10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
DEMOKRASİNİN YEDEK PARÇALARI
15 Şubat 2021 Pazartesi Bu yazı 20408 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir sohbet anında üniversite mezunu aileden annenin 6 aylık erkek bebeğinin bezini değiştirirken çocuğunun 1-2 cm olan pipisini gördüğümde şok oldum. Kesin yanlışlık vardı. Bilgisayarın başına oturup araştırma yaptım. Sonra, durumu usulen aileye açtım. Aile acilen Çukurambar’da uzman bir hekim buldu, “erken tedavi sonucu” sorun halledildi, bebek sağlığına kavuştu.

Bu konuda bilimsel tez hazırlayan ilginçtir ki bir erkek değil bir bayan* olduğunu öğrendim.  Kendisini insanlığa katkısından dolayı kutluyorum. Bu uzmana göre;  “Bugün doğan bebek 1920 yılından önce doğmuş bebeğin karşılaşmadığı kimyasal maddelere anne karnında maruz kalarak doğduğu, çevresel endokrin (salgı bezi) bozucuların insan üzerinde yol açtığı olumsuzlukların etkisiyle yenidoğan erkek bebeklerin ortalama penis boyu 3.5  ±0.7 cm olması gerekirken bir kısmının 1.9 cm altında Mikropenis’li doğduğu, giderek yaygınlaştığı, Mikropenisi olan hastaların erken dönemde tedaviyle düzeltilebileceği” Anlatılmaktadır. Küresel ısınmayla birlikte suları çekilen barajlardan kimyasal plastik, oto lastiği, deterjan kutuları, akla hayale gelmeyecek tonlarca zehirli atık yığınları ile doktorumuzun yaptığı uyarı bu gerçekle bire bir uyuşuyor.

Peki, bu kadar duyarsızlık, sorumsuzluk neden? Toplum kısa sürede bu hale nasıl geldi? Çocuğu doğurtan ebe, hemşire, doktor çocukların uzuvlarını kontrol etmiyor mu? Ediyorsa 6 aylık çocuğun bu durumu ne? Ortada bir sorun yoksa uzman doktor sorun olmadığını niye söylemedi?

Bu yazı belki çoğunuzun tuhafına gitmiş olabilir. Ama kız olsun, erkek olsun içimizde sevgi çiçekleri açtıran canımız, gözbebeğimiz bu çocuklarımızın aklı, zekâsı, yetenekleri, bilgi ve becerisi artması için çalışmalar yapmalıyız. Kendi çocuklarımız olsun, komşunun, akrabanın, hatta başkasının çocukları olsun bu masum dünya güzellerine hep birlikte yardımcı olalım. Onları zihinlerimizle, ellerimizle yanlış yola sevk etmeyelim. Büyük insan İsmet İnönü’nün “Çocuklar demokrasinin yedek parçalarıdır” harika sözünü unutmayalı.

1970’lerde düşük pantolon giyen oğlunu “Lan sen i… misin, o nasıl pantolon” diye kemerle döven baba, düşük kot pantolonun ABD hapishanelerdeki homoseksülel kişilerin sembolü olduğunu belki bilmiyordu. Ülkemizdeki bir gazete, cinsel sorunlar uzmanı Haydar Dümen sayesinde yıllarca günde 600.000 satması, geçenlerde İstanbul’da Lgbt’lerin yaptığı gösteri, ayrıca “Demokrasinin yedek parçalarının pipisi arızalı, yetiş Dümen abi” diyenlerin sayısının artması bu sorunun kanıtıdır. İstanbul’da on binlerce Lezbien, Gey, Biseksüel, Transseksüel, Travesti vb. “3. Cinsler” bu kadar kısa sürede nasıl çoğaldı. Kınamıyorum ama eşcinsellik ülkemizde bu kadar sürede astronomik şekilde neden arttı? Çözüm her konuda olduğu gibi: Bilimsel erken teşhis yoluyla arızayı, olumsuzluğu azaltıp, kontrol altına almak.

Peki, toplum olarak, anne-baba, dayı-teyze, dede-ebe, olarak ne yapabiliriz? Bu konuda Dünya Sağlık Kuruluşları, Bilim insanları, Sağlık Uzmanları vb. tarafından tavsiye edilen uyarı ve görüşler nelerdir?

