10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
PANDEMİ VE KADIN
08 Aralık 2020 Salı Bu yazı 20293 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    Virüs kelimesini tanımlamak gereksiz.

     Bilinen bir çok anlamı var.Virüsler insanlık tarihi boyunca ortak özellikleri, göreceli olarak beklenmedik bir anda gelmeleri ve hazırlıksız yakalandıklarına büyük zarar vermeleridir. Peki, sağlık çalışanları,doktorların ve tüm insanların yaşamını  tehdit eden, gelecegini adeta olumsuzlaştıran sosyal ve ekonomik  krizlere de sebep virüsler önceden tahmin edilebilir mi? Bu sorunun cevabı; tıbben imkansızdır ancak virüs hızlı yayılıp salgın oluşturmuş  artık aşı geliştirme çalışmalarıyla sonuca doğru gidiliyor.İşte son bir yılda yaşadığımız bu virüs salgını,insanın en başta yaşamında ,çalışma  ve eğitim hayatında kayıplar yaşamasına sebep oluyor.

 

    Bu süreçte en çok etkilenenler görüldü ki yaşlı insanlarımız ,evlerimizin en çok yükünü taşıyan kadınlarımız ,okullarından eğitim hayatından geri kalan çocuklarımız,

işini aşını kaybedenler , sığınacak evi yuvası olmayan mülteciler ve yoksullar mağduriyet yaşayan gruplar oldu. Özellikle böyle büyük salgınlarda bulaş zincirini kırarak virüsün ortadan kaldırılmasında en önemli unsur sosyal mesafe kurallarına uyarak belirli bir süre evlerimizde izole olmaktan geçiyor..

    Bu nedenle hayatın en önemli yükünü çeken kadınların ,pandemide yükleri daha da arttı.Bu durum ise beraberinde kadınlara ev /iş dengesinde değişiklik,bakım ve 

sorumluluklarında artış oluşturdu.Bu sürece uzaktan /evden çalışma ile artan yükte ilave oldu.İşin içine bir de psikolojik stres ve tükenmişlik eklenince pandemiden en çok etkilenen kadınlar oldu.Bilhassa sağlık alanında çalışanlar, sevdiklerinden ayrı yerde konaklamaları, hastalığı onlara bulaştırma korkusu, haftalık çalışma saatleri ile bu yükü göğüslediler.

Yayılmayı engellemek için sosyal hayatın zorunlu kısıtlanması ,özellikle eğitimine evde devam eden çocukların ruh sağlığı ve gelecek kaygılarını yöneten annelerin görülmeyen emeği çok büyüktür.

 

    Tabi yukarıda bahsettiğim hususlar bu zorlu süreçte yaşanılan sorunlardan bazıları.Asıl toplum sağlığını korumak adına sağlık çalışanlarına destek ve bu süreci en az travma ile atlatma becerisini gösterebilmektir.

 Aile fertlerinin birbirine her anlamda ki  desteği ve hoşgörüsü büyük önem arzetmekte. Evet bu süreç evlerimizde bizleri,çocuklarımızı,ailemizin bütün fertlerini yordu ancak bizler inançlı insanlarız bakın hadisi şerif de ne buyuruyor:

“Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. İşte hadisi şerif de buyrulan manayı idrak edip dayanışmamızı arttırmalıyız. Evde geçirilen zamanda  artan Tv izlenme süresinde “Pandemide Aile Psikolojisi”ni destekleyen programların sayısının artması ne güzel olurdu veya iş yerlerinde/şirketlerde psikolojik destek programlarının artırılması isabet olurdu.Aslında bu süreç bizi birbirimize yaklaştıran bir imtihan sürecide oldu. Hadi birbirimize hayırlı işler tavsiye ederek onunla yarışalım. Unutmayalım ki her zorluğun iki kolaylığı ve müjdesi vardir

 

    Hepimiz bu süreçi artan hoşgörümüzle,sağlıklı kaldığımız her an için şükrederek , toplumun en önemli yapı taşı olan ailemizin içinde birbirimize destek olarak atlatacağız,bir gün sevdiklerimizle çılgınca kucaklaşacağız inşallah ,Biraz daha sabır ,maske /mesafe/hijyen ile kurallara riayet ve hoşgörü sadece ....

Selam ve dua ile ...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net