29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
Beton Cehennemi
10 Eylül 2021 Cuma Bu yazı 6935 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gelişen teknoloji, artan nüfus,  iş ve istihdam ihtiyacı gibi hayatın içerisinde süregelen zaruret gösteren durumlarla  köyden büyük kentlere uzanan göç dalgası dar yerleşim bölgelerinde yoğun ve sıkışık yaşam biçimlerine yol açmıştır. Yaşamın zorladığı ve mecbur bıraktığı zorlu hayat şartları  sonrasında çarpık kentleşme denilen ucube yerleşim bölgeleri ve iç içe geçmiş labirente benzer mahalleler oluşmuştur.
           Kalabalık iş yaşamı, günlük hayatın meşakkatleri ve koşuşturmaları milyonlarca insanların yaşadığı büyük kentlerde yalnızlığı beraberinde getirmiştir. Kalabalıklar içerisinde tek başına hayat süren insan tipi oluşmuştur. İnsan yalnızlaştıkça daha sert mizaçlı, daha asık suratlı ve agresif tutum sergileyerek iyiden iyiye kendisini yaşadığı ortamdan soyutlamıştır. Kentleşmenin getirdiği yalnızlığın yanı sıra yeşilin giderek yerini griye bırakması, yeşil alanların imar yoluyla betonlaştırılması, insan psikolojisi üzerinde depresyonlara ve ruhsal travmalara kadar giden ağır etkiler bırakmıştır. Doğanın vazgeçilemez güzelliklerinden olan yeşil ve mavinin hunharca kirletilmesi, doğal yaşamın dengesinin bozulması paralelinde birçok bedensel ve ruhsal problemler kitlesel huzuru  bozmuştur. Bugün isimlerine dahi yabancı olduğumuz birçok hastalıkların tetikleyicisi, çevre kirliliğinin ve doğal ekolojik dengenin bozulmasıyla baş gösteren ruhsal gerilim hali ve depresyonlu  bir yaşam biçiminin sürekliliğidir. 
          Yeşil alanların giderek  daha çok betonlaşması, toplumda betonlaşmış ruh hâline mensup kitlelerin türemesine yol açtı. Beton ruhlu toplum, umursamayan, duygusallıktan uzak, düşük maneviyatlı, empati kurma yeteneği olmayan, bananeci, umursamaz ve sorumsuz bireylerin  toplumu haline gelerek insan ilişkilerini  tamamen kopma noktasına getirmiştir. İnsan ilişkilerinin alabildiğine zayıflamasıyla önce akrabalık bağları koptu. Sonra aile bağları koptu. Kalabalık aile düzeni  kısa bir süre sonra yerini anne baba ve çocukların oluşturduğu çekirdek aile yapısına bıraktı. Manevi ve ruhsal yozlaşma bir müddet sonra da çekirdek aile yapısını bozarak aile içi şiddetin artmasına,  boşanmalara sebep oldu. Ya da aile içi şiddetli geçimsizliklerin neden olduğu aile facialarını beraberinde getirdi.
            Gerçekte çoğu  kez fark edilemeyen  bu sinsi tehlike, toplumsal huzuru, güveni ve toplumsal ruh sağlığını bozan bu yozlaşma bir numaralı sosyal  terörizmdir. Büyük şehirlerde ki huzur ve güvenin zayıflaması, ruh ve beden sağlığının bozulmasıyla sağlıklı düşünebilme, sağlıklı karar verebilme gibi  bireysel yeteneklerde  son derece zayıflamıştır. Bizi biz yapan manevi ve kültürel değerlerimiz, dostluk, samimiyet, yardımseverlik, misafirperverlik gibi toplumsal kaynaşmayı ve birliği sağlayan özelliklerimiz yükselen beton yığınları arasında çürümeye ve yok olmaya doğru yol almaktadır. Aynı apartman içerisinde, hatta bir alt katta, bir üst katta ya da hemen yan binadaki yardıma muhtaç bir yoksulun, bir hastanın ya da bir cenaze evinin varlığından dahi çoğu zaman haberimiz olmuyor, betonlarla kuşatılmış cezaevi misali bu yerlerde. 
           Şarkılarımız, türkülerimiz, şiirlerimiz,  halaylarımız,  çiçeklerimiz, yeşilimiz, alımız, morumuz, beton cehennemine dönmüş bu dünyada bir bir yok oluyor. Kendi ellerimizle katlettiğimiz doğa ile birlikte çocuklarımızın geleceğini de katlettik. Bu utanç bize yeter. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net