01 Ağustos 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Söndürme çalışmalarına Yahşihan Belediyesi'nden destek
Söndürme çalışmalarına Yahşihan Belediyesi'nden destek
Vatan Sevdalısı Kırıkkaleliler Adına 10 Bin Fidan
Vatan Sevdalısı Kırıkkaleliler Adına 10 Bin Fidan
İlk 6 Ayda 2 Bin 53 Kişi İşe Yerleşti
İlk 6 Ayda 2 Bin 53 Kişi İşe Yerleşti
Futbol Yaz Okulu Start Verdi
Futbol Yaz Okulu Start Verdi
  YAZARLARIMIZ
İnsan ve Çevre
28 Mayıs 2020 Perşembe Bu yazı 33464 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dünyada yaşayan insan, hayvan, bitki ve mikroorganizmalar kısacası yaşam döngüsü içinde bütün canlılar hava,  su ve cansız çevrenin tamamı EKOSİSTEMİ oluşturuyor. 4.54 milyar yıl yaşında olan dünya ekosisteminde insanoğlunun sınırsız/doyumsuz /kontrolsüz/sorumsuz davranışları ve çalışmaları sebebiyle  çok hızlı kirlenme yaşanıyor. Kontrolsüz büyüyen şehirler, atıklarını doğaya boşaltan devasa fabrikalar, ağır metallerle kirlenmiş adeta renk değiştirmiş göl ve denizler, sırf daha çok ürün almak adına kontrolsüz yapılan tarım ilaçlamaları, artan nüfus ve onunla doğru orantılı trafiğe çıkan araç sayısı, çarpık kentleşme ve kocaman  çöp yığınları, kanalizasyon sularının arıtılmadan  bırakılması, doğal tarımı yok eden ve adeta insanın mizacını değiştiren GDO, filtresiz termik santraller, radyasyon, gürültü ve hava kirliliği, doğaya atılan  plastik çöpler, plansız sınırsız tüketim, para hırsı, yaban hayatının ihlal edilmesi ve iklim değişiklikleri gibi buraya ekleyeceğimiz bir çok sebepler cihetiyle insanoğlu doğayla biyolojik bağının farkına varmadan onu yok ediyor ve ekosistemini bozuyor.
Hal böyle olunca gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakmak adına her bir bireyin daha seçici ve daha bilinçli olması gerekiyor. Daha az plastik ürün kullanılmalı, doğal ürünler tercih edilmeli ya da daha az otomobilini  kullanma eğiliminde olunmalı, doğadaki ayak izimizi  yarıya indirmek için uğraş verilmeli, DOĞA/İNSAN ilişkisi yeniden gözden geçirmelidir.
Birleşmiş Milletler tarafından 2021 -2030 yılları arası “Ekosistemi Onarım Yılı” ilan edildi. Bu manada ülkeler çevre, insan hakları, İklim değişikliği gibi konularda uluslararası işbirliği modelleri yapma gayretinde olmalılar, üstlendikleri yapıcı rolü ekonomik veya meşruiyet  kaygısıyla bırakmamalılar. Daha yerel anlamda ise her birey birer gönüllü çevre müfettişi görevini üstlenmelidir. Sizlerinde bildiği gibi “Alo Çevre 181 “hattına öneri istek ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Gelecek için teknolojik çevre değil çevreci teknolojilerin önemi kavranmalı ve uygulanmalıdır. Kızılderililerin dediği gibi “Beyaz adam bir gün paranın yenmeyeceğini anlayacak. “
Lütfen geç kalmayalım ...
Çünkü bu dünya bizim...
Korana Virüsü sonrası aldığımız derslerle Çevreden sorumlu bireyler olarak “ 5 Haziran Çevre Günü”ne kadar sizlerden gelecek “Çevre ve Yaşam “ projelerine, teklif ve görüşlerinize talibim..
Bizden sonrakilere yaşanılabilir bir hayat bırakmak ümidiyle..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
musa doğruer  -  07-06-2020 - 11:55
bal arıları dünyadan çekilse insan oğlunun 4 günlük ömrü kalır (aynşitayn) çok güzel bir konu seçmişsiniz..
Nurettin KONAKLI   -  29-05-2020 - 16:30
Pınar hanım, Kaleminize sağlık, çevre ile ilgili yazımızın devaminda Kızılırmak havzası çevresinin korunması ve sorunları konusundaki bir yazınız anlamlı olur. Türkiye\'de doğup denize dökülen 1555 km milli nehrimizin çevresel ve su kirlilk sorunu buyuk önem arzetmektedir. Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK) Başkanı.
Mehmet Emin Erkoç   -  28-05-2020 - 23:31
Ağzınıza yüreğinize sağlık Gerçekten hem insanlığa Saygılı hem doğaya Saygılı için gerekli bir konuyu kaleme almışsınız yazılarınızı özenle takip edeceğim Başarılar dilerim
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Ağustos 2021 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net