29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
BURKİNA FASO’LU YACOUBA – YOZGAT’LI HACI ÖMER KILIÇ
18 Ocak 2021 Pazartesi Bu yazı 20646 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dünya insanlık tarihinde kötülükleriyle ün salmış zalim, gaddar, acımasız, hem kendine hem de bir başkasına hiç faydası dokunmayan, başkasının sırtından asalak gibi geçinen faydasız insanların yanında, içi hizmet aşkıyla yanıp tutuşan, topluma ve insanlığa faydalı örnek insanlarla da doludur.

Yerel ve Ulusal ajanslar “İlginç fikirleriyle insanlığa faydası dokunan iki insan. Dünya onları konuştu. Burkina Faso’lu Yacouba ile Yozgat’lı Hacı Ömer Kılıç” haberlerini servis ediyordu.

Her ikisi de çiftçiydi. Biri Afrika’dan diğerİ bizim Has Yozgatlı’nın hikâyesi. 

Afrika kıtasının batı bölümünde denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesi Burkina Faso.

İhtiyar çiftçiydi Yacouba Sawadogo, çok ilginç bir kişiliğe sahipti. Tek düşüncesi insanlığa faydalı olmaktı. Bölgesindeki araziler aşırı ekim, otlanma, kuraklık yüzünden verimsizleşip, çölleşerek ürün vermez oldu. Ulusal ve uluslararası araştırmacılar tarafından yapılan bilimsel çalışmalar toprağı kurtarmaya yetmedi. Çölleşmeye karşı kendine has geleneksel bir yöntemi uygulayarak çölleşmeyle savaşmaya başladı. Geliştirdiği teknik, ilkel ve garip Zai tarım tekniği yöntemiydi. Çiftçiler tarafından alay konusu oldu. Kimseye aldırmadı, bıkmadan, usanmadan aylarca çalıştı. Kurak ve sert toprağa kısa aralıklarla binlerce boru tipi derin çukurlar açtı. İçine bitki artıkları ve gübreden oluşan bir karışım ile birlikte kuraklığa dayanıklı ağaç tohumlarını ekti. Yağmur suyunun akıp gitmesini önlemek için önüne taşlardan set yaptı. Su sızıntıları çukurlara doldu, derinlerde biriken su kurak dönemlerde bitki için gereken nem ve besini sağladı. Azimle, inançla tam yirmi yıl uğraştı. Yüzlerce dönüm kurak araziyi yemyeşil ormana dönüştürdü. Bir tek adamın tek başına yarattığı bu mucize bilim adamlarını şaşırttı. Bilim insanları ve çevre örgütlerinin bile çözemediği sorunu tek başına çözdü, çölleşmeyi durdurdu. Yetinmedi Yacouba, çevre köylere de kendi tekniğini öğretti. Onların bölgesini de kurtardı. Binlerce ziyaretçi akınına uğradı. Dünya ajansları “Çölü durduran adam” diye filmlerini çekti. Sempozyumlara davet edildi. Uluslararası haber kaynaklarına demeç veren doğal kaynak uzmanları “Yacaouba teknikleri uygulanırsa on binlerce hektar verimsiz araziler verimli hale gelebilir, kuraklığın önüne geçilebilir” haberleri yaptı. Yacaouba; “Eğer kendi köşenize çekilirseniz, bildikleriniz insanlığa hiçbir faydası olmaz” diye söyledi. “Tek başına çölü durduran adam” adlı belgesel filmi 7. Uluslararası film ödülü kazandı.

Yozgat’ın Başıbüyüklü köyünde çiftçilikle uğraşıyordu Hacı Ömer Kılıç. Boş durmayı sevmeyen, genç ve dinamik bir karakter yapısı vardı. Aklına ilginç bir fikir geldi. “Yiğidin harman olduğu yerdenim, ben Has Yozgat’lıyım, boş duranı Allah’ta sevmez, çalışıp hem kendime, hem ülkeme faydalı olmalıyım” düşüncesiyle hurdacıdan beş litrelik üç bin adet kullanılmış pet şişe alıp tarlasına doğal sera yaptı. Köylerinde sebze ekimi Nisan ayı sonunda yapılıyordu. Bir ay öncesinden Mart ayı ortasında çetin kış şartlarında emeğini, sermayesini alın teriyle birleştirdi, yılmadı, usanmadı, üç bin fideyi üç bin pet şişeyle soğuktan korudu. Eksinin altına düşen hava şartlarında ceviz ağaçları zarar gördü Ömer’in sebze fideleri soğuk havadan etkilenmedi. Tarlasına ektiği sebze fidelerini pet şişe ile don olayından korudu. Bu sayede hem sera maliyetini düşürdü, hem de diğer çiftçilere oranla bir ay erken ürün elde etmeyi başardı. Çok yoruldu ama sonunda içi tarif edilmez manevi bir huzurla doldu. Her şeyi devletten beklemedi, boş oturmadı, zor olanı başardı. Emeği, alın teri, ilginç buluşu ile önce topluma örnek oldu, sonra azimle her şeyin başarılacağını kanıtladı. Yorucu ve meşakkatli çalışması yakın çevresinde ve ülkede büyük takdir topladı. Ulusal ve Uluslararası haber kanallarına flaş haber kaynağı oldu.

Yapılan bilimsel araştırmalarda orta boy bir çam ağacının otuz ton pis gazı emerek doğayı temizleyen mucize bir ağaç olduğu tespit edilmiştir. Kuraklık, çölleşme, iklim değişikliği, ırmakların ve göllerin kuruması, erozyon, su kıtlığı dünyanın en büyük sorunu haline gelmiştir. Ülkemizin ve dünyamızın ve yarınlarımızın daha iyi bir geleceğe ulaşabilmesini teminen geç olmadan kendimizi sorumlu ve bir görevli sayarak bağımıza, bahçemize, köyümüze, kentimize, boş bulduğumuz her yere yediğimiz meyvelerin tohumlarını ekmeli, ağaçlar, fidanlar dikmeliyiz. Öte yandan dinimize göre öldükten sonra her insanın amel defteri kapanmaktadır ama ağaç dikenin sonsuza kadar kapanmadığı yine dinimizce emredilmektedir.

Her bölgede bir Yacouba her şehirde birkaç Hacı Ömer Kılıç olsa dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ERDAL CANBOLAT  -  19-01-2021 - 17:04
Kardeşim Yener bey, güzel bir konuyu gündeme taşımışsın. dediğiniz gibi boş bulduğumuz yerlere mümkün mertebe ağaçlar, fidanlar dikerek doğru bir iş yapmış oluruz ki, hem insanlığın geleceğine bir katkı ve dinimizin emirlerini de yerine getirerek huzurlu bir şekilde yaşamamızı sürdürmek her bireyin görevi olmalıdır. Saygılar sunar başarılarınızın devamını dilerim...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net