10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Medya İllüzyonu
20 Ağustos 2021 Cuma Bu yazı 7108 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yazılı ve görsel medyacılığın hemen her alanda hayatımıza dâhil olduğu, çok büyük etki gücüne sahip olarak kitleleri istendikleri yönlere rahatça çevirebildiği gerçeğine hepimiz şahit olmuşuzdur.  Televizyon, radyo, gazete ve internet gibi medya araçları doğru istikamette kullanılmadığı zaman çok tehlikeli bir kitle imha silahı hâline gelebilmektedir. Özellikle internet yayıncılığı kitlesel iletişimde çok yaygın olarak kullanıldığından bu alanda çok ciddi bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır.  Kitle iletişim araçları,  bir uyarıcı,  aydınlatıcı ve bir yol gösterici olarak hakikatin sesi halinde hizmet verdiğinde ise  çok önemli bir eğitim eksiğini tamamlar. Medyayı kullanarak reklam yoluyla en kalitesiz bir ürünü veya hizmeti çok kaliteli bir ürün ya da hizmet gibi piyasaya pazarlayabileceğiniz bir illüzyon yaratabilirsiniz. Bu illüzyonda toplumun fenomeni olmuş sanatçıları, sporcuları ya da akademisyenleri de kullanabilirseniz  yapacağınız ticarete  bu sayede çok daha fazla inandırıcılık katarak satışları patlatabilirsiniz. Yanılan, zarar eden,  aldatılan yine toplum olacaktır. 

         

Kitleleri bu denli etkileyen ve yönlendiren medya üzerinde devletin mutlak kontrolü şarttır.  Medyatik illüzyonlara asla geçit verilmemelidir. Medyatik illüzyonlar ayrıca kitleleri uyuşturmak ve dikkatlerini başka alanlara çekmek içinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Topluma zararlı mesajlar veren,  yanlış yönlere kanalize eden bilgi ve haberlerin görsel ya da yazılı medya aracılığı ile yayınlanmalarına müsaade edilmemeli ya da sansür mekanizması işletilmelidir. Çünkü toplumun ahlaki, kültürel ve millî değerlerine medya aracılığı ile çok zarar verilebilir. Türk aile yapısına, örf, adet gelenek veya ahlaki değerlerine ters düşen sinema filmleri, televizyon dizileri, ve yaygın olarak birbiri ardına mantar gibi üreyen  kalite özürlü sözde müzik eserleri,  topluma  medya aracılığı ile servis edilerek toplumsal ahlakı ve düzeni yozlaştırıp özellikle genç kitleler üzerinde telafisi çok zor, olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Genç beyinler çoğunlukla batı kültürünü empoze eden sözde sanat eserleriyle âdeta zehirlenmektedir. Sağlıklı bir devlet yapısı ancak sağlıklı bir toplumla inşa edilebilir. Güçlü devletler ruhen, bedenen ve ilmen tam sağlıklı ve iyi donanımlı bireylerden oluşur. Devletin her alanında ve her kademesinde liyakat öncelikli olmalı ve her birey kendi ihtisas alanında hizmet vermeli, çalıştığı alanda bilgi ve tecrübesi en üst düzeyde olmalıdır. Sağlıklı bir toplum yapısının oluşturulmasında ve bu yapının korunmasında medyanın önemi tartışılamaz.

 

Bu nedenledir ki, toplumun ahlaki yapısını bozucu, şiddeti ve nefreti özendirici, toplumsal ayrımcılığı ve bölücülüğü sergileyici, emeksiz, rahat yaşamayı, kısa yoldan para kazanmayı, lüksü, israfı ve şatafatı telkin edici yazılı ya da görsel yayınlara asla izin verilmemelidir. Bu çeşit yayın girişimlerinde kasti davranış içinde olanlara caydırıcı  cezalar uygulanmalıdır.  Son dönemlerde özellikle televizyon dizilerinde işlenen konular toplumsal ahlakı,  dini, kültürel  ve millî değerleri bozucu, kin, nefret ve şiddeti özendirici içeriği ile toplumu ayakta tutan kolonları sarsmaya devam etmektedir maalesef.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net