10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
EĞİTİM DÂHİLERİNDEN METOTLAR
22 Mart 2021 Pazartesi Bu yazı 18781 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dahi çocuk yetiştirilmesiyle ilgili dünyanın en ünlü eğitimcilerinden mucize metotlar:

1) Johann Heinrich Pestalozzi Metodu:

Pestalozzi, bir gün tahtaya ortasında küçük delik olan bir kilim parçası asar ve minik öğrencilere sorar.

— Çocuklar tahtada ne görüyorsunuz?

— Kiliiim öğretmenim! diye çocuklar hep bir ağızdan cevap verir.

— Hepinize aferin, şimdi tekrar bakın bakalım ne görüyorsunuz?

— Kiliiim öğretmenim!

— Tamam, anladım, ama şimdi dikkatli ve de farklı bir şekilde  bakın bakalım ne görüyorsunuz?

— Öğretmenim tahtada kilim var, ama birde ortasında delik varmııış!

— Aferin çocuklar, şimdi tekrar daha dikkatli bakın bakalım ne görüyorsunuz?

— Öğretmenim kilim var, ortasında bir delik var, deliğin arkasında yazı tahtası var.

— Hepinizi tebrik ediyorum, bak görüyor musunuz, dikkatli bakınca her şey daha güzel oluyor. Şimdi sizden çok daha dikkatli bir daha bakmanızı istiyorum. Ne görüyorsunuz?

— Öğretmenim kilim var, ortasında delik var, deliğin arkasında tahta var. Aa! Öğretmenim kilimde desenlerde varmış! Desenleri de renkliymiş! Kilimin altında saçakları da varmış!

— Aferin yavrularım, işte olaylara, eşyalara, bakıp aniden karar vermeyeceksiniz. Dikkatli bakıp, düşünerek, iyice anlayarak, tamamını kavrayarak, karar vereceksiniz.

Pastolezzi'nin bu basit öğretme yöntemi olaylara, nesnelere, eşyalara, konulara ve kavramlara tam bakma, eksiksiz bütünü görme yöntemi olarak bilinir. Amerika tarafından eğitim modeli alınmıştır. Küçük yaştaki çocuklara bu yöntem öğretildiğinde peşin hükümsüz, ön yargısız, tama varma, bütüne bakma olarak muhakeme güçlerinin daha da artacağı, algılama yeteneğinin gelişeceği dolayısıyla olağanüstü faydalı bir yöntem olduğu bilinmelidir.

Pestalozzi (1746–1827); İsviçreli filozof, dünyanın en önemli eğitimcisi. Dul annesi yetiştirdi. Üç kardeşti. Felsefe, hukuk ve Tanrı bilimi okudu. Çok fakirdi. Bazen yemek bulamadığı günleri oldu. Ömrünü halk sevgisi ile çocukların eğitimine adadı. Hukuk mesleğini bıraktı tarımla uğraştı, çiftliğinde fakir çocuklar için okul açtı. Fakirlerin kurtarıcısı, öksüzlerin babası, insanlığın eğiticisi olarak bilinir. Eğitim ve öğretim metodu: "Eğitim oyunla ve eğlenceyle basitten karmaşığa giderek, deney, araştırma, geliştirme, düşünme yerine izleme, sezgiye önem verme,  çocuğu konuşturma, okumadan önce bilgiyi arayıp buldurma öğretiminin temelidir. Çocuk eğitimi anaların eğitimi ile başlar, anaların eğitimi çok önemlidir. Ana ailenin güneşidir, bir ailede ana olmazsa orada büyüyen çocuklar gölgede kalmış meyveler gibi olgunlaşmazlar. Eğitim sevgi ve anlayışa dayanmalı. Çocuğu geliştirmeli, bir hayvan gibi eğitmemeli, ruhunun oluşturulması önemlidir. İlköğrenimin amacı çocuğa bilgi ve kültür kazandırmak değil, zekâsını artırmak ve geliştirmektir. Eğitim ve öğretim çocuklaştırılmalı, kolaylıkla anlaşılabilir hale getirilmeli, düşünceye önem verilmeli. Eğitimde Sokrates yöntemi kullanılması faydalıdır. Çocuğun öğreneceği ilk bilgiler kelime, şekil ve sayı öğrenimi olmalı, öğrenimde sezgiye önem verilmeli, yazıdan önce resim öğretilmelidir. İlköğretimde kitap, defter, ezber olmamalı. Yavaş yavaş öğretme, öğrettiklerini tekrarlama, elişi, bahçe işleri, beden eğitimi, zihin gelişimi eğitimi olmalı. Her çocuk kişilik sahibi olması gerekir. Her insan iyiliğe elverişlidir. İnsanlık eğitim-öğretim ile iyileştirilebilir. Öğretmenlik, eğitmenlik sevgi ve aşk demektir. İyiyi yapabildiği halde yapmayan bir insan, suç işlemiş olur. Yaşamımda edindiğim en büyük bilgi şudur: Kendi kendine yardım etmeyi bilmeyene, hiç kimse yardım etmez. Eğiten hayatın ta kendisidir." gibi mucize görüşleri vardır.

