29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
SORDUM KİMSİN SEN!
27 Eylül 2021 Pazartesi Bu yazı 9000 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sordum Ramses, kimsin sen?

         Dedi: “Kâinatı ısıtan, ışıtan, hayat ve can veren âlemlerin efendisi, rahmeti, bereketi, ışığı, Tanrılar tanrısı Güneş’tir, bende ışığın oğlu, Mısır Kralı FiravunRamses’im ben”

         Sordum, Hammurabikimsin sen?

         Dedi: “Kâinatın sahibi, ışığı, Tanrılar tanrısı Güneş Tanrı’sı Şamas’tır, bu gece O’nu rüyamda gördüm, beni kendine vekil seçti, bu günden itibaren insanlık için çalışacak Babil Kralı Nemrut Hammurabiyim ben.  Yazın taş üzerine kanunlarımı”

*

Sordum, Mansurkimsin sen?

Dedi ilahi hakikatin sembolüHallacı Mansur: “Gerçek olan, var olan “Bir” dir, “Çokluk” bir görüştür. “Bir’in değişik biçim ve nitelikte yansımasıdır. Bu “Bir” de Tanrı’dır. Evren ve insan bu “Bir’in dışında değil, içindedir, “İnsan-Tanrı- Evren” özdeştir, eşittir.İnsan konuşan, dolaşan, düşünen, sevinen, gülen, üzülen, öfkelenen bir Tanrı'dır.Tanrının bütün nitelikleri insanda, insanın bütün özellikleri Tanrı’da,evrende bir birlik, bütünlük içindedir.Allah’la benim aramda İlahlık ve Rab’lik yoktur. Ey ben olan O ve ben O’yum. Zamandanlık ve ezelilik bir yana, benim benliğim ve senin O’luğun arasında hiç bir fark yoktur. Bu nedenle “Enel Hak” Ben Tanrıyım”

*

Sordum, Arabikimsin sen?
                Dedi büyük veliMuhyiddin Arabi: "Dinim sevgi dinidir.
Arif için Din Yoktur. Din avam içindir.Arifin nübüvveti Nebinin nübüvvetinden üstündür. Arif, hakkı (Allah’ı) her şeyde görendir. Allah’ı bilen gerçek arif, âlemdeki bütün varlık­ların suretlerinde Allah’ın bizzat suretini müşahede eden kimsedir. Âlemde görülen bütün suretler Allah’ın suretidir, görüntüsüdür.Allah her şeydir yahut her şey Allah’tır. Âlemde ikilik değil birlik vardır. O bana hamd eder, ben ona hamd ederim, o bana iba­det eder, ben ona ibadet ederim. Ben Allah’ın kuluyum, Allah benim kulum.Varlığımız onun varlığıdır. Varlığımız açısından biz ona muhtaç, nefsinde zuhuru için o bize muhtaçtır.Tanrı, tektir ve eşsizdir.”

*

Sordum, Ahura Mazda kimsin sen?

Dedi aklın, bilginin, barışın efendisi, büyük bilgeAhura Mazda: “Cahil insan, Ahura Mazda’nın (Tanrının) katına ulaşamaz. Bilgi, insanın gönlünü aydınlatan tanrısal bir ışıkdır ve sevgi ile biçimlenen bir mutluluk unsurudur. Mutluluk kişinin aydınlanması ve karanlığın etkisinden kendini kurtarmasıdır. Evrene egemen olan iki güç vardır. İyiliğin simgesi aydınlık ve kötülüğün simgesi de karanlıktır. İyilik, Tanrısal Ahura Mazda’nın (Hürmüz), kötülük ise “Ehriman”ın kişiliğinde toplanır.  Tanrı Ahura Mazda, evrenin yaratıcısı, erdemlerin, iyiliğin, güzelliğin, doğruluğun ve sevginin, kaynağıdır. O’nun simgesi, aydınlık veren güneş’tir.”

*

Yeri, göğü tüm kâinatı yaratan yüceler yücesi emreyledi Cenabı Allah: “Ben kâinatın aşığıyım, nuruyum. (Nur Suresi 35. Ayeti: “Allah, göklerin ve yerin nurudur…”) “Aklınızı artırın artırmaya çalışın, çünkü aklı eksik olanın dini eksik olur. Akıl da yedi kat gök yüzündekiAllah’ın nurudur, ışığıdır, melekesidir. Aklın zerresi oruçtan da namazdan da üstündür.” (Kutsi Hadis)

*

İnsanların çoğunluğu uyanıktır ama hakikatten uzak uyku ile uyanıklık arasında bocalayıp, doğumdan ölümüne dek gözleri açık olduğu halde gaflet uykusunda, bomboştur. Gece ve gündüz sürekli rüya ve hayal âleminde, bakarken kör, gezerken uykudadır. Çünkü insan ne yaparsa yapsın bütün çabaları hayallerinin bir parçası olup hakikat olamaz. Gönül gözü, ruh gözü açılmadan, içi tamamen ışıkla, aydınlıkla dolmadan uyanık olamaz.Tarih boyunca Tevrat, İncil, Kuran gibi ilahi emirler ile Musa, İsa, Muhammed, Buddha, Mahivera, Zerdüşt, Tao gibi ışık olmuş, aydınlanmış,yol gösterici şahsiyetler ve üstün insanların öğretileri veya tebliğlerinin her biri binlerce yıldır tek bir şey üzerinde durmuşlardır. “İnsan mevcut haliyle uykudadır. Olması gereken ise uyanık olmalı, bir hedefi, amacı, faydası olmasıdır.”

Bu yüzden okuyun, sorun, sorgulayın, hiçbir şeye körü körüne biat etmeyin, aydınlanın, karanlıklardan sıyrılın, uyanın. Bir kere uyanan ruh bir daha asla uyumaz. Bilge insan seviyesine yükselin. Ancak bilge insan doğruyu, hakikati görebilir. Böylelikle ruhenkanatlanarak yükseldiğinizi, önce kendinizi sonra etrafınızı aydınlatan ışık olduğunuzu hissedersiniz. Yani rabbin, yani Tanrının bir parçası olursunuz. Karanlık semada parlayan kutup yıldızı gibi insanlığa yol gösterici olun, doğru yolu gösterin.

      Uyanmış bilgelikdüzeyi ise erken yatağa girmekle gelmez. Olağanüstü bir çaba gerektirir. Binlerce kitap okumakla, araştırmakla, deneyimle gerçekleşir. İnsan olmanın tadı uyanıklıktır. O zaman hayatın mutluluk ve sevgi içinde geçtiğini, dünya güzelliklerinin, sonsuz mutluluğun tadını çıkardığını, dünyevi olanın ilahi olana, yeryüzünün cennete dönüştüğünü göreceksin.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net