29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
İNSANİ SORUNLAR
20 Eylül 2021 Pazartesi Bu yazı 8871 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dünyanın her yerinde görünüşte farklı olmalarına rağmen birbirine benzeyen, birbirini besleyen insani sorunlar vardır.Amerikalı filozof Ralph Waldo Emerson: “Her insanda insanlığın her hali mevcuttur” sözü ile her ülkenin ve her milletin sorunları olduğunu söyler. Ancak ülkemizin sorunları daha fazla olduğu ve birçoğunun yıllardır çözülemediği, hatta kangren olduğu herkesçe bilinmektedir. Nedir bu sorunlar?

 

Açlık sorunu

Adalet sorunu

Ahlak sorunu

Asayiş sorunu

Aydın sorunu

Deprem sorunu

Eğitim sorunu

Fakirlik sorunu

Gelir dağılımı sorunu

Haksızlık sorunu

Hırsızlık sorunu

İsraf sorunu

İşveren sorunu

Kalifiye işçi sorunu

Kapital sorunu

Konut sorunu

Mülteci sorunu

Nüfus sorunu

Pahalılık sorunu

Sağlık sorunu

Sanayileşememe sorunu

Şiddet sorunu

Tarikat, cemaat sorunu

Terör sorunu

Trafik sorunu

Uyum sorunu

Üretim sorunu

Yatırım sorunu

Yoksulluk sorunu

Yönetim sorunu…

 

      Daha yüzlerce benzeri sorunlarımız var. “Bir Türk dünyaya bedeldir”diyoruz kendimizi üstün millet kabul ediyoruz ama hiçbir icat, teknoloji üretemiyoruz. Örneğin bir Chip üretemiyoruz, bir Cpu (Central ProcessUnit/Merkezi işlem birimi) üretemiyoruz, bir Ram (Random Access Memory/Geçici bellek), bir Rom(Read-only Memory/Kalıcı bellek) üretemiyoruz. Bir kompozit çelik üretemiyoruz. Ürettiğimiz mal ve hizmetlerin tamamına yakınını ithal girdi malları ve yabancı teknoloji transferi ile gerçekleştiriyoruz. “Türk’e Türk’ten başka dost yoktur”diyoruz,İş insanı, sanatçı, siyasetçi, akademisyen hemen her varlıklı vatandaşımız İngiltere, Amerika, Fransa, İtalya, Avusturya gibi Batı ülkelerinde çocukları eğitim görmekte, kendilerini tedavi yaptırmakta, seyahat etmekte, konutları ve mal varlığı bulunmaktadır.Wikileaks belgelerine göre İsviçre ve bazı ada ülkelerinde gizli hesapları bulunmaktadır. Hiçbir vatandaşımız hatta en dindarımız bile Afganistan, Bangladeş, Yemen vb. İslam ülkelerinde ne çocuk okutmakta ne de parasını bu ülkelerin bankalarında saklamaktadırlar. Önemli askeri silahların çoğunu Batılı ülkelerden almakta, ürettiğimiz askeri silah, teçhizat, araç vb. ürünlerin tamamına yakını yabancı patentli ürünleri geliştirip üretmekteyiz.Vatanseveriz, ülkücüyüz, yurtseveriz, milliyetçiyiz, dindarız diyoruz 2018 sonu itibariyle ülkede 6 milyondan fazla askere gitmemiş, tecilli, bedelli bekleyen, çürük raporu alan gençlerimiz olduğu haberlerini üzüntüyle okuduk.

• İslam dini ve toplumuyla bağdaşmayan sebepsiz zenginleşme, yasal hırsızlık, yolsuzluk, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik daha yüzlerce sorunlarımızı bir türlü azaltamıyor, makul seviyeye düşüremiyoruz.

• Dünyada İslam’dan başka din yoktur, diğerleri bozulmuştur, en hakiki din İslam’dır, o da ülkemizde yaşanmaktadır diyoruz, övünüyoruz, gururlanıyoruz ama yüzde yüz kâr etmediğimiz bir mal ve hizmeti satmak istemiyoruz.

• Altı yerden maaş alan siyasimiz “benim hakkımdır” diyebiliyor ve bu kişiye sistem, yapı, halk bu imkânı verebiliyor.

• Dünyanın en misafirperver ülkesiyiz, diyoruz turisti nasıl kandırırız hesabı yapıyoruz…

Peki, neden sorunlarımız azalamıyor, hatta çoğalıyor?

Neden sorunlarımıza çare bulunamıyor, sorunlar altında ezilip gidiyoruz?

Neden şiddet, intihar, hırsızlık, uğursuzluk, adaletsizlik gün geçtikçe artıyor?

Neden dünyanın en fazla aile içi şiddete sahip milletiyiz?

Neden uyumsuz bir toplum yapımız var?

