15 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
  YAZARLARIMIZ
MUHSİN BAŞKAN…
25 Mart 2014 Salı Bu yazı 47756 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Bir coşku var içimde bugün, kıpır kıpır Uzak, çok uzak bir yerleri özlüyorum…”

Soğuk, karlı bir kış günü… Sene;1954…Aralık ayının tam da son günleri…  Yer ise Sivas’ın, Şarkışla kazasının Elmalı Köyü!..  İki kız, bir de erkek evlât anası olan Fidan Gelin, son olarak nur topu gibi bir erkek çocuk daha getirir dünyaya… Oğlan babası Halit Ağa’nın da keyfine diyecek yoktur doğrusu…

İki kız, iki de oğlan babasıdır artık Halit Ağa!.. Köy meydanında daha da bir dik yürür, bundan gayrı gururla! Sabinin sağ kulağına ezan okunur, sol kulağına da kamet getirilir; adı konur! Ve… Fısıldanır her bir kulağına ismi, üçer defa; Muhsin.., Muhsin.., Muhsin..!

Yıllar, yılları kovalar!.. Bir çiftçi ailesinin küçük çocuğu Muhsin büyümüş, akranları gibi okul çağına gelmiştir artık. İlkokula yazılır. İlk, orta ve lise öğrenimini Şarkışla’da tamamlar. Lise yıllarında iken cemiyetçilik çalışmaları ile tanışır. 1968’de Genç Ülkücüler Hareketi’ne katılır.

Yüksek öğrenimini yapmak için Ankara’ya geldiğinde yıl; 1972’dir. Ankara’da Ülkü Ocakları Genel Merkezinde görev alır. 1977’de Ocak Genel Başkan Yardımcılığını, daha sonraları da Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevini devralır…

Ülkü Ocakları’nın kapatılmasından sonra 1978 yılında Ülkücü Gençlik Derneği’ni kurar. Ve kurucu Genel Başkanı olur. 1980 yılına kadar MHP Genel Başkan Müşavirliği görevini yürütür.

12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konulur. 5,5 yılı hücrede olmak üzere, toplam 7,5 yıl Mamak Askeri Cezaevi’nde yatar. Bu süre içerisinde akıl almadık insanlık dışı işkencelere marûz kalır. Hücrede günlerce aç, susuz bırakılır, saatlerce falakaya yatırılır. Vücudunun çeşitli uzuvlarına elektrik verilir…

Ve… 1987 yılında kendisine isnat edilen bütün suçlardan beraat eder. Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücüler ile onların ailelerine yardım gayesiyle “Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı”nı kurar ve başkanlığını yürütür.

1987 yılında bir grup dava arkadaşı ile birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi’ne (MÇP) girer ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunur. 1991 Genel Seçimlerinde Sivas Milletvekilidir artık O… Temmuz 1992’de fikir uyuşmazlığı sebebi ile MÇP’den bir grup arkadaşı ile birlikte istifa eder. 29 Ocak 1993’te Büyük Birlik Partisi’ni (BBP) kurar ve partinin Genel Başkanı olur… Üç dönem Sivas Milletvekili olarak parlemontoda görev yapar.

***

Muhsin Başkan, 2009 yerel seçim çalışmaları kapsamında miting için gittiği Kahramanmaraş’tan, 25 Mart 2009’da Yozgat-Yerköy mitingine katılmak için helikopter ile yola çıktı. Helikopter havalandıktan kısa bir süre sonra, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi Keş Dağı mevkiinde bilinmeyen bir sebepten dolayı düştü. Helikopterde bulunan Muhsin Başkan’la birlikte 5 kişi daha hayatını kaybetti.

Muhsin Başkan’ın elim bir helikopter kazası sonrası hayatını kaybetmesi ülkede şok etkisi yaptı. Ülkücüler ve bütün sevenleri derin bir yasa boğuldu. Askeri ve sivil kurtarma ekipleri olay mahalline derhal sevk edildi. Kazadan 48 saat sonra, helikopterin enkazı ile Muhsin Yazıcıoğlu dahil, 6 kişinin naaşına ancak ulaşılabildi!.. Enkaza ulaşanlar ise, gönüllü aramaya katılan 17 civar köylüsü idi!.. Ne var ki enkaz; yetkililerce belirlenen(!?..) arama çalışmalarının yapıldığı bölgenin içerisinde değil, tam da 115 km uzağında, köylüler tarafından bulunmuştu!!!..

Ve… Aradan tam koskoca 5 yıl geçti!.. Ülkücüler hâlâ yasta!.. Olay, henüz tam da aydınlatılmış değil!.. Komplo teorileri ayyuka çıkmış, şüpheler ise hâlâ kemiriyor beynimizi!..

***

Eyy Sivas’ımızın yiğit evlâdı! Alperenlerin serdarı!.. Türk Milliyetçilerinin sembolü,  Ülkücülerin “Muhsin Başkan”ı; kara, taş zindanları “Taş Medrese”ye çeviren “Yusuf yüzlü” “Ülkü Devi” binlerce  selâm sana!..

Bir zamanlar, Mamak’ın beton zeminlerinde, işkenceden bitkin düşmüş bir halde, boylu boyunca yatarken; “Beton çok soğuk üşüyorum!..”derken bile, içini “çok uzak bir yerleri özleyerek” “sonsuzluğun ateşi” ile ısıtan “Reis”im!.. Hep sonsuzluğu düşünmüştün ya sen! Şimdi bembeyaz kardan kefenlere sarılarak, dudaklarından arşa yükselen dualarınla, özlemini çektiğin “sonsuzluğun sahibi”ne, Cenab-ı Allah’a ulaştın sonunda!..  Ne mutlu sana!..

Mekanın cennet olsun!..  

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Musa Çölmekci  -  25-03-2018 - 12:59
Kalemine, yüreğine sağlık Adil hocam! Anıyoruz ve arıyoruz Reisimizi.. Mekanı cennet olsun..
Başkanım  -  25-03-2014 - 14:32
\\\"ZuIüm AzraiI oIsa da hep Hakk’ı tutacağım. Mukaddes, davaIarda öIüm biIe güzeIdir.\\\" Şehit Muhsin Yazıcıoğlu.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Nisan 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net