12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ !..
03 Mayıs 2020 Pazar Bu yazı 11682 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yıl; 1944… Günlerden Çarşamba… Aylardan;  Mayıs’ın 3’ü !..  Yer ise, Ankara Adliyesi… Dava konusu; Nihal Atsız ve Sabahattin Ali davası…

 

Devir, tek parti, “Millî Şef İnönü” dönemi!..  Dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu, TBMM’de yapmış olduğu bir konuşmada; “Ben Türkçü bir Başbakanım. Türkçülük bizim için bir kültür meselesi olduğu kadar, bir kan meselesidir.” demişti ama, ne yazık ki, üniversitelere, önemli devlet kuruluşlarına solcu ve komünistler sızmış, iş başındaki hükümet de buna seyirci kalmıştı!..

 

Bunun üzerine Orhun Dergisi başyazarı ATSIZ; Başbakan Şükrü Saraçoğlu’na hitap eden iki açık mektup yayınlamış ve mektupta da özetle şu ağır ifadelerde bulunmuştu: “Memlekette açıktan açığa komünist propagandası yapan dergiler çıkarılmaktadır. Bu dergiler, Millî Eğitim Bakanlığı’nın emri ve devlet parası ile satın alınarak, bütün okullara dağıtılmaktadır… Bursa cezaevinde hüküm giymiş bir suçlu olarak bulunan Nâzım Hikmet’e Millî Eğitim Bakanlığı tarafından el altından paralar verilmektedir. Bir vatan haini olduğu bilinen Sabahattin Ali, Ankara’da Devlet konservatuvarında öğretmendir. Sanat adamı olarak yetiştirilecek gençler, bu adamın tesir dairesi içine, âdeta zorla sokulmuş gibidirler… Hasan Ali Yücel, derhal bu vazifeden alınmalıdır…”

 

O yıllarda; İsmet İnönü Cumhurbaşkanı, Şükrü Saraçoğlu Başbakan ve Hasan Ali Yücel’de Millî Eğitim Bakanı… Atsız’ın bu suçlayıcı ağır sözleri hükümette şok etkisi yarattı.

 

Hükümet zor duruma düşmüştü. Sabahattin Ali, Hasan Ali Yücel’in de telkini ile kendisine “vatan haini” suçlamasında bulunan Atsız’ı mahkemeye verdi. İstanbul’da sıkıyönetim olduğu için dava Ankara’da görülecekti… İlk duruşma, 26 Nisan 1944 Çarşamba günü yapıldı. Duruşmalar daha sonra birbirini izledi…

 

3 Mayıs 1944 Çarşamba günü yapılacak duruşmayı izlemek için çok sayıda Milliyetçi üniversite gençliği, Ankara Adliyesi önünde toplandı. Atsız lehine, hükümet aleyhine slogan attılar. Kalabalık gittikçe artınca, güvenlik güçleri zor kullanarak, kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Çok sayıda gencin kafası yarıldı, kolu, bacağı, kaburgası kırıldı.

 

Bu olaylardan sonra Atsız tutuklandı. Atsız’la birlikte hareket eden, 22 milliyetçi dava arkadaşı da sonraki günlerde tutuklanarak, İstanbul’daki cezaevlerine konuldular… Bu defa suç kapsamı da değiştirilmiş; Ankara’daki öğrenci protestosu, isyan ve ihtilal başlangıcı ve hükümete darbe girişimi olarak değerlendirilmişti…

 

Tutuklulara bu ağır suçları kabul ettirmek için, akla hayale gelmeyen işkence metotları uygulamaya sokulmuştu!.. Hücre hapsi, falaka, dayak, günlerce aç ve susuz bırakma… Ve… En acımasızı da “tabutluk” denen daracık hücre !.. Kırk santim genişliği, elli santim uzunluğu ve iki buçuk metre yüksekliği olan ve dikey tabutu andıran, duvarları beton bir yer! Ayakları bir karış havada, kollarından ve belinden duvara çakılı demirden halkalara bağlanarak, günlerce aç-susuz bırakılma… Bu daracık mekanda, tepede her biri 500’er vatlık dört adet ampul !..

 

 

Bu tür işkenceler sonucunda, Reha Oğuz Türkkan, sol gözünü kaybetmiş, diğer milliyetçi fikir ve düşünce adamları ise yıllarca bu travmayı hafızalarından silememişlerdir.

 

Nihayetinde 3 Mart 1947’de 23 Milliyetçi vatan evladının hepsi de beraat etmiş, adalet geç de olsa tahakkuk etmişti… Yakın tarihimizde, Türk milliyetçilerinin hafızasında derin izler bırakan ve tarihe “Türkçülük-Turancılık Davası” olarak geçen bu hazin olayı, milliyetçiler hiçbir zaman unutmadı!.. Ve her yıl 3 Mayıslarda bu acı olayı, “3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNܔ nü yad ederek, ölümsüzleştirdiler…

 

Yeryüzünde Türklük var olduğu sürece, Türk Milliyetçilerinin hafızasında daima yaşayacak olan, bu kahraman vatan evlatlarının adını burada zikretmek, -tarihe not düşmek adına- bizim de bir vefa borcumuz olsa gerek !..

 

Bu davada adı geçen 23 vatan evladına ilave olarak, sonradan dahil edilen Mehmet Külahlıoğlu ve Osman Yüksel Serdengeçti ile bu sayı 25’e çıkmıştı. Tamamı ebedî, gerçek âleme göç eden Türk Milliyetçilerinin isimleri şunlardır:

 

Alparslan Türkeş, Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sancar, Cemal Oğuz Öcal, Hikmet Tanyu, Orhan Şaik Gökyay, Fethi Tevetoğlu, Hüseyin Namık Orkun, Fazıl Hisarcıklı, Hasan Ferit Cansever, Nurullah Barıman, Zeki Özgür Sofuoğlu, İsmet Rasin Tümtürk, Muzaffer Eriş, Yusuf Kadıgil, Fehiman Altan, Cihat Savaşfer, Cabbar Şenel, Saim Bayrak, Said Bilgiç, Hamza Sadi Özbek, Mehmet Külahlıoğlu ve Osman Yüksel Serdengeçti.

 

Allah rahmet eylesin. Ruhları şad, mekanları cennet olsun !..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Necmi özkan  -  09-05-2020 - 05:25
Kalemine sağlık. Tarihi gerçekleri dile getirmişsin. Yazılarının devamını dilerim.Saygı ve selam ederim.
Erdal Canbolat  -  04-05-2020 - 14:54
sayın Adil hocam çok güzel açıklamışsınız ,Türkçülük günümüz kutlu olsun bu uğrunda vefat edenlere Allah rahmet eylesin,mekanları cennet olsun bizlerde her yıl 3 mayıs da bu günü hatırlamak ve anmak gelecek nesillere aktarabilmek değil mi elinize bilginize yorumlarınıza sağlık çok teşekkür ederim yaşamanızda başarılar ve sağlıklı günler dilerken saygılarımı sunarım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net