26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
MEKKE- MEDİNE- CİDDE (1. BÖLÜM)
30 Temmuz 2021 Cuma Bu yazı 7720 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gazetemiz Köşe Yazarı Pınar Yıkılmaz’ın KUTSAL MEKANLAR ZİYARETİ

Gazetemiz köşe yazarı Pınar Yıkılmaz M. 2021- H. 1442 yılında ailesi ile birlikte özel bir davet ile Suudi Arabistan resmî makamlarınca kabul edildi.Eşi Sinan ve oğulları Talha ve Furkan Yıkılmaz ile seyahat eden yazarımız gezdiği ve gördüğü yerleri üç gün boyunca Kırıkkale halkıyla paylaşacak.

MEKKE’DE GÖRMEK BİZLERİ DE SEVİNDİRDİ

Suudi Arabistan’da Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu’nu rezidansında ve makamında ziyaret etti.Covit nedeniyle 2021 yılında Suudi Arabistan’a ziyaretçi alınmamasına rağmen hac mevsiminde gazetemiz köşe yazarı siyasetçi sosyolog Pınar Yıkılmaz Suudi Arabistan makamları tarafından davet edildi. Bu dönemde Suudi Arabistan’a giren tek ziyaretçi oldu. Suudi Arabistan  havayolları ile Cidde’ye ulaşan Yıkılmaz ve ailesi Cidde Başkonsolosluğu refakatinde Mekke’ye ulaştı Mekke’de Mekke Hac Müessesesi Danışmanı Gazeteci Yazar Ahmet Halabi’ yi ziyaret eden Yıkılmaz ve ailesi hac ve umre ile ilgili bilgi aldı. Uzun yıllar Türkiye’nin Mekke sorumlusu olan Ahmet Halabi ziyaretten duyulan memnuniyeti dile getirerek; “Dünyada seçilmiş bir ilk olarak üstelik hac mevsiminde buraya gelmeniz bu beldelerin sizleri sevdiğinin işaretidir. Zira Suudi Arabistan Covit salgını başladığından bu yana dış dünyaya kapalı idi ancak sizleri Mekke’de görmek bizleri de sevindirdi”

BİZİM İÇİNDİR ŞEREFTİR

Gazetemiz köşe yazarı Pınar Yıkılmaz;” hac mevsiminde ailemle birlikte Mekke’de olmaktan çok mutluyum .Mekke bizleri misafir etti bağrını açtı,gittiğimiz her yerde büyük bir sevgi ve saygı ile karşılaştık bu anlamda tüm yetkililere teşekkür ediyorum, iki ülke halkı olarak tarihten gelen bir bağımız var ,dinimizden gelen bir kardeşliğimiz, hac ibadetinden gelen bir yakınlığımız var, Kabe’den gelen bir yönümüz var,Medine’den gelen bir sevdamız var bu yüzden tüm yasaklara rağmen buraya gelmek bizim içindir şereftir.” Gazeteci yazar Pınar Yıkılmaz’a Mekke tarihi hakkında bilgi veren Ahmet Halabi Türk hacıları hakkında yazmış olduğu kitabı kendisine hediye etti.

 

EŞ-ŞEYBİ AİLESİ ZİYARETİ

Eşşeybi ailesi ile Mekke’de ziyaretlerine devam eden Yıkılmaz, Kuran-ı Kerim’de Nisa suresi 58 nolu ayeti kerimeye konu olan Kabe’nin anahtarını elinde bulunduran Kabe’yi açıp kapayan Osman Bin Talha’nın nesli olan  EŞ-ŞEYBİ ailesinin misafiri oldu.Görkemli bir ziyafet sofrası ile ağırlanan Yıkılmaz ailesi  EŞ-ŞEYBİ  ailesinin tüm fertleri ile tanıştı .Kabe’nin geçmişi hakkında kendilerinden bilgi aldı .Öyle bir aile ile ailemin bir arada olması benim için gurur verici olduğu gibi Kırıkkale’m için de onur vesilesidir. Güzel Kırıkkale’min selamını bu seçkin aileye iletmenin  gururunu yaşayan, Yıkılmaz EŞ - ŞEYBİ ailesine Türkiye’den getirdiği hediyeleri takdim etti . Eşşeybi ailesini Kırıkkale’ye davet etti.

 

CİDDE BAŞKONSOLOSLUĞU ZİYARETİ

Ziyaretlerine devam eden yazarımız Pınar Yıkılmaz ülkemizin dünyadaki temsilcileri olan misyonumuzu ziyaret ederek Cidde başkonsolosu Mete Zaimoğlu ile görüştü. Kabulden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Yıkılmaz, “Suudi Arabistan gibi önemli bir ülkede genç ve işini bilen, çalışkan bir başkonsolosu görmekten mutluluk duydum.Ülkem adına gurur vericidir. Başkonsolosumuz havaalanından indiğimiz andan itibaren bizlerle yakinen ilgilendi, kendimi ülkemde gibi hissettim dış politikada ki başarımızın böyle diplomatların sayesinde olduğunu yakinen müşahedeettim. Başkonsolosumuz Sayın Mete Zaimoğlu’na ve saygıdeğer hanımefendiye ayrıca Cidde İletişim Ataşemiz Bahattin Akyön’e ve ailesine sonsuz teşekkür ederim.

