29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
DEDİM KADIN, DEDİ…! - 2
14 Haziran 2021 Pazartesi Bu yazı 13823 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dedim, Konfüçyus, kadın?

Dedi Çin bilgesi, filozof, siyasal yönetici ve resmi din öğreticisi: “Kadın her şeyi affeder fakat asla unutmaz.”

*

Dedim, LevNikolayeviçTolstoy, kadın?

Dedi büyük Rus yazar : “Kadın, erkeği kılıçsız zapt eder ve ipsiz bağlar.”

*

Dedim, Dostoyevski, kadın?

Dedi dünyaca tanınmış Rus edebiyatçı: “Kadın, her ihtiyacını karşılayacak tek bir erkeği ister. Erkek ise, tek ihtiyacını karşılayacak her kadını.”

*

Dedim, Halife Ömer, kadın?

Dedi, 2. İslam Halifesi: “Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı saliha kadındır.”

*

Dedim, Muhammed Mustafa (sav), kadın?

Dedi İslam Peygamberi: “Kadınlar erkeklere söyleyeceklerini gözleriyle söylerler.”

*

Dedim, Mark Twain, kadın?

Dedi Amerikalı yazar: “Erkekler kadınsız ne olurdu? Kıt, efendim, çok kıt.”

*

Dedim, Halide Edip Adıvar, kadın?

Dedi usta hatip, yazar: “Kadınlar kendilerini sevenler için değil, onlara hükmedenler için can verirler.”

*

Dedim, Ahmet Altan kadın?

Dedi ünlü gazeteci, yazar: “Tanrı, kadınlara geçmişi ve geleceği, erkeklere ise yaşadığı günü armağan etti. Kadınlar geniş bir zamana yayıldıkları için huzursuz, erkekler daracık bir zamana sıkıştıkları için anlayışsız olurlar.”

*

Dedim, Pablo Neruda, kadın?

Dedi Şili’li yazar, şair: “Bir kadın söyleyeceği çok şey olduğu halde susuyorsa, erkek artık tüm şansını kaybetmiştir.”

*

Dedim, Oscar Wilde, kadın?

Dedi İrlanda’lı oyun yazarı, romancı, şair: “Kadınlar sevilmek için yaratılmıştır, anlamak için değil.”

*

Dedim, Robin Williams, kadın?

Dedi Amerikalı komedyen, oyuncu: “Dünyayı kadınlar yönetiyor olsaydı hiç savaş yaşanmazdı ancak 28 günde bir derin müzakereler yaşanırdı.”

*

Dedim, Pablo Picasso, kadın?

Dedi İspanyol ressam, şair, yazar: “Sadece iki kadın tipi vardır, tanrıçalar ve paspaslar.”

*

Dedim, Cervantes, kadın?

Dedi İspanyol şair, yazar: “Dürüst bir kadının güzelliği, ateşe benzer; yaklaşmayana hiçbir zararı dokunmaz.”

*

Dedim, William Shakespeare, kadın?

Dedi İngiliz şair, yazar: “Kadınlar güller gibidir, bir defa açıldılar mı, yaprakları hemen dökülmeye başlar.”

*

Dedim, Şems-i Tebrizi, kadın?

Dedi İranlı mutasavvıf: “Kadın; bilmeyene 'nefs', bilene 'nefes'tir.”

*

Dedim, GabrielGarciaMarquez, kadın?

Dedi Kolombiya’lı yazar, romancı, oyuncu: “Bir kadın, sevdiği adamın başka bir kadın tarafından mutlu edildiğini görmektense, onu can çekişirken görmeyi tercih eder.”

*

Dedim, MaksimGorki, kadın?

Dedi Ünlü Rus yazar: “Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın, kadın karşısında bozulmayan erkek; kalitelidir.”

*

Dedim PubliusOvidiusNaso, kadın?

Dedi, Roma’lı şair, hatip: “Kadın rol yapmada beceriklidir, arzularını daha iyi saklar. Her kadın sevileceğini düşünür kendi içinde. En çirkini bile, hayranlık besler kendi güzelliğine. Kaçanı kovalamak ister çoğu kadın: hazırda olandan nefret eder. Fazla ısrar bıktırır. Kadın almaya doymaz, hep bir şeyler ödünç ister, aldı mı da aklına bile gelmez geri vermek. Kadın kendi açtığı kuyuya kendi düşer, kendi açtığı yaranın sızısını kendi hisseder. Ne zor gelir bir kadına tek bir adamı sevmek. Farklı farklıdır kadınların karakteri: binlerce ruh binlerce yolla ele geçirilmeli.

