29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
BACASI EKSİK KIRIKKALE
05 Temmuz 2021 Pazartesi Bu yazı 12991 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tüik 2020 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre nüfusumuz 2020 sonu itibarıyla 2019 yılına göre 459 bin 365 kişi artarak 83 milyon 614 bin 362 kişiye ulaştı. Yıllık nüfus artış hızımız 2019 yılında binde 13,9 iken, 2020 yılında binde 5,5 oldu. İstanbul’un 2019 yılındaki yıllık nüfus artış hızı binde 29,5 iken 2020 yılında -3,7’ye düşerken, Ankara’nın 2019 nüfus artış hızı 24,2 iken 2020 yılında 4,3’e gerilemiştir. İstanbul’un nüfusu 56.815 kişi azalırken, Ankara’nın nüfusu 24.246 artmıştır. Salgın, çevre kirliliği, deprem korkusu ve şehirdeki yaşam şartlarının ağırlaşması vb. etkenler sonucu İstanbul’dan başka şehirlere tersine bir göç başlamıştır.

Şanlıurfa’nın 2019 yılı nüfus artış hızı 18.4 iken 2020 yılında 19,9’a çıkıp 41.642 artışla bir vilayet kadar çoğalmıştır. Bu sağlıklı bir büyüme değildir. Doğu ve Güneydoğu illerimizin büyük çoğunluğu yıllardan beri kontrolsüz bir şekilde çoğalıp Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlere düzensiz göç verip bu şehirlerin estetik, mimari, sosyal, kültürel, demografik dengesini bozduğu gibi bu bölgelerdeki 20 şehrin ödediği vergi Türkiye’de toplanan vergilerin on binde 1’i altındadır*

Kırıkkale’nin 2019’da 283.017 olan nüfusu 278.703’e gerileyerek 2019’deki yıllık artış hızı binde -12.6 iken 2020 yılında binde -15,4 ile nüfus artışı daha da düşmüştür. Kırıkkale 1990’dan beri göç vermektedir ve bu durum da normal değildir. 31 yıl önce 349,396 olan Kırıkkale nüfusu bu gün 278,703’e kadar düşmüştür. 4 olan Milletvekili sayısı 6 olması gerekirken 3’e düşmüş bu gidişle acil önlem alınmazsa birkaç yıl sonra 1’e düşme ihtimali vardır.

Doğu Anadolu’da kış turizmi için dağa çıkan bir grup fizikçi, matematikçi, kimyacı, sanat tarihçi ve jeologdan oluşan bir grup heyet gezi sırasında aniden bastıran tipide yollarını kaybederler. Yöreyi avucunun içi gibi bilen ava çıkmış bir vatandaşımız ekibi kurtarır, toprak dam evine getirir. Soğuktan üşüyen misafirlere: “Ben size bir çorba, bir de çay pişireyim ısının” diyerek odadan ayrılır.  Bir vakit sonra üşümesi geçen heyetin neşesi yerine gelir, sobanın kurulma yöntemi dikkatlerini çeker. Soba, yerden 1 metre dizilerek yükseltilmiş taşlar üzerinde kurulmuş, bir tek boruyla bacaya bağlanmış. Sobanın niye böyle kurulmuş olabileceği yönünde aralarında tartışmaya başlamışlar.

Matematikçi: “Aritmetik ortalamaya göre sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş. Böylece odanın daha iyi ısınmasını sağlamış olabilir.”

Jeolog: “Bana göre, Jeopolitik durum, topografik yapı gözetip daha dengeli durum gözetmiş olabilir.”

Sanat Tarihçi: “Arkadaşlar bence yanılıyorsunuz, köylü estetik görünüm, tarihi dokuyu gözeterek…”

Kimyacı: “Aktivasyon enerjisi, kimyasal ısı ve bunun tepkimesi…”

Fizikçi: “Bence, Mimari tasarım, Aerodinamik yapı, hava sirkülasyonu…”

Tartışıp dururken bu sırada ev sahibi elindeki çorba sinisiyle içeri girer. Ve sobayı neden taşların üzerine kurduğunu sorarlar. Adamın sözü: “Boru yetmedi gurban”

Fıkradaki gibi bizim “Kırıkkale’nin yeterli borusu yok.” Yani, genç-dinamik insanların çalışacağı yeterli sayıda borusu ve bacası tüten aş ve ekmek üreten fabrika, atölye, işletmeleri yok. Bu yüzden genci ihtiyarı iş sahasının bol olduğu Çerkezköy, Derince, Gölcük, İzmit, Bursa, İzmit, Ankara, İstanbul gibi sanayi bölgelerine yoğun bir şekilde göç etmektedirler. Peki, çözüm ne? Kırıkkale için ne yapılabilir?          

