16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
İlimizde Bir İlk… Kırıkkaleli Yazarlar İmza Günü!..
22 Mayıs 2018 Salı Bu yazı 12601 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale Medya ve Gazeteciler Cemiyeti; “Kırıkkaleli Yazarlar İmza Günü” adı altında, son derece güzel ve anlamlı bir etkinliğe imza atarak, şehrimizde bir ilki başlatmış oldu!..

Bu etkinlikte; önceki yıllarda Kırıkkale’de görev yapmış olanlar, Kırıkkaleli olup, il dışında yaşayanlar ile halen şehrimizde yaşayan, hepsi birbirinden değerli yazar ve şairlerimiz vardı… Etkinliğin şeref konuğu ise, Kırıkkale’mizin yetiştirdiği değerli sendikacı ve “Hoca Ahmet Yesevî Vakfı” Başkanı Sayın Erdoğan Aslıyüce idi…

***

Bir şehrin kimliğinin ve “şehir kültürü”nün oluşmasında bu tür faaliyetlerin ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek!.. Bu tür sosyal ve kültürel faaliyetlerle, farklı düşünen ve aynı dünya görüşüne sahip olmayan insanlar, bir arada yaşamanın güzelliğini de birlikte keşfetmiş olurlar! Hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün de temelleri bir bakıma buralarda atılmış olur.

Etkinliğe; her yaştan, her görüş ve düşünceden, sayıları ellinin üzerinde yazar ve şair katıldı… Kitaplarını imzaladı. İlimizde görev yapan sivil toplum kuruluşları, siyasiler, milletvekili aday adayları, yazarlarımızı yalnız bırakmadılar. Halkımızın ve yerel basınımızın ilgisi ise fevkalade idi.

“İmza Günü”nün “Anneler Günü”ne denk gelmesi; son derece anlamlı idi! Karamanoğlu Mehmet Bey’in 13 Mayıs 1277’de yayınlamış olduğu bir fermanla Türkçenin “Resmî Dil” olduğunu ilân ettiği güne rastlaması da çok manidardı!..

***

Benim açımdan imza gününü en anlamlı kılan, göğsümüzü kabartan olay; etkinliğe katılan yazarlar içerisinde, önceki yıllarda mezun ettiğimiz sevgili öğrencilerimin de olması idi… Gökhan Çayırlı, Seyfettin Çetiner ve Alaattin Güneşer… Her birinin kendine özgü özellikleri ve güzellikleri olan üç değerli güzide insan! Kendilerini tebrik ediyor, kutluyorum…

İmza gününde; şehrimiz insanının yakinen tanıdığı, önceki yıllarda aramızdan ayrılan, geride onlarca eser bırakan merhum Yakup Altın, Hasan Ulusoy ve Osman Öcal’a da ayrı bir standın açılması, artık geçmişte kalan “ahde vefa” denen duygunun günümüze güzel bir yansıması idi!.. Mevlâm rahmet eylesin.

***

Kırıkkale Medya ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ilimizde düzenlemiş olduğu böylesi geniş katılımlı, bu edebî etkinlik; Kırıkkale’mizin yıllardır düşünüp de bir türlü hayata geçiremediği bir proje!.. Bu düşünceyi “düşünce” olmaktan çıkarıp, fiiliyata dönüştüren ise, cemiyet başkanı saygıdeğer dost, güzel insan Ercihan Çakmak!.. Ercihan Bey’e bu konuda fevkalade yardımcı olan, Şevket Özsoy hocamızı da burada anmadan geçmek, büyük haksızlık olur!..

Böylesi kültürel bir etkinliğin, kalıcı ve sürekli olması için elbette devlet elinin değmesi şart!.. Bu manada ilimizin genç ve çalışkan valisi Sayın Mehmet İlker Haktankaçmaz’ın “imza günü”ne katılarak, yazarlarla tek tek ilgilenip, plaketlerini takdim etmeleri, ilimizin geleceği adına son derece sevindirici…

Ayrıca ilimize yeni atanan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi’nin meseleye bakış açısı ve sahiplenme duygusu, şehrimiz açısından da ümit verici…

Neticede, Kırıkkale Medya ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ilimizde düzenlemiş olduğu “Kırıkkaleli Yazarlar İmza Günü” etkinliğinin “geleneksel” hale dönüştürülmesi temennisi ile başta Ercihan Bey olmak üzere, bu organizasyonda emeği geçen ve katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürler!..

Adil Yıldırım


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net