2) Hegel Eğitim Metodu: Alman filozof Hegel bir grup çocuk bulunan bir ortamda elini cebine sokup karıştırıp çıkardıktan sonra yumruk yaptığı elini çocuklara gösterip "söyleyin bakalım çocuklar elimin içinde ne var.” Çocukların bir kısmı para var, bir kısmı hiç bir şey yok, bir kısmı da her şey olabilir de olamazda diye cevap verir. Bunun üzerine yumruğunu açan Hegel'in elinde bir şey olmadığı anlaşılır. Bu olay üzerine "Rasyonel olan reeldir, reel olan rasyoneldir (Türkçe anlamı: Akla uygun olan gerçektir, gerçek olanda akla uygundur" ünlü sözü ile herhangi bir nesneyi, objeyi, kavramı tam anlamıyla anlamanın yolu önü, arkası, üstü, altını görmeden doğru bir karar verilemeyeceğini anlatır.

3) İktisadın Mantıksal Metodu: Meydana gelmiş, sonucu bilinmeyen herhangi bir olayın, vakanın sonucunu yüzde yüz değilse bile yüzde yüze yakın bilmenin bir yolu vardır. Öncelikle olay veya vaka ile ilgili gözlemlerde bulunacaksınız. Gözlem insana verilmiş en önemli duyu yeteneğidir. Buna bilimde fi oranı bir başka anlatımla göz kararı denir. İkinci olarak olay ve vaka ile ilgili şu veya bu olabilir mi gibisinden varsayımlarda bulunmak. Üçüncü olarak aynı olay ve vaka ile ilgili analizlerde bulunmak. Tespit edilen bulgular arasında akla en uygun olan seçenekleri alıp, uygun olmayanları elemek. En sonunda ise gözlem, varsayım ve analizlerden sonra kafanızda mantıksal bir model kurarak yüzde yüz bulamazsanız da yüzde yüze yakın bir sonuca ulaşırsınız.

4) Sokrates Soru Sorma Metodu: Sokrates (MÖ 468-400): Antik çağın ve tarihin en önemli eğitimcisi ve filozofudur. Yazılı eseri yoktur. Ders kitaplarına karşıdır. Sokakta, pazar yerlerinde karşısına çıkan insanlarla önemli meseleler üzerine konuşarak parasız eğitim verdi. Konular üzerine ciddi ve disiplinli bir şekilde düşünüp tartıştığında bir sonuç alınabileceğine inandı. Öğrencileri arasında zengin fakir ayrımı yapmadı. Sokrates’in eğitim metodu ve eğitiminin temeli "konuşma" ve “soru sorma” üzerinedir. “İnsan, aklını ve zekâsını kullanıp sorgulama ve çıkarsama yaparak, doğruyu bulma, anlama, düşünme, algılama, hakikatleri ortaya çıkarma yeteneklerini geliştirebilir. Hakikatleri ve gerçekleri bulmanın bir yolu vardır. Çocuğa, her yerde her şeyi arka arkaya sorarak düşünceler oluşturun, karşılıklı tartışmalar yapın. Düşüncelerin birbirine çarpmasından kıvılcımlar oluşur, bu kıvılcımlardan hakikatler, gerçekler ve sonunda bilim ve bilinmeyen ortaya çıkar. Soru soran ve karşılık veren kimse akıl yürütme yöntemi bilginidir. Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez" gibi önemli görüşleri vardır.

5) Latin Kâinatı İzleme Metodu: Latinlerin insan düşüncesinin geliştirilmesiyle ilgili "Kâinatı anlamak için doğayı izleyin" sözü başlı başına bir eğitim metodudur. Çocuğun ilk izlenimleri derin olur ve her şeyi, doğayı izleyerek, düşünerek, sorgulayarak öğrenir.

6) Martin Luther King Mükemmellik Metodu: King; (1929 - 1968) ABD'li papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. "Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo'nun resim yaptığı Beethoven'ın beste yaptığı veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin" sözündeki gibi her yaptıkları işleri mükemmellik düşüncesiyle yapmaları çocuklara öğretildiğinde onların eğitim ve öğretimine çok büyük katkı sağlayıp, olgun, başarılı insan olmasında en büyük etken olacaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Erdal Canbolat  -  24-03-2021 - 21:40
Sayın Yener bey, bu haftaki yazınızda çok güzel bir konuya değinmişsiniz , eğitim metodu ve öğrenme,düşünme yöntemleri hakkında çocuklara ve bizlere olumlu bir eğitim modeli izlemeyi, sorgulamayı, doğayı seyrederek düşünmeyi, toplumda başarılı insan olmak için eğitim ve öğretime büyük önem vermemiz gerektiğinin bilinmesini, yazınızda bahsederek bizleri memnun ederek bilgilendirmenizden dolayı sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır değerli kardeşim.Yüreğinize ve kaleminize sağlık...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net