29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
OTOMOBİL KULLANMAYI BİLİYORMUSUNUZ?
13 Eylül 2021 Pazartesi Bu yazı 11787 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

      Otomobil kullanmasını biliyor muyuz? Otomobil sahiplerine bu söz şaka gibi gelebilir ancak araç kullananların çok azı profesyonel şekilde konuyla ilgili bilgiye sahip olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

      Araca oturmadan önce zihinsel, psikolojik ve ruhsal hazırlık yapılmalıdır. Araç kullanmak çok hassas, çok fazla dikkat gerektiren, bir saniye bile ihmale, dalgınlığa gelmeyecek, yüksek sezgi gücü gerektiren, asla hafife alınamayacak, profesyonel ustalık gerektiren önemli bir olaydır. Olası yaralanmalı ve ölümlü bir kazada kişinin kendine, ailesine, karşı tarafa, milli servete zarar verebileceği, ağır maddi ve manevi bedeller ödeyebileceğini akıldan çıkarılmamalıdır.“Trafikte tekrar yoktur” en önemli uluslararası trafik kuralını unutma. Kaza saniyeliktir. Geriye dönüşü yoktur. Kaza bir doğa olayı değildir. İnsan cehaleti ve insan felaketidir. Kazada, yerine asla gelmeyen maddi ve manevi kayıplar vardır. Bu yüzden aracınızı neşeli bir ruhla” kullanın.

      Büyüklerinin anne ve babanın duasını al. Hiç kimseden beddua alma.

      Büyük İslam Filozofu Muhyiddin Arabi’nin “Daima bilgili kişileri dinle, insan, nimeti arttıkça şükrünü artırmaIı, şükür etmeyenlerin kalbine daIgınIıkgelir. BunlarındiIIerizikruIIaha, kaIpIeri de huzura kavuşamaz”

      Büyük İslam sosyoloğu, düşünce insanı Ali Şeriati’nin “dostça sözler iyiliğe alamettir”

      Latin filozofOvidius’un “Sen masumca yaşa tanrı hemen gelir yanına”,

      Hint filozofu Osho’nun“Masum ol ilahi olan sana doğru saadetle akacaktır.”

      Mucize sözlerini unutma. O zaman tüm güzellikler seninle birlikte olacaktır. Ruhun ilahiye doğru akacaktır.

      Boyu 4 metrenin altında küçük otomobil almayınız. Her araç kaza yapar ancak 4,25 m. boyutundaki araçla 3,75 m. Uzunluğundaki araç önden kafa kafaya çarpıştığında küçük aracın içindekinin ölüm riski büyük arabaya göre daha fazladır. Kaza anındakörükleme diye bir tabir vardır. Şehirlerarası bir yolda karşılıklı seyir eden iki aracın hızları 100’er km. olduğunu kabul edelim. Bu araçlar 100 + 100 = 200 km. hızla birbirine çarptığını zannederiz. Ancak fizik kurallarına göre kafa kafaya çarpan bu araçların basınçtan dolayı birbirine yüz binlerce megaton hızda çarptığı bilimsel tespiti yapılmıştır. 4.25 cm. araç B Sekmentindedir. Rot, rotil, şase ve bağlantı platformları A seğmendi araçlara göre iki kat güçlü ve mukavemetli malzemelerle yapılmaktadır. Yüce Allah’ın“tedbirini al takdiri bana bırak” hükmüne uyup biraz büyük araç almalıyız. 4 m.den küçük araçlar A seğmendi minik araçlar olup şehir içlerinde, düşük hızlarda kullanılan araçlardır. Bu araçlarla azami 60-70 km. üzerinde seyir yapılamaz.

      Stresli, üzgün, kin, nefret, öç alma, hırs, aç gözlülük gibi insani olmayan ve insanları felakete götüren psikolojik durumlarda aracımıza hiçbir zaman binmeyiniz. “Keskin sirke küpüne zarardır.” Türk atasözünü ve“Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz.”Friedrich Wilhelm Nietzsche sözlerini unutmayınız.

      Aracınızın lastikleri çok eski ise (kabak lastik) trafiğe hiçbir zaman çıkmayınız? Kabak lastikle fren duruş mesafesinin çok uzun, yeni lastikte ise kısa olduğunu sakın unutmayın.

      Araca binmeden ön ve arka zemin ve çevre kontrolü yapınız.

      Araçta yangın söndürme cihazı olup olmadığını kontrol ediniz.

