13 Nisan 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
SEVR MAĞARASI ÖNÜ
01 Mart 2021 Pazartesi Bu yazı 3374 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İletişim açısından Siyeri Nebi dersinde Sevr Mağarası önüne gelen Mekkeli müşriklerin hallerini okurken Allahu Teâlâ’nın o Mekke’nin akil adamlarını nasıl zelil, rezil rüsvay ettiğine şahit oluyoruz.

Mekkeli 7 azılı müşrik Ebu Cehil’in başkanlığında gökte uçan kuşun izini süren iz sürücü meşgur Kunz b. Alkame’nin öncülüğünde Sevr Dağına ve Peygamber Efendimiz ve Hz. Ebu Bekir’in kaldığı Sevr Mağarası önüne geldiler. Halbuki o izleri Amir b. Fuheyre koyunları orada sürerek kaybettiriyordu. Ona rağmen buldular. Kunz diyorki- izler buraya kadar geliyor, Onlar bu mağaranın içinde…

“İşte, şu taşta bir iz var, ama onun, bundan sonra ayağını nereye bastığını bilmiyorum! Vallahi, aradığınız, şu mağaradan ileriye gitmemiştir!” dedi. Müşriklerden bazıları Sürakaya:

“Sen, bu geceye kadar, hiç yanılmamıştın!” dediler.

Müşrikler mağaranın ağzında iki dağ güvercininin yuvalandığını ve örümceğin ağ yaptığını gördüler. Ne oldu? Niçin mağaranın içine bakmadınız?” diye birbirine sorular sormaya başladılar.

“Mağaranın ağzında iki dağ güvercininin yuvalandığını görünce içeride kimsenin bulunmayacağını anladık!” dediler.Bu konuşmayı , Efendimiz de işitti.

Sevr Dağı’nın üzerine çıkıp da, mağaranın kapısının üzerinde gerili örümcek ağını gördükleri zaman, müşriklerin işleri karıştı. “Eğer o oraya girmiş olsaydı, kapının üzerinde örümcek ağı bulunmazdı!” dediler. Bazıları:  “Yine de mağaraya girip bakalım!” dedikleri zaman, Ümeyye B. Halef:

“Sizin hiç aklınız yok mu? Mağarada ne işiniz var? Üzerinde üst üste, kat kat örümcek ağı bulunan şu mağaraya mı gireceksiniz? Vallahi, benim kanaatime göre, şu örümcek ağı Muhammed doğmadan öncesine aittir!” dedi ve oraya da bevletti. Arap toplumunun en çirkin kötü adamlarının yaptığı bir hasletti bu.

Müşrikler, mağaranın sağını solunu dolaşıyor ve:

“Eğer mağaraya girmiş olsalardı, güvercinlerin yumurtası kırılır, örümcek ağı da bozulurdu!” diyorlardı. Ebu Cehil ise: “Vallahi, ben öyle sanıyorum ki, o yakınımızdadır! Fakat sihri ile gözlerimizi bağladı, göremez olduk!” dedi.

Evet Siyer açısından ele aldığımız ve gittiğimiz bu mekanın bize öğrettiği, Allahü Teala Kuranı Kerimde “75 yerde Akıl sahiplerinden ve akıldan bahseder” Akıl eğer Allahı tanımıyorsa rezil ve rüsvay olacağını bu örnek ile bize gösterir. Mekkenin en akil adamları Akılları Allah ile olmadıkları için Allah onları akıllarıyla kör, sağır, zelil, rüsvay eyledi, üstelik avret mahallerini gösterek şekilde hakir düşürdü.  “Akıllıydık” diyenlerin akılsızlığını burnunun uçlarını görmeyecek derecede zelil olduklarına burda şahit oluyoruz. 75 yerde geçen Akıl sahiplerinin özelliği ise Allahı tanımaları, bilmeleri ve kabul etmeleri ile mümkündür.

Ve bir ses;

Hüzünlenme, Üzülme, Allah Bizimle Beraberdir

“Ya Rasûlallah! Onlar başlarını eğip baksa bizi görürler!” dedi. Efendimiz ; لَا تَحْزَنْ اِنَّ اللّٰهَ مَعَنَا

“Üzülme! Şüphesiz, Allah bizimledir!” buyurdu. Sonra da:  “Ey Ebu Bekr! Üçüncüsü Allah olan iki kişiyi sen ne sanıyorsun?” …

Siyeri zaman, mekan ve yaşanan olayların bütünü ile ele almadıkça biz Hz. Muhammed Mustafa’yı (s.a.v.) tam manası ile tanıyamayız.

Onun İçin Asrı Saadet Müzesi bir ilk olarak Ona vefa borcumuzu ifa edecektir.

Bahattin AKYÖN

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net