*

Dedim, Pakize Suda kadın?

Dedi oyuncu, entel yazar: “Evcimen kadın aşkın katili... “aşkı öldüren kadındır”! Erkeğe kalsa aşk ilk günkü gibi devam edebilir... Kadın “kedi” gibi... Evi seviyor. Aynı zamanda “çocuk” gibi... “Evcilik oynamak” istiyor. “Tavalarım, cezvelerim, kek kalıbım, tuvalet fırçam, kirli sepetim” derken “aşk” da ortama “uyum” sağlıyor. Fakat hayırlı bir uyum değil tabii bu; “Pijamalarını giymiş bir aşk”ınaşklığı falan kalmıyor. Bakın bütün ilişkilerde süreç hep aynı şekilde işler. “Son”a aynı yollardan gidilir. Erkek ilişkiyi başladığı gibi sürdürmek ister. Nedir? Buluşalım sevişelim, buluşalım sevişelim, sonra yine buluşalım sevişelim, buluşalım sevişelim... Kadınsa ilişkide “ilerleme” kaydetmekten yanadır. Aşkım beraber markete gidelim mi? Aşkım annemler çağırdı. Aşkıım çok hastayım. Bak ne pişirdim aşkım! Unutma tatlım akşam kuzenlere gidicez. Harika tabaklar aldım sevgilim. Bütün bunlar “40 yıllık evliliğe” dönüştürür ilişkiyi. Tez zamanda “arkadaş” olunur. Hatta daha fenası “akraba”... Kimi “akıllı” kadınlar aşkın selameti için sevgilileriyle oturup maç seyrederler ki aman aman!.. “Kanka” oldunuz demektir. Oysa “aşk”la “kankalık” aynı ilişkide barınmaz. Çiftlerin “Çok iyi anlaşıyoruz ama...” deyip Haydar Dümen‘e koşmaları bundandır. Dümen ne diyor bilmiyorum ama bana gelseler önce “çok iyi anlaşma”yı yasaklarım. İnsan karmaşık bir varlıktır, en karmaşık yeri de burasıdır; aşk meşk işlerinin oluştuğu, geliştiği yer. Âşık olunca “içli dışlı” olmak ister, içli dışlı olunca aşk biter. Kısaca diyeceğim şu: Kadının erkekte “hıyarlık” olarak gördüğü bir sürü davranış aslında “aşkın iyiliği” içindir. Hani zırt pırt aramaması, 24 saat dip dibe olmak istememesi, her buluşmada yatmak istemesi, “evlilik kıvamı”na pek kolay gelmemesi... Bilerek ya da bilmeyerek “aşka hizmet”tir. Ama kadının “evcimenliği” yok mu!!!..

*

Dedim, asi mistik Oshokadın?

Dedi Hintli anarşist bilge: “Bir kadının fikrini değiştirmek istiyorsan onunla hemfikir ol. Eğer bir kadının ne demek istediğini merak ediyorsan, ona bak, sakın dinleme. Kadın yaşam üretmeye muktedirdir erkek ise değildir. Bu açıdan erkek daha aşağıdadır. Ve bu erkeğin aşağılık duygusu, kadınlara erkeklerin hükmetmesinde önemli rol oynamıştır. Erkeklerin kadınlara söylediği doğru olmayan şeyler yüzünden kadınların psikolojisi bozulmuş, kadınları erkeklerin kölesi yapmış ve tüm dünyada ikinci sınıf vatandaş haline düşmüşlerdir. Bu durum sadece ve sadece erkeğin kadından daha çok kas gücüne sahip olmasından kaynaklanır. Ama kas gücü hayvansılığın bir parçasıdır. Kadınla erkek arasındaki farklardan biri kadının sevmeye daha çok muktedir olmasıdır. Erkeğin sevgisi az çok fiziksel bir ihtiyaçtır kadınınkiyse daha yüce daha ruhani bir deneyimdir. Bu yüzden kadın tek eşli erkek ise çok eşlidir. Erkek dünyadaki tüm kadınları ister ve yine de tatmin olmaz, tatminsizliğinin sınırı yoktur. Kadın tek bir sevgiyle kendini tamamen doyurabilir. Çünkü o erkeğin bedenine değil, onun en derindeki içsel özelliklerine bakar. Güzel, kaslı vücuda sahip bir erkeğe değil, karizması olan erkeğe âşık olur. Bir kadın ne olursa olsun temelde annedir.”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net