10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
HER YENİ ESKİR- MKEK
01 Temmuz 2021 Perşembe Bu yazı 16563 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    Kırıkkale Cumhuriyet şehri. Kuruluşunda ki esrar ile milli mücadele yıllarının ruhunu özümüze yansıtan şehir. Kurtuluş savaşının çetin şartlarında etrafında bulunan nahiyeler ile asker gönderen, komutan yetiştiren, erzak desteği veren Anadolu’nun kilit ismi ama büyük ismi…

 

İşte bu hal üzere günümüze kadar gelen süreçte bizi marka yapan MKEK silahı ile, kuruluşundaki fedakâr.,cömert vefalı insanları ile kurulan şehir Kırıkkale.

Kırıkkale Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımları ile doğmuş, bünyesinde kurulan MKEK ile dünyaya nam salmış bir şehir.

 

Adını silaha, silahı ile düşmana korku veren şehir. Tüm bunların gölgesinde MKEK Türkiye’nin Savunma Sanayisine büyük katkı sağlamış, istihdamı ile köyden ilçeye, ilçeden İle yolculuk yapan süreci bağrında taşımıştır. Taşıdığı ağır yük bazen patlamalar ile “ben buradayım, Ey dünya “der gibi kendini göstermiş, bazen MKEK için kurulan Fabrikalar Mah. MKEK lojmanları ile, havuzu ile, sosyal tesisleri ile, en zeki isimleri okullarından koparan zihniyeti ile hep hayatımızda yer almıştır.

 

Bugün MKEK bir tartışmanın içinde. Yenileme, yeniden yapılanma, yüksek üretim, iş ve kalifiye elaman istihdamı, iş umudu ve yeni düzenleme. Belki tam manası ile anlatılmayan ve anlayanında yarım yamalak ifade ettiği olumsuzlukların oluşturduğu gündem.

Ama şu var ki; şehirler, insanlar, ruhsuz dünyanın ruhlu gibi sandığımız teknoloji harikası makineleri hep bir süre sonra eskimeye başlar. Tabiatın etkisi ve dünyanın kanunu budur. Hani O Yüce Nebi’nin Annesinin ölüm döşeğinde iken dediği “Her yeni eskir” sözündeki mesaj gibi, “Evet bende eskidim” dediği cihana haykırıştaki yenilenme gibi bugün bu yenilik her alanda içimizde. Ama geride ise” Çok güzel bir evlad bırakıyorum” müjdesindeki sevinç gibi bize eskiyenin yenileneceği, yenilenenin sevileceği bir hayat nizamı sundu.

 

Evet Makinelerde böyle, insan gibi, eşya gibi..

Onlarında yenilenmeye ihtiyacı var. İşte “her yeni eskir”deki gibi MKEK yenileniyor yeniden yapılandırılıyor. Bugün bu tartışmalara olumlu ve yeniden bir başlangıç gözüyle bakmak ve hatta Denek dağ eteklerinde kurulan Roketsan ile bu yenilenmeyi bir arada düşünün hükümetin ne kadar doğru ve kalifiye elamanlarla istikbalimize yönelik başarılı çalışmalar yaptığını görürsünüz. Kırıkkalemizde her anımızda MKEK var bunu da kalbimizde ve fiziki şartları iyi olarak düzenlenecek MKEK ile tekrar yaşayalım.

 Selam ve dua İle …

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net