1. Acilen Elmadağ-Yahşihan arası Asrın Projesi Tünel Geçit projesi hemen başlatılmalı. (Bir Yener Kazan projesidir)

2. Ankara’ya 75 km. Kırıkkale’ye 38 km. mesafede olan Ankara’nın Kalecik ve Elmadağ ilçelerinin idari olarak Kırıkkale iline bağlanması için Milletvekillerimizce yasa teklifi verilmesi. (Kalecik eskiden Keskin’e bağlı idi.)

3. Hızlı tren istasyonu-112 Acil çağrı merkezi -Aşağı Mahmutlar-PTT önüne kadar şehir içi hafif raylı sistem kurulması.

4. Kırıkkale’nin doğu kısmı özellikle Samsun yolu üzeri teşvikli ve vergiden muaf pilot bölge ilan edilmeli. Samsun yolu üzerinde vergi istisnalı yeni kamu ve özel  iş yerleri açılması.

5. Ankara’da bulunan MKEK Genel Müdürlüğü Kırıkkale’ye taşınması için TBMM’ne teklif verilmesi. 

6. Ankara’da bulunan Hurdalık İşletme Müdürlüğü Kırıkkale’ye taşınması için TBMM’ye teklif verilmesi.

7. Kırıkkale Belediyesi, imarlı arsası olan kişilerden bahçe evi, bağ evi, dinlenme evi, köy evi, yazlık ev yapmak isteyenlerden 50 m² ye kadar inşaat yapacaklara 1000 TL, 51-75 m² arası yapacaklara 2000 TL.yi geçmemek üzere inşaat ruhsat ücreti alınmasıyla ilgili kampanya başlatmalı.

8. Her yönden tıkanmış, Kaos ve kargaşa içindeki şehir merkezinin, rafineri ve fabrikaların kurşun, karbondioksit, azot oksit gibi zehirleyici etkenlerin uzağındaki, çağın mucizesi hızlı tren istasyonu bitişiğindeki yüksek, havadar, doğal güzelliğe sahip  Osmangazi, Aşağı Mahmutlar, Kimeski arasına yeşili, çayırı, çimeni, çocuk parkı, kapalı otoparkı olan yatay mimarili modern Kırıkkale şehri kurularak şehrin buraya taşınması.

9. Ankara’dan Beypazarı, Bolu, Çamlıdere, Kızılcahamam vb. yerlere on binlerce turist gitmektedir. Kırıkkale Fi yapı karşısından başlayarak Cemal Gürsel parkına kadar mesafeye Turistik amaçlı,

a) Ailelerin gözünde bir değer olan çocuklara yönelik Mavi, Sarı, Yeşil, Kırmızı yüzlerce değişik renkte şirin evler, mantar evler, gezi treni, yarış arabaları bulunan Tatilya - Disneyland gibi çocuk şehri kurulması.

b) Modern insan artık sadece karnını doyurmak için yaşamıyor. Kültürel ve sosyal yönden gelişmesi de lazım. Kırıkkale’de insanların ailecek gideceği türkü bar, lüks restoran, eğlence mekânları yok. İnsanlar İnternette, Televizyonlarda hayatı gördü. Bin yıl önceki köleler gibi insanları çalıştıramazsınız. Aynı yere şehrin sosyal ve kültürel dokusuna uygun, sosyal yönleri artıracak cazibe merkezleri yapılması.

c) Urfa’da Fırat nehri üzerindeki alabalık tesislerinden AB ülkelerine yılda 16.000 Ton alabalık havyarı ihraç edildiği gibi istihdam artırıcı Kızılırmak kenarlarına kaz çiftlikleri, manda çiftlikleri, balık işletmeleri, fidan seraları kurulması.

d) Kurulacak işyerlerinin elektrik enerjileri tepelere rüzgârgülü yapılarak buradan karşılanması.

*Şükrü Kızılot Mali Yaklaşım Doğu’dan hiç vergi alınamıyor (Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net