30 Haziran 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ
25 Ağustos 2010 Çarşamba Bu yazı 17990 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

GAP, “Yukarı Mezopotamya” olarak bilinen ve eski çağlardaki uygarlığın beşiği olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, sosyal ve ekonomik kalkınmasını amaçlayan insan odaklı bir bölgesel kalkınma projesidir.

Türkiye’yi bölgesel kalkınma da dünyaya örnek konuma getiren GAP; Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı süren baraj ve hidroelektrik Santralleri ile sulama tesislerinin yanı sıra kentsel ve kırsal altyapı, tarım, ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık, konut, turizm ve diğer sektörlerdeki yatırımları da kapsayan Türkiye’nin en kapsamlı entegre projesidir.

GAP, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan bölge halkının daha iyi bir yaşam daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasına ve Türkiye’nin diğer bölgeleriyle arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bölgedeki yoğun işsizlik oranları en aza indirmeyi, işsizlik ve zaruretten nemalanan terör örgütlerine dolaylı yollardan darbe vurmayı da amaçlamaktadır. Proje, bölge halkının yaşam standartlarını daha şimdiden olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Projeyi kısaca özetleyelim. Aşağı Fırat ve Dicle Havzalarındaki geniş ovalardan oluşan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri yer almaktadır. Bu bölge’nin yüzölçümü 75.358 km² olup, ülke yüzölçümünün % 9,7’sini oluşturmaktadır. Türkiye’de sulanabilir 8,5 hektar arazinin % 20’si, GAP Bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin iki önemli akarsuyu olan Fırat ve Dicle nehirleri GAP bölgesinden geçer. Doğu Anadolu Bölgesi’nden doğan bu iki nehrimiz sularını Basra Körfezine boşaltır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, diğer bölgelerden daha az yağış almaktadır. GAP Projesi ile Güneydoğunun bereketle toprakları sulanarak tarımsal ve hayvansal üretimin 3-4 kat artması hedeflenmektedir. Ayrıca Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayarak enerjide dışa bağımlılığı da azaltacaktır.

Bu Projeyi ilk düşünen, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’tür. Ülkenin maddi-manevi her alanda değişim ve gelişim çabası içinde bulunduğu yıllarda, özelikle elektrik enerjisi en belirgin ve öncelikli ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Böylece yurdun boşa akıp giden su servetinden elektrik enerjisi üretmek için Atatürk’ün emriyle 1936’da Elektrik İşleri Etüt İdaresi kurulmuştur.1954 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü kurularak, Türkiye 26 havzaya ayrılmaktadır.1980 yılında Aşağı Fırat Havzası ve Dicle Havza projesinin “GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ” şeklinde adlandırılması benimsenmiştir. Projenin koordinasyonu 1986 yılında DPT’ye verilmiştir. 6 Kasım 1989 yılında GAP Bölge Kalkınma İdaresi Teşkilatı kurulmuştur. GAP İdaresi; Başkanlık Ankara’da ve Bölge Müdürlüğü Şanlıurfa’da olmak üzere örgütlenmiştir.

Proje tamamlandığında yılda 50 milyar m³’ten fazla su taşıyan Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde kurulan tesislerle, Türkiye toplam su potansiyelinin % 28’i kontrol altına alınacak, 1,7 milyon hektarın üzerinde arazinin sulanması ve 7476 megavatın üzerinde kurulu bir kapasiteyle, yılda 27 milyar kilovat saatlik elektrik enerjisi üretilmesi sağlanacaktır.

GAP’ın meydana getireceği yüksek tarım ve sanayi potansiyeli bölgede gelir düzeyini 5 kat artıracak, bölge nüfusunun yaklaşık 3,8 milyonuna iş imkânı sağlanacaktır.

Toplam yatırım değeri 32 milyar ABD doları olarak tahmin edilen proje, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bölgesel kalkınma projesi olma özelliğini taşımaktadır. GAP Projesi için 2003 yılı itibariyle yaklaşık 16,6 milyar ABD doları harcanmıştır. Projenin toplam tutarı yaklaşık 32 milyar ABD dolarıdır ve 2013 yılına kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Bu, yalnızca adil bir kalkınma özleminin yansıması olmayıp, aynı zamanda az gelişmiş bölgelerdeki kalkınma potansiyelinin ortaya çıkarılmasının, ekonomik büyüme, toplumsal istikrar ve ihracatın teşviki gibi ulusal hedeflerin gerçekleşmesine yüzde yüz katkı sağlayacaktır. Kısacası GAP, Yukarı Mezopotamya’ya medeniyeti yeniden getirecektir.

Ve iddia ediyorum ki: Türkiye terörü GAP ile dize getirecektir. Bölgeye zenginlik, huzur ve refah gelecek ve bu zenginlik ve refah Türkiye’mize yansıyacaktır. Projenin bir an önce bitirilmesi Türkiye için hayati önem arz etmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net