ve terörü hortlatmış ve bunun sonucunda da toplumsal refah ve huzurun yerini ardı arkası kesilmeyen çeşitli yasadışı eylemler ve de sokak hareketleri almıştır.
Siyasi terör olayları ve kardeş kavgaları bu yıllara damgasını vurmuş utanç yılları olarak kitaplarda yerini almıştır. Terör tüm hızıyla devam ederken ekonomik darboğaz da halkı iyiden iyiye canından bezdirmişti. Her sokak başında ideolojik kavgalar çatışmalar,  cinayetler günlük sıradan olaylardı artık.Siyasal kaos bu dönemin kültür ve sanatı üzerinde de olumsuz etkilerini göstermişti.

 

Ekonomik sıkıntılar ve siyasal kaos ortamının olanca hızıyla devam ettiği 70'li yıllarda arabesk müzik ve erotik film furyası da ayrı bir kulvarda ülkeyi kasıp kavurmaya devam ediyordu. Türk sinemasının ekonomik krizle boğuştuğu bu döneme Türk tipi erotik filmleri damgasını vurmuştur. Başrollerde Kazım Kartal, Behçet Nacar, Aydemir Akbaş, Hadi Çaman, Zerrin Egeliler, Figen Han, Zerrin Doğan, Arzu Okay, Tarık Şimşek, Levent Gürsel ve daha niceleri bu dönemin sinemalarının vitrinlerinde ki afişlerinde yerini almış ve geçici saltanatlarını sürdüren dönemin kahramanlarıydı. Köfte ekmek parasına kamera önüne geçerek ucuz rol kesmek sinemanın bitişiyle birlikte kendileride kaybolup gitti. Yeşilçam hastaydı ve can çekişiyordu. Anadolu'nun her yerinde hatta kasabalarına varıncaya kadar tüm sinema salonları artık ailelerin rahatça gidip film seyredebilecekleri bir mekan olmaktan çıkmıştı. Açık saçık, hiçbir sanatsal değeri olmayan erotik filmlerle ayakta durmaya çalışan yesilçam, aslında bu filmlerle kendi sonunu hazırladı ve öyle de oldu.
Arabesk müzik o yıllarda ekonomik krizle boğuşan dar gelirli varoş halkının bir isyanıydı sanki ezilmişliğe ve yoksulluğa karşı. Acının, dertlerin ve çaresizliğin müziği arabesk, yoksul kitlelerin tek tesellisi oluyordu. Ezilmiş, horlanmış ve dışlanmış halk, lüks ve pahalı semtlerden uzak, zengin azınlıktan kendisini izole etmiş bir biçimde kışın çamurdan ve zibilden geçilmeyen mahallelerde, bir ya da iki odalı gece kondularda sefillğin zirvesini yaşıyordu.
Şevrole taksi, İspanyol paça pantolonlar, ceket üzerine geniş yakalı çiçekli gömlek, aynalı tokalı geniş pantolon kemerleri, bafra ya da birinci marka sigaralar, kalın, geniş ve kısa kravat modası da bu yıllara iz bırakmış diğer ürünler ve giysilerdi.  Hippi saç modası ve tipi beni de unutmayın ha derecesine 1970' yıllardan seslenir gibi adeta.
Orhancılar Ferdicilere karşı, Müslümcüler, Hakkı Bulutculara karşı tatlı bir rekabet içerisinde kendince ayrı birer grup oluşturmuştu. Masum bir kutuplaşmaydı bu. Bel ki isyan tarzları farklıydı da bu nedenle tuttukları sanatçıları farklıydı. Fakat ortak yanları hiç degişmedi 70'li yılların insanlarının. Ezilmişliğe, haksızlığa, yoksulluğa, gülmeyen talihe, gidipte gelmeyen sevgiliye plaklar dolusu, kasetler dolusu isyanı vardı bu dönemin acılı toplumunun. İsyanı ve itirazı vardı Ferdi'nin, Müslüm'ün ve Orhan'ın nefesinden. Hem de arabesk arabesk haykırmışlardı o yıllardan bu yıllara çaresizliğin acı feryadını… 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net