Neden nüfusumuza oranla en fazla şiddetin olduğu ülkelerden biriyiz?

Neden gelir dağılımında dünyanın en alt seviyelerindeyiz?

      Çünkü dini, inancı, imanı yanlış biliyoruz. Doğrusunu öğrenmek için çaba sarf etmiyoruz. Anadan, atadan, dededen, hocadan öğrendiklerimize körü körüne inanıyoruz. Kendimizi inşa edip geliştirmiyoruz. Donanımlı, tecrübeli, bilgili, yetenekli, deneyimli, birikimli, kaliteli, bilge insan olmak için olağanüstü çaba harcamıyoruz. Örneğin: Dinimizin  1. sırada inen ayeti: Ikra' bismi rabbikelleziy halak/Yaratan Rabbin adıyla oku!, 2. sırada inen ayeti: “Nûn, velkalemi vemâ yesturûn/And olsun kaleme ve yazdıklarına” ayetleridir. Yüce yaradan bir kutsi hadisinde: “Aklınızı artırın artırmaya çalışın çünkü aklı eksik olanın dini eksik olur. Akıl da yedi kat gökyüzündeki Allah’ın nurudur, ışığıdır, melekesidir. Aklın zerresi oruçtan da, namazdan da üstündür.” diyor.  Yunus Suresi 100. ayetinde; ise: “Aklını kullanmayanlara kötü azap verip üzerlerinden belayı eksik etmeyeceğini” emrediyor.

      Bunlara rağmen aklımızı artırmak için ilmi, edebi, felsefi, sosyal, siyasal, vb. binlerce kitap okumuyoruz. Dünyanın en az okuyan toplumu içinde yer alıyoruz. İşin ilginci ömründe 10 tane bile kitap okumadığı halde herkes her şeyi biliyor, herkes dindar.Zümer Suresi 9. Ayeti: “hiç bilenle bilmeyen bir olur mu” diyor.Aklımızı optimum düzeyde kullanamıyoruz.

      Binlerce sorunumuz “Aklımızı artırmadan yanlış dini bilgilere takılıp kalma” sorunundan kaynaklanmaktadır.Bu yüzden kaliteli insan sayımız yeterli düzeyde değil. Bütün dinler gibi yüce dinimizde oku, sorgula, körü körüne itaat, biat etme diyor. Kimse gazete, kitap okumuyor, sormuyor, sorgulamıyor, araştırmıyor. Her tarafımız tarikat, cemaat, dergâh, şeyh, şıh,efendi, hacı, hoca,mürit ve meczuplarla dolu. Yüz yirmibine yakın ibadethanemiz var. Cuma’dan başka camiye giden yok. Sabah ve vakit namazları üçer-beşer kişiyle kılınıyor, bunların da tamamı ölüm yaşı gelmiş bir ayağı çukurdaki insanlar.Ülkemizin bütçesinin en büyük payı tarihte görülmemiş bir şekilde din işlerine ayrıldığı halde yüzlerce sorunumuzun hiçbiri halledilememiştir. Gençlerimize, insanlarımıza çalışabilecekleri fabrikalar, ekmek tekneleri açamıyoruz, istihdama bütçeden yeterli miktarda pay ayıramadığımızdan işsizlik, umutsuzluk, karamsarlık yüzünden gençlerimiz mutsuz oluyor, intihar ediyor, evlenemiyor.“Aç insan inançlarını yer” İngiliz atasözü bunu doğruluyor. Ekonomik sorununu halledemeyen vatandaşlarımız dinden uzaklaşıyor, din içine girmiyor, yapısını değiştirmiyor. Sorun Kaliteli insan sorunu,insan düzelmeden hiçbir şey düzelmez. İnsanın düzelmesi, şekillenmesi, olgunlaşması, Yüce dinimizin emrettiği gibi okumak, aklımızı artırmak,en üst bilge seviyesine yükselmekle sağlanır.

-----------------------------------------------------------------------------

• Dünyanın tüm problemlerinin başlıca sebebi ve esas kaynağı insanoğlunun kalbinde bulunan bir kara delik. Bütün dünyevi kötülükler, adeta bir Pandora kutusu misali, bu kara delikten çıkıp dünyanın her tarafına yayılmaktadır. İnsanlık olumsuz düşünür ve hisseder. Dünya üzerindeki en korkunç hastalık Aids veya Kanser değildir. Ya da en gerçek felaketler kirlilik, işlenen suçlar, savaşlar veya dünyanın bazı bölgelerinde yaşanılan yoksulluklar da değildir. Dünyanın en büyük felaketi, hastalığı insanoğlunun olumsuz hisleri ve çatışmacı düşüncelerinin ölçülemeyecek derecedeki uçsuz bucaksız cehennemidir. Dünyayı, insanların olumsuz düşünceleri ve hisleri şekillendirmektedir. StefanoD’Anna/Tanrılar okulu

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net