26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
CİDDE (3. BÖLÜM
03 Ağustos 2021 Salı Bu yazı 9057 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

YIKILMAZ AİLESİ OLARAK BİZLERİN ZİYARET TALEBİNİ RED ETMEYEN BİZLERİ MİSAFİR EDEN CİDDE İLETİŞİM ATAŞESİ DEĞERLİ HEMŞEHRİMİZ, KIRIKKALE’nin TEK DİPLOMATI, GURURUMUZBAHATTİN AKYÖN’ E VE AİLESİNE SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİZ

 

CİDDE

Cidde Suudi Arabistan'da, başkent Riyad'dan sonra gelen ikinci büyük şehirdir. Ülkenin batısında, Kızıldeniz kıyısında, Mekke yakınlarında kurulmuş bir liman kentidir. Özellikle 3. halife Osman zamanında, daha güneyde yer alan "Şuaybe Limanı" yerine Mekke'nin yeni liman kenti olarak ön plana çıkmıştır. Bu konumuyla yüzyıllar boyu Kızıldeniz ticaretinin önemli bir merkezi ve Mekke'ye ulaşmak isteyen Hacıların durağı olmuştur. Ayrıca İslam inancında cennetten kovulan Havva'nın yeryüzüne ilk indiği yer olarak bilinir ve yine rivayetlere göre Hz. Havva'nın mezarı bu kenttedir.

 

Cidde, büyük nine demektir. Yani ismnini Hz. Havva Validemizden almıştır. Cidde kentinin tarihi merkezi "Al-Balad" olarak adlandırılan deniz kıyısındaki bölgedir. Yerel mimari üslup ile yapılmış tarihi evleri ve sur kalıntılarıyla UNESCO dünya miras listesi 2014 yılında girmeye hak kazanmıştır. Gezip görülmeye değer bir şehirdir. Cidde gece ve gündüz canlı ışıl ışıl bir şehirdir. Burası biraz daha serbest burada başı açık hanımlara denk gelmek mümkündür. Kızıldeniz’in kenarında sahil boyu park alanı ve gezi yerleri mevcut. 1. Selim tarafından 1517 yılında feth edilmiştir. Osmanlı Hükûmeti 1525 yılında duvarları onarmıştır. Yeni Türk duvarları 6 adet kapı ve kule içermektedir. Ayrıca Cidde Redif Kışlası o donemde yapılmıştır

 

BELED BÖLGESİ

Suudi Arabistan’da Riyad’tan sonra en büyük kent olan Cidde, liman kenti olmasının yanı sıra Mekke’ye geçiş için kullanılan önemli şehirlerden biridir. Tarihi İslamiyet öncesine dayanan kadim bir şehir olan Cidde, diplomatik anlamda da oldukça önemlidir. Burayı tarihi yapan yer ise Cumbalı evlerin bulunduğu, ticaretin aktığı Beled bölgesidir.

Cidde’de genellikle dini festivallerin yoğunlukta olduğu bir etkinlik takvimi bulunur. Yılın değişik dönemlerinde gerçekleştirilen festivallere halk yoğun ilgi gösterir.

Cidde, tarihi kadar modern yapısı ve gelişmişliği ile de oldukça dikkat çekici bir şehirdir. Yıl içinde milyonlarca insanın ziyaret ettiği şehirde gezilecek pek çok mekân vardır.

“Al-Balad” olarak da bilinen ve Cidde’nin eski yerleşim yeri olan Eski Şehir, 12 asır boyunca Cidde halkının yaşadığı yer olmuştur. 2014 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirasları Listesi”ne alınan Eski Şehir görülmeye değerdir.

 

Cidde Al-Rahman Cami

Arabistan yarım adasının batısında ve Kızıldeniz’in kenarında yer alan şehir; inanç turizminin önemli merkezleri arasında yer alır. Kızıldeniz sahili boyunca uzanan Cidde; Mekke, Medine ve Tebük gibi şehirlere komşudur.

 

Kral Fahd Fıskiyesi

Kral Fahd anısına yaptırılan ve şehir merkezinde yer alan fıskiye 300 metreden fazla yükseğe gerçekleştirdiği su şovu ile dünyada nadir örneklerden birdir. Özellikle gece ışıklandırmasıyla eşsiz bir görsel şölen sunan Kral FahdFıskiyesini görmeden Cidde’den dönmeyin.

