10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
FIRSAT DEMLERİ...
14 Şubat 2021 Pazar Bu yazı 13733 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir zamanlar bir kaptan gemi yolculuğuna çıkar ve tayfaları ile bir adaya uğrar.Adaya uğradıklarında gecedir ve göz gözü görmeyecek kadar karanlıktır.Kaptan tayfalarından adaya inip buldukları taşları toplamalarını ister ve sabaha kadar vakitleri olduğunu söyler.
Adaya inen tayfalar üç gruba ayrılırlar.Bir grup hiç taş toplamadan “çok yorgunuz “diye adada yatmaya başlar.İkinci grup  üç beş  taş toplar “eğer kaptan söylediyse bir hikmeti vardır “der üçbeş taş topladıktan sonra yatar.Üçüncü grup ise “bizim kaptanımız hikmetsiz söz söylemez eğer taşları toplamamızı istediyse  o taşları toplamamız lazım “der ve adada buldukları taşları çuvallarına doldurmaya başlarlar.Gün ışığımaya yakın bütün tayfalar gemiye döner ve gemi seyahatine devam eder.
Gün aydınlandıktan sonra kaptan topladıkları taşları çıkarmalarını ister tayfalarından ve çuvallarını taşla dolduran tayfalar çuvallarını açtıklarında inci,mercan,yakut olduğunu görür “neden gereksiz şeylerimizi bırakıp daha fazla toplamadık “diye üzülürler en fazla onlar toplamış olduğu halde.İkinci güruh olan üçbeş taş toplayıp sonra istirahate çekilenler ise dizlerini dövüp”neden toplamadık,ceplerimizi abalarımızı doldursaydık keşke “diye üzülürler.Hiçbir şeye elini sürmeyen adaya iner inmez uyumaya başlayan güruh ise “Ah keşke alsaydık ,bir tane olsun alsaydık” diye kederlerinden helak olurlar.
Bu misalde olduğu gibi dünya gemimiz üç aylar denilen adaya uğradı geminin kaptanı peygamberimiz aleyhissalatu vesselam taşları toplamamızı istiyor.Yaptığımız bir iyiliğe sair zamanda cenabı hak bire on yazarken,üç aylarda, Receb ayında bire yüz,Şaban ayında bire üçyüz ,Ramazan’ı Şerif’te bire bin ,Kadir gecesinde ise bire  otuz bin yazmaktadır.Ne kadar taş toplarsak; namaz kılmak ,oruç tutmak ,kazaların edası ,Kuranı Kerim tilaveti ,tefekkür ,tövbe etmek , fakiri yetimi öksüzü kollamak doyurmak ,hastaya yardım etmek ,bol bol dua ve niyazda bulunarak amel çuvallarımızı dolduralım .
O hâlde bu aylar fırsat aylarıdır. Cenâb-ı Hak, kullarına, kaçırdıkları kıymetli vakitleri telâfî için fırsat demleri lûtfetmektedir. Yüce Rabbimiz, bu mübarek ayların kıymetini bilenlerden eylesin! inşallah…
Selam ve dua ile …

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net