26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
KUTSAL TOPRAKLARDA -MEDİNE
13 Ağustos 2021 Cuma Bu yazı 14525 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sevgili okurum,

Yaklaşık dokuz ay önce kadar “ONU(sav) YAZMAK “ adlı yazımda “nasıl olurda bu gariban kalem onu yazabilir “ diye hissiyatımı yazıya dökmüştüm,kadere bakın ki yüce Mevla peygamberimizin huzurunda  Mescid-i Nebevî’de  bu gariban kaleme onu yazmayı tekrar nasip etti binlerce şükürler olsun.

 

Mekke’deki yapılması gereken ibadetler ve ziyaretler tamamlanınca “Yeryüzünde üç mescid ibadet maksadıyla ziyaret edilebilir.Mescidi-i Haram,Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Aksa “ hadisi şerifi gereğince Medine’ye ,peygamberimizin kokusuna , mescidine doğru yola çıkılır.

Allahu Teala Mekke’yi dağlarla korurken eski adı “Yesrib” tepelerde güneş gibi yolu beklenen efendimizin hicretiyle “Medinetün Nebi”(peygamber şehri )olan Medine’yi de kaya ve taşlarla korumuş.Tamamen volkanik taşlarla kaplanmış adeta taş tarlası halinde kilometrelerce alanda asık suratlı kara kara taşlar adeta yol boyunca sizi gözetliyor gibi konumlanmışlar.Niyetinizi tartar gibi kalbinizi görür gibi …

Taşlık alanlardan ve dar vadilerden geçip hicret yolunu takip ederek bağrında misafir ettiği “Seyyidül Evvelin vel Ahirin “olan onun nurundan nurlanan Medinetül Münevvere’ye gelinir.

Rasulullah (Sav) Hadisi Şerifinde  “Kim vefatımdan sonra beni ziyarete gelirse sağlığımda beni ziyaret etmiş gibidir” buyurduğu müjdeye erişmek için adeta bir dostla randevulaşmışcasına,  seni bekliyor gibi (hem öyle bir dost ki sizin sıkıntıya düşmeniz onun gücüne gider, izzeti nefsine dokunur)buluşma heyecanı içinde Ravzayı Mutahhara’da cennet bahçesi olarak bilinen ilk inşa edilen mescid bölümünde huzurunda edeple ;

Esselatü  vessalamü aleyke ya Rasulullah

Esselatü  vessalamü aleyke ya Habiballah

Esselatü  vessalamü aleyke ya seyyidel evveline vel ahirin 

diyerek ziyaret eden her müslüman gibi önce kendi selamımız söylenir sonra bize emanet edilen selamlar ve dualar edeple arz edilir.

Cennet bahçesinde edeple “Allahu Ekber “ diyerek  sağ elini sol elinin üstüne  o en güvenilir en sadık dostun elinin üstüne koyar  gibi sıkıca tutarsın.Yaradanın huzurunda habibinin yanında zaman durur mekan açılır.Sonra Rasülün üzerinde hutbe verirken minber yapıldığı için hutbe  vermeyi kestiği kuru kütük gibi yüreğin inleyerek iki rekat namazı tamamlarsın.Gözyaşları ile dostların huzurunda hasbihal edersin..Hangisinin birbirinden daha evla olduğunu bilmeden duaları salavatları dökersin dil heybenden  /gönül bohçandan.  

 

Hakiki dostların huzurunda” Esselatü vesselamü ya Ömer” deyip Hz Ömer’in “Dicle’nin kıyısında bir kurt alırsa bir koyunu gelirde sorar ilahi adalet Ömer’den onu” sözü kulağımızda çınlarken ,“Esselatü vesselamü aleyke ya Ebu Bekr “deyip ikinin biri/sıddık ve zül Hilal (Allah yolunda çokça harcayan)isminin  sahibi dostun müslümanların nasıl birbirine dost olması ve adaletli olmasını öğrettiğini hatırlarız.Dar zamanında yanında Ebu Bekr gibi dostlarının  olması için geniş zamanda Ebu Bekr gibi dostlara sahip çıkmayı öğreniriz.

 

Ravza-i Mutahhara'nın doğu tarafında bulunan Baki Kabristanı'nı da sabah saatlerinde ziyaret ederek, Peygamber Efendimizin yakınları ve Eshabı için de dualar edilir. Baki kabristanlığı ile mescid arasında yapı bulunmamaktadır.

Bakî'nin ilk misafiri Osman bin Maz'un'u, Hz. Peygamber (s.a.s) bizzat kendi elleri ile defneder. Hz. Peygamber, oğlu İbrâhim vefat edince de aynı yere defnedilmesini emretti. Hz. Peygamber'in (s.a.s) kerime-i muhteremeleri Hz. Rukiyye Annemiz de âlem-i cemale göçtüğünde, "Bizim hayırlı selefimiz Osman'a kavuş!" diyerek kendisini Bakî kabristanına defnetmiş. Cennet'ül Bakî kabristanında onbinlerce sahabe medfundur. Hz. Aişe, Hz. Hafsa, Hz. Sevde, Hz. Zeynep binti Cahş, Hz. Ümmü Habibe, Hz. Ümmü Seleme, Hz. Cüveyriye, Hz. Safiye ve Hz. Fatıma annelerimiz, sahabe-i kiramdan Hz. Abbas, Hz. Sad b. Ebi Vakkas ve Hz. Hasan Efendilerimizin yanısıra İmam-ı Malik Hazretleri ve Kafkasya kartalı İmam Şeyh Şamil gibi sonra gelen birçok büyük  zat  buraya defnedilmiştir.

Medine de ümmetin aşkı gibi dağ taş ta ona sırıksıklam aşıktır.Uhudda Allah Resulü’nün aşkıyla ıslanmış ve mahcubiyetinden kızarmış  bir mekan olarak üstünde ağaç ve herhangi bir yeşillik olmadan heybetiyle  kıyamete kadar ümmete bir ziyaretğah olmuştur.Oradan Ayneyn tepesine gidilir.Şimdilerde güvercinler okçular tepesini ayrılmadan beklemekteler.

 

Mekke’den Medine’ye hicreti aynı zamanda Hicri yılın başı kabul edildiği bir kaç gün evvel girdiğimiz yeni Hicri yılımızı da kutlayarak ,tozu bile şifa olan şehirden gönüllerimizin şifası Rasulullah’ın huzurundan gül kokulu selamlar yolluyorum  herbirinize.

 

Binlerce selam ve salat, tahityatü ikram gül kokulu peygamberimizin alî ve ashabının üzerine olsun .

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net