29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
EMEKÇİ KADIN
08 Mart 2021 Pazartesi Bu yazı 20233 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kadın kelimesinin önüne bir çok sıfatlar takılıyor.Sıfatlar farklı olsa da değişen hiçbir şey yok. Emekçi kadın ,çalışan kadın/çalışmayan kadın ,geleneksel kadın /modern kadın ,çağdaş kadın ,doğulu kadın /batılı kadın, ezilen kadın ,namuslu kadın /hayat kadını vs. gibi sıfatları çoğaltabiliyoruz.Tüm bu sözler kadına ait bir kimlik oluştururken onu konuşmamızı sağlayan ortak bir dilde yaratıyor.

 

Söz kabuktur siz öze manaya bakın.Tüm bu sıfatları da bir kadın veya kadının yetiştirdiği bir erkek koymuyor mu?Aslında kendimizi korumamız gereken de bize kendini koru diyenler de aynı cinsiyete sahip değiller miydi?

Bizim ülkemiz değil miydi dünya üzerinde kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ya da bizim dinimiz değil miydi cennetin anaların ayakları altında olduğunu söyleyen.Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı saliha bir kadın değil miydi Hazreti Ömer’in diliyle .Atalarımız kadın “zarf” erkek ise ” mazruf “demezler miydi kadının geçim ehli  olduğunu belirtirken.İslam peygamberi Muhammed Mustafa (sav) ardında ona ilk inananlardan,malını mülkünü İslam için hibe eden bir kadın Hz Hatice değil miydi? Eski Türkler ana erkil yapıya sahip olup hatunlar söz sahibi değil miydi? Adını tarih sayfalarına yazdıran liderlerin arkasında güçlü bir kadın yok muydu?

 

İş hayatından ,sosyal hayata ,aile hayatından ,toplum içindeki yaşantıya kadar kadının elinin değdiği her yer güzelleşir. Hangi ara elimize anamızın,eşimizin ,bacımızın kanı bulaştı ,hangi ara bu kadar ötekileştik .Her gün olduğu gibi bu yıl 8 Mart Kadınlar Günü öncesi de yine bir kadına şiddet olayı ile karşılaştık.Her şiddet olayında olduğu gibi bunda da “Kadına Şiddete Hayır “dedik.Toplumsal farkındalık İçin demeye de devam edeceğiz ama söz kabuktur öz  manada saklıdır ,biz manaya eremedik vesselam ...

 

Yazımı Yüce peygamberimizin  Veda Hutbesindeki sözleriyle bitirmek istiyorum.

“Ey insanlar!Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakları vardır.”

KADINA ŞİDDETE HAYIR...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Cankurtaran   -  15-03-2021 - 10:38
Güzel tanımlamalara birde \"anakadın\"ı eklemek lazım hocam. Çocuğuna süt emzirmek görevi bile olmayan Müslüman kadını gücünün ötesinde çalıştıran zihniyet şiddeti düşünmez mi? Elbet zalimden alim, alimden zalim doğabilir. Ama \"Ana\"yı zor işlere sürenler onun ana\'lığına zaman tanısalar, ne merhametli evlatlar yetiştirir onlar. Elinize sağlık.Elbette şiddete hayır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net