 

1. Yukarıdaki uzman görüşene göre erkek çocukların doğduğu anda pipisi takibe alınmalı.

2. Anne, baba, aileler ve toplumun her ferdi çocuklara karşı duyarsız kalmamalı.

3. Çocuklarda erken yaşlarda başlayan; “Naarde, Baan, Merabaa, Maarve, Sadat beey, Aaryaman” gibi kıvırtarak yaptığı konuşma bozuklukları önlenmeli. Onları üzmeden “Spikerlerin düzgün konuşma dersi gördüğünü biliyor musun, seninle güzel konuşma teknikleri öğrenelim mi” diyerek güzel konuşmaya özendirici diyaloglar yapın.

4. Fazla incik-boncuk, küpe, takı takmaya hevesli Erkek çocuklarına usulen zararlarını anlatın.

5. Dövme yaptıran çocuklara hastalık kapabileceği, bazı kuruluşların işe almadıklarını anlatın.

6. Pembe, mor, eflatun, kırmızı vb. aşırı renkli ve janjanlı giysilere sempatisi olan erkek çocuklara yine üzmeden bu renklerin kızlara daha uygun yakıştığını anlatın.

7. Erkek ve kız çocukların genital organlarının gelişimini engelleyecek tarzda sıkı iç çamaşır, dar pantolon, giydirmeyin. Bebeklere ayakkabı yerine patik giydirin.

8. Çocuklarınıza doğal ve daha proteinli köy yumurtası yedirin. Horoz içinde yaşayan köy tavuğu yumurtası tohumludur. “Tavuk yumurtlasın sen ye, sen yumurtla çocuğun olsun” sözü önemli.

9. Erkek çocukların koltuk altı kıla dönüşmeden tüy halindeyken jilet vurmadan ağda ile almasını öğretin. Büyüyünce bedeninde pis koku olmaz.

10. Erkek çocukların saç tıraşında berberlerin çoğu çocukların ense tüyünü jiletle alıyor bir müddet sonra ensesi ormana dönüyor. Kesinlikle ensesine jilet vurdurmayın, sıfır makinayla aldırın.

11. Erkek çocukların ara sıra göğsünün altına elinizi koyun eğer meme büyüklüğü avucunuzu doldurursa hemen hekime götürün.

12. Erkek ve kız çocuklarının zihin, beyin ve üreme organlarının gelişimi için Goji berry meyvesi yedirin.

13. Moğol İmparatoru Cengizhan asırlar öncesi askerlerine “fazla yıkanmayın, fazla yıkanan asker yumuşar, gevşer, sertliğini, çevikliğini kaybeder” sözü ile “banyoda 20 dakikadan fazla kalmayın, aşırı yıkanmanın zararları vardır” diye uyaran bu günkü uzmanların bilimsel görüşünü dikkate alın.

14. Kız çocuklarının banyo yaparken göğüslerine kesinlikle kese vurdurmayın, göğüslerini sabunlu lif ile aşağıdan yukarı kaldırarak yıkamasını öğretin.

15. Arapların “Erkek çocuklar kadının yanında çok kalırlarsa kadına benzer” sözü göz önünde bulundurun.

16. Evinizde radyasyon zehri saçan dev ekran Tv. yerine orta boy Tv. kullanın. Çocuklara ekranı büyük, SAR değeri yüksek cep telefonu almayın. Çocukların diz üstünde laptopla çalışmasına izin vermeyin. 

17. “Şehirlerde yaşadığımız odalarda, işyerlerindeki 1 cm3 hacmindeki havada bulunan yaşam kaynağı iyon miktarı 200 ünite, bu miktar deniz seviyesinde 10.000 ünite, deniz şelalesi altında 20.000 ünite, köylerde 40.000 ünite olduğu, bu yüzden beyin ve beden gelişimi için çocuklarınızı denize değil de tatil için köylerine götürün” bilimsel tespitini önemseyin.

---------------------------------------

*T.C. Sağlık Bakanlığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Ürogenital Anomali Sıklığı Dr. Burcu UYANIK - Sağlıklı Yenidoğanlarda Ortalama …… Anomali Sıklığı Uzmanlık Tezi 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Erdal Canbolat  -  16-02-2021 - 22:09
Yener bey, her hafta olduğu gibi yazınızı takip ederek okuyoruz. Bilgi dağarcığımız devamlı olarak yenilenmekte ve, biz okuyucularımızı bilgilendirdiğiniz için elinize ve yüreğinize sağlık dileğimle...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net