 

İSLAM KALKINMA BANKASI

Suudi Arabistan’ın simge yapılarından bir tanesi olan Ulusal Ticaret Bankası Arap dünyasında “Al Ahli Bank” olarak bilinir. Arap ülkelerinde bulunan en büyük banka olan ve görkemli binası 1983 yılında inşa edilen Al Ahli Bank, 235 metre uzunluğundaki binası ile görenleri kendine hayran bırakır.

 

Mekke Kapısı – BABU ŞERİF

Cidde Mekke kapısıİslam dininin önderi Hz. Muhammed’in doğduğu yer Mekke’ye açılan bu kapı; Mekke ve Cidde’yi bağlayan kara yolu üzerine inşa edilmiştir. 1979 yılında inşa edilen ve dini açıdan oldukça önemli olan bu kapı Cidde’ye gelen insanları selamlar. Halen ihtişamlı duruşu ile ayaktadır. Bölge tarihi eserleri günümüze taşıyan noktadır. Belki de Mekke’nin en kalabalık kapısıdır. Her yerle alış veriş ve insan yoğunluğu vardır.

BAŞKONSOLOSLUĞUMUZ CİDDE’DE

Cidde Başkonsolosluğu görev bölgesi, Suudi Arabistan Krallığı’nın Mekke, Medine, Baha, Tebuk, Asir, Necran ve Cizan Emirlikleri’nden oluşmaktadır.

Başkonsolosluğumuz tarafından verilen konsolosluk hizmetlerinin yanı sıra, Başkonsolosluğumuza bağlı Basın Ataşeliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği, Din Hizmetleri Ataşeliği, Eğitim Ataşeliği ve Ticaret Ataşeliği de uzmanlık alanları itibariyle çalışmalarını özveriyle sürdürmektedir. Cidde İletişim- Basın Ataşesi ise bizleri davet eden İlimizin tek Diplomatı, burda geldik gördük gururumuz Bahattin Akyön abimizdir. Çevresinde sevilen sayılan ve dünyanın neresinden kim gelirse gelsin ağırlayan ilgilenen bir örnek diplomatımız. Kırıkkale’miz için bir gurur olduğunu burda gözlerimizle gördük. İletişim ve girişkenlik ile örülü bir başarı abidesi Bahattin Akyön abimiz. Bize davet eden ve  bilgileri ile aydınlatarak ağırlayan abimize sonsuz teşekkür ederiz.

 

Vatandaşlarımızın hak ve çıkarlarının yakından takip edilerek korunması, iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve sosyal bağlardan güç alan yakın ilişkilerin geliştirilmesi için yerel makamlarla işbirliğinin artırılması, başvuru sahiplerine teknik altyapıyla ve nitelikli personelle desteklenmiş kaliteli ve hızlı konsolosluk hizmeti sunulması  Başkonsolosluğumuzunöncelikleri arasında yer almaktadır. İşte bu işinde başında başarılı, özgüveni tam, kibar, hoşgörülü ve sevilen bir isim var, Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu. Nevşehirli, hemen bizlere sahip çıktı eşi tam bir hanımefendi. Ailece hayran kaldığımız Zaimoğlu ailesi görevlerinde son derece başarılı, Ülkemizi en güzel şekilde temsil ediyor. Üç kez misafiri olduk, bizleri evimizde, Türkiye’de hissettirdi. Sayın Mete Zaimoğlu’nu bu vazifeye atayan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz teşekkür ediyorum. Başarısı her alanda görülen Zaimoğlu vatandaşlarımız ile aile gibi sımsıcak bir bağ kurmuş.

Zaimoğlu, Başkonsolosluğumuz faaliyetlerinin layıkıyla yerine getirilmesinde vatandaşlarımızın ve başvuru sahiplerinin destek, katkı, görüş ve önerilerini dikkate almada müthiş bir iletişim ağı kurmuş vaziyette, Cidde İletişim Ataşesi Bahattin Akyön ile çok iyi bir ekip oluşturmuş hatta Hac ve Umre yapmak maksadıyla görev bölgemize gelen vatandaşlarımızın sorunsuz bir biçimde vazifelerini ifa etmelerini temenni etmekte ve her durumda, Başkonsolosluk tüm ilgili birimleri ile hacı ve umrecilerin yanlarında olduğunu belirtmektedir..

Cidde gelip, görüp, gezilmesi gereken bir yer.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net