24 Mayıs 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Köprülü Kavşak Çalışmasında Sona Gelindi
Köprülü Kavşak Çalışmasında Sona Gelindi
Çok güzel bir mutfağımız var
Çok güzel bir mutfağımız var
Kızılay Uçurtma Şenliği İle Çocukları Sevindirdi
Kızılay Uçurtma Şenliği İle Çocukları Sevindirdi
Hira Nur Doğan, Türkiye Şampiyonu
Hira Nur Doğan, Türkiye Şampiyonu
  YAZARLARIMIZ
OTOPARK SORUNU
04 Temmuz 2018 Çarşamba Bu yazı 26057 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tüm şehirlerimizin olduğu gibi ilimsizinde en büyük sorunu otopark sorunudur. Her gün trafiğe yeni araçların çıkmasıyla otopark sorunu adeta katmerlenip içinden çıkılmaz duruma gelmiştir. Zamanında alınmayan tedbirlerde ileriye dönük sorunların çözümünü güçleştirmektedir.

Sorunları eleştirmek kolay ama icracı olup uygulamak elbette zordur. Bunun için aklıma gelen bazı çözüm önerilerini de burada yazmak, haddim olmayarak yetkililere tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Yeni yapılan binaların alt kısımlarının göstermelik olmayan otopark olarak yapılması ’iskân’ alınmasının en büyük sebeplerinden biri olmalıdır. Kesinlikle eski yapıların kullanılamayan otoparkları kullanılır duruma getirmeli, getirtilmelidir.

Binaların altına ve çevresine yapılan otoparkların kullanımı kolay olarak tasarlanmalıdır.Gerekirse yan yana olan binaların otoparkları birleştirilerek, kullanım kolaylığı sağlanmalıdır.Belediye meclisi bu konuda gerekli mevzuat çalışmalarını yapmalıdır.

Daha önce yapılmış binaların altındaki başka amaç için kullanılan otoparkların tespiti yapılıp, amacı için kullanımı sağlanmalıdır.

Şehir merkezinde üç beş binada bir eski binalar ya istimlak edilmeli yada mülk sahipleriyle anlaşarak yıkılıp otopark olarak kullanmaları teşvik edilmelidir. Teşvik edilmeye yanaşmayan mülk sahipleri Anayasa’nın ilgili maddesine dayanılarak otopark yapılmak üzere istimlak yapılmalıdır.

Merkezdeki tüm parkların altına kapalı otoparklar yapılmalıdır. Parklarımızın üzeri yeşil alan olarak kullanılırken, altları da otopark olarak tasarlanmalıdır.

Kullanılır otoparkı olmayan hiçbir yapıya, altı otopark olmayan hiçbir parka izin verilmemelidir.Yapılanlar kesinlikle göz boyar cinsinden olmamalı, kolay kullanılır ve ulaşılabilir olmalıdır.

Belediyeler bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapmalı, ciddi müeyyideler uygulamalıdır.

Belediyemizin, özellikle bozulan yolların hemen asfaltlanması, sokakların çiçeklerle donatılması, su ve kanalizasyonların sorunlarının hemen giderilmesi ile ilgili büyük gayretler gösterdiğini takdir ederek izlemekteyiz.

Atıl durumda olan eski MKE lojmanlarının yerinin park yapılması çok yerinde bir karardı. Kırıkkale’mizin nefes alan pencereleri açılıp, ciğerleri temizlenmiş oldu. Birde altına otopark düşünülüp yapılsa,parkın adına Atatürk veya Cumhuriyetle anılan bir isim konulsaydı,Cumhuriyet şehri Kırıkkale’mize yakışan, ‘Yıldızlı, On Numara Bir İş’ olacaktı.

Belediye Başkanımız otopark sorununa da ciddi olarak göz atıp bu sorunu birinci önceliklerin içine alırsa; Kırıkkale halkı kendisini ilerde şehrimizin cadde ve sokaklarını çiçeklerle donatmış,çalıştırdığı işçisinin alın teri kurumadan hakkını vermiş,otopark sorununu da çözmüş ‘Başkan’ olarak hatırlayacak ve ancaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ismail barış  -  10-07-2018 - 16:04
hocam güzel düşünce fakat şehrin altı sıkıntılı araştırırsanız şehir merkezinin altından geçen su var ve bataklık seviyesinde meydanın altına düşünülen otopark o nedenle yapılamadı bilgilerinize sunarım.
abidin  -  04-07-2018 - 13:22
Sayın hocam gerçekten otopark sorunu çok fazla. Bu durumda da sürücüler yolun ortasına aracını bırakıp gidiyorlar.Trafik arap saçına dönüyor. Dün karşılaştığım bir durumu yazmak istedim. Hürriyet caddesinden dörtyola doğru iniyorum. Yol neredeyse noktaya kadar tıkalı. Yolun İhsaniye Cami dönemecine zorda olsa ulaşınca oradan Ankara Caddesine çıkıyım dedim. Keşke demeseydim. Ankara Caddesini İhsaniye Camisine bağlayan yol bilindiği gibi 4 şerit. Yol gidiş geliş . Bir sıra araç sağa park etmiş. Bir sıra araç sola park etmiş. Buraya kadar normal. Ama bir sıra araçta 2. bir sıra oluşturmuş. 4 şerit yol olmuş tek şerit. Yol gidiş geliş olduğu için trafik tıkanmış. Kontrol denetim hak getire. Yetkilinin bir i çıkıpta bu nasıl park etme demiyor. Vatandaş perişan. Bu kimin umrunda.
Halis Köse  -  04-07-2018 - 12:22
Bravo Müdür Bey.Kırıkkalenin cigerine el atmışsın.Araç sahibi ile esnafın park nedeniyle birçok defa atıştığına şahit oldum.Araç sahibide haklı, esnafda haklı.Park sorunu düşündüğünüz gibi çözülmelidir.Sizi kutluyorum,sağlık sıhhatlar diliyorum.Var olun sağ olun.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Mesut ARLIER
Şevket ÖZSOY
İlknur TUNEY
Kamil ÖCAL
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Mayıs 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net