      Telaşlı ve aceleyle araca binmeyin. “Acele giden ecele gider” genel kabul görmüş İslam düşüncesini unutmayınız.

      İmkânlarınızı zorlayın, mümkünse benzinli araçları kullanın, LPG’li araçlara binmeyiniz. Çünkü LPG en ufak kıvılcımda, sıkışmada, sürtünmede, şase yapmada parlama, patlama riski çok yüksektir.

      Uluslararası araç oturma pozisyonu usul, kaide, kuralına göre oturma pozisyonu 100o, sırt-koltuk boşluğu yok, sol kolunu uzatınca bilek bükümü direksiyon simidi üzerinde olacak, direksiyon tutma saat 1015 şeklinde olacak…)

      Öndeki araçla güvenli mesafeye uyun. (Arkadan çarpanın %100 haksız olduğunu unutma)

      Kullandığın aracın hangi sınıfta olduğunu, geçiş üstünlüğü ve hangi tip araçların sağdan gitmesi gerektiğini öğren.

      Arkadan gelen aracın görüş mesafesini kapatacak hacimdeki kango, doblo, panelvan, minibüs gibi geniş ve hacimli araçlar trafik kanuna göre en soldan seyir edemez. Bu tip araçlar otomobil kategorisinde değildir, çoğu makaslı ve dingillidir. Hususi dahi olsasağdan gitmek zorundadır. Kadranında 220 km. gösterge yazsa dahi teknik uygunluk belgesine göre maksimum hız sınırı 140-150 km. arasında, otomobiller de bu değer 180-200 km’dir.Bu tip araçlar en sol şeritte seyir halinde kaza yaptığında kaza tespit raporunda asli kusurlu sayılırlar. Ağır bedeller öderler.

      Aracın hızına bağlı olarak yol ve yolun etrafındaki diğer nesneleri kişileri ve araçları net bir şekilde algılayamama durumuna tünel görüş denir. Hız ne kadar artarsa görüş açısı o kadar azalır. 35 Km/saat hızda görüş açısı 104o, 65 km/saat hızda görüş açısı 70o, 100 km/saat hızda görüş açısı 42o, 130 km/saat hızda görüş açısı 30o’ye düşmektedir.

      Trafik kanununa göre “azami hız sınırının üstünde araç sürmek nasıl tehlikeli ve yasak” ise “azami hız sınırının altında da araç sürmek tehlikeli ve yasaktır” hükmüne göre hem yolun solundan-ortasından seyir edip hem de azami hız sınırı altında araç kullanmak trafiği aksattığından yasaktır. Maddi cezayı gerektirir suçtur. 

      Kavşaklara, tünele, köprüye, yokuşlara, yokuş aşağılara inişlerdearacı durdurabilecek hızda sürmek zorunludur.

      “90 km. hızla araç sürüp kaza yaparsan bu kaderdir, 90 km’nin çok üzerinde araç sürüp kaza yaparsan bu intihardır”genel kabul görmüş mürşitlerin önemli sözünü sakın unutma.

      Sezgi gücü nedir? öğren. Islak havada, yağmur ilk yağdığında yolların sabun gibi kayması, gece görüş mesafesinin çok azalması, geceleri uykulu, yorgun, içkili ve kaçak acemi şoförlerin çok olduğunu, mıcırlı yolda frene basınca aracın uçak gibi kaydığını unutma.

      Otomobil lastiği üzerinde daire içindeki harfler lastiğin azami yapacağı hızı gösterir. Çok önemlidir.

 

P harfi 150 km.ye kadar hız

Q harfi 160 km.ye kadar hız

R harfi 170 km.ye kadar hız

S harfi 180 km.ye kadar hız

 

T harfi 190 km.ye kadar hız

H harfi 210 km.ye kadar hız

V harfi 240 km.ye kadar hız

W harfi 270 km.ye kadar hız

Y harfi 300 km.ye kadar hız

Arabanızın kaportası delik dahi olsa hiç önemli değil ama kendinizin ve ailenizin güvenliği için mümkünse en az S sembollü lastikler kullanın.Yeni dahi olsa üretim tarihinden6 yıl geçmiş lastikleri almayınız.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ahmet Ozens  -  24-08-2022 - 18:31
Otomobil kullanımına yönelik okuduğum önemli bilgilerin yer aldığı en derli toplu makale olduğunu ifade etmek isterim. Teşekkürler Yener Bey
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net