 

GAZETECİ YASER  Bİ AMER  İLE GÖRÜŞME

El Vatan gazetesi Yazarı ve Haber Müdürü  ile iki ülke arasında bulunan dostluğun ilerlemesi için iyi dileklerde bulunan Yıkılmaz, SA’lı gazetecileri Kırıkkale’ye davet etti. Yazarı bulunduğu Kale Haber gazetesi ile ilgili bilgi vererek medya kardeşliği oluşturmak istediğini ifade etti. En kısa zamanda Kırıkkale’de görmek istediğini ifade etti.

 

TİCARET ATEŞELİĞİ ZİYARETİ

Cidde’de ülkemizin ticari faaliyetini kolaylaştırmak adına çalışma yapan ticaret ataşeliğini ziyaret ederek yetkililerle iki ülke arasındaki ticaret alanında  bilgi alan Yıkılmaz her iki ülkenin ticaret hacminin artması temennisinde bulundu .

 

İLETİŞİM ATAŞELİĞİNİ ZİYARET

Yıkılmaz ve ailesi Cidde İletişim Ataşesi Bahattin Akyön’ü makamında ziyaret ederek başarılı çalışmalarının devamını diledi, Hemşehrim olarak gurur duyduğum Ataşemizin burada dünyanın neresinden kim gelirse gelsin yakinen ilgilendiğini görmek, duymak bizleri çok mutlu etti. Keşke her ülkede birer Akyön’lerimiz olsa, bu Kırıkkalemiz adına birer gurur vesilesidir” dedi.

 

TÜRK ESNAFLARI İLE BULUŞMA

Yıkılmaz çok sayıda Türk vatandaşımızın bulunduğu Cidde ve  Mekke şehirlerinde esnaflarla bir araya gelerek onların sorunlarını dinledi.İki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi noktaya gelmesi konuştuğum herkesin ortak dileğiydi diyen Yıkılmaz ticaret erbabına Kırıkkale’ye gelmelerini ve yatırım yapmalarını tavsiye etti .Gazetemiz köşe yazarı Yıkılmaz ve ailesine Cidde Başkonsolosluğu İletişim Ataşesi Bahattin Akyön ve ailesi refakat etti.Yıkılmaz görsel ve yazılı olarak gitmiş olduğu her mekânın bilgilerini not alıyor ve geniş bir fotoğraf çekimi ile  arşiv oluşturuyor.İki yıldır Mekke’ye gidemeyen ve hasret çekenler için Kırıkkale’de halka sunulmak üzere bir fotoğraf sergisi açmayı planlıyor.

 

YIKILMAZ VE AİLESİNİN ZİYARET ETTİĞİ MEKANLAR (1. Bölüm)

15 ile 29 Temmuz arası ziyaret edilen yerler

 

Mina

 

Müzdelife

 

Arafat-Cebeli rahme

 

Şeytan taşlama bölgesi

 

Zül mecaz

 

Hira

 

Sevr

 

Handeme dağı Resulüllah’ın koyun otlattığı yer

 

Hz Hatice Validemizin kabri

 

Hz Meymune Validemizin kabri

 

Sahabelerden Hubeybin şehit edildiği yer

 

Taifte Abdullah ibni Abbas’ın kabri ve 13 sahabe şehidin kabri

 

Taifte Halime’yi Sadiyenin yurdu peygamberimizin beş yaşına kadar yaşadığı ve Şakkı Sadr hadisesinin ilkinin yaşandığı vadinin ziyareti

 

Peygamberimizin azaldı kölesi Zeyd bin Haris’e ile tebliğ için geldiği maalesef taşlandığı taifte sıgındığı Utbe ve şeybekardeşlerin üzüm bağı

 

Taifte . Ömer’in yaptırdığı eliyle taş koyduğu Ali Ömer Mescidi

 

Rasulullah’ın taifte taşlanma sırasında sığındığı kaya

 

Fil vakasının olduğu  Mugassir Vadisi

 

Kuranda adı geçen tek yer Meşaril Haram cami

 

Cebeli Rahme de  Rasulün vakfe konuşmasını yaptığı iki taş arası

 

Cebeli Rahmede ecdadın Numan vadisinden hacılar için getirttiği su kanalları

 

İcabeMescidi Hz. Hatice ile buluştuğu yer

 

Ürene Vadisi( şeytanların toplandığı yer)

 

Nemire Mescidi yarısı Arafat’ta yarısı Arafat sınırı dışında.

 

Mina da Hayf mescidi

 

Eski Hicaz yolu Cidde(Deniz yoluyla gelenler için hacıların kaldıkları Cumbalı tarihi konaklar )

Osmanlı’dan kalma savunma topu

 

Osmanlı’nın açtığı su kuyusu

 

Zi Tuva su kuyusu

 

Mektebi Sultaniye

 

Osmanlı’dan kalma kışla binaları Mekke

 

Cirane Mescidi

 

Zül Mecaz Panayırı

 

Zi Tuva Kuyusu

 

Cenneti Mualla

 

Vadi Numan

 

Vadi Akabe.

 

Cin Mescidi

 

Mescidi Şecere

 

Mescidi Raye

DEVAMI YARIN 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net