12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
BU BAYRAK ASLA YERE DÜŞMEZ!..
11 Aralık 2013 Çarşamba Bu yazı 24076 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

              Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü…” diye başlayan, merhum Arif Nihat Asya’nın “Bayrak Şiiri”ni okurken/dinlerken, içi titremeyen bir Türk var mıdır sizce?!..

            “Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,

              Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak” diye başlayan Milli Marşımızı söylerken, içinde fırtınalar kopmayan bir Türk var mıdır?!... Yoktur; olacağını da zannetmiyorum ben!.. 

            Sevgili Okurlar!.. Bayrak; bir milletin bağımsızlığının ve özgürlüğünün sembolüdür.  Ait olduğu milletin;  haysiyetini, şerefini ve namusunu temsil eder. Kökü eskilere giden birçok millet açısından da bayrağa atfedilen değer, hemen hemen aynı olmakla beraber, bazı milletler açısından farklılık gösterebilir! Meselâ bir Amerikan vatandaşı için bayrak; bağımsızlığının ve özgürlüğünün sembolüdür. Ama aynı zamanda da bir Amerikalı için, Amerikan Bayrağı motifleri taşıyan mayo ve şortla dolaşmak, son derece olağandır. Garipsenecek bir şey de değildir! Bizler içinse, Türk Bayrağı motifli mayo ve şortla dolaşmayı bir kenara bırakın, belden aşağı bir kıyafette giymek bile büyük bir utanç kaynağıdır!  

            Biz Türkler açısından bayrak; sadece bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolü değil, aynı zamanda bizlerin şerefidir, namusudur! Bizler için,  kırmızı zemin üzerindeki hilâl ve yıldız, son derece kutsaldır. Bayrağımızın kırmızı rengi, “şehit”lerimizin mübarek kanlarını; hilâl, yüce dinimiz “İslâm”ı; yıldız ise büyük “Türk” milletini sembolize eder!   

            Kıymetli Okurlar!.. Sözü fazla uzatmadan, yakın geçmişimizden iki farklı olayı sizlere aktarmak istiyorum: Yıl 1922… Aylardan Eylül. Eylül’ün 9’u!.. Olayın geçtiği yer ise İzmir!..

15 Mayıs 1919’da güzel şehrimiz İzmir’e ayak basan Yunanlıların, yaklaşık üç yıl boyunca Batı Anadolu’muzun birçok yerinde yaptıkları mezalimi bilmeyeniniz yoktur! İşlenen vahşeti ve namussuzluğu anlatmak için kelimelerin aciz kaldığı, tarihin ise utancından yüzünün kızardığı yıllar; işte, o yıllar!..

9 Eylül 1922’de Türk ordusu, güzel İzmir’e büyük bir sevgi gösterisi içerisinde girer. İzmir Hükümet Konağı’ndaki gönderde hâlâ Yunan bayrağı dalgalanmaktadır. Bir Türk askeri, büyük bir hınçla, merdivenleri yıldırım hızıyla çıkar. Gönderdeki Yunan bayrağını indirir. Ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in Valilik binasına gireceği merdivenlere serer! Mustafa Kemal, yerdeki Yunan bayrağını derhal kaldırtıp, şu tarihi sözünü söyler: “Bayrak; bir milletin onurudur. Çiğnenmez!..”  

            Aziz Okurlar!..  Anlatacağım ikinci tarihi olay ise, birçoğunuzun eminim hafızalarındadır! Olay; yakın tarihimizde Yavru Vatan Kıbrıs’ta geçer. Yıl 1996… Aylardan Ağustos. Ağustos’un 14’ü!...  Olayın yaşandığı yer  ise Magosa…

Kıbrıslı Rum siyasetçilerinin kışkırtmaları sonucunda, Güney Kıbrıs’ta yaşayan bir grup Rum genci, Birleşmiş Milletler’in (Barış Gücü) kontrolündeki Yeşil Hattı geçerek Türk bölgesine girer. İçlerinden biri, sınırda dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızı gönderden indirmek için bayrak direğine tırmanır. Ağzında sigarası ile küstahça bayrak direğinin yarısına kadar tırmanan bu Rum genci, sınırda nöbet tutan Türk askeri tarafından, uzak bir mesafeden tek kurşunla vurulur. Ve bayrağımıza kirli ellerini uzatamadan hemen oracıkta can vererek, layık olduğu cevabını alır!

Sevgili Okurlar!.. Düşmanın onca zulmüne rağmen, onun mukaddes bildiği bayrağına saygı gösteren bu millet; kendi bayrağına yapılan saygısızlığı da asla affetmez! Üç-beş çapulcu sürüsü, Diyarbakır’da gönderden ay yıldızlı bayrağı indirdik diye sevinmesin boşuna!  Binlerce yıldır tarih sahnesinde yaşayan bu millet, “namus” bildiği al bayrağını bir avuç soysuza asla çiğnetmez!

Sözün özü; kapak olsun bu sözlerim soysuza:

 

Haber olsun soysuzların topuna,

Edirne’den Kars’a, Diyarbakır’dan, Samsun’a…

Ezan susmaz, bayrak inmez!

En son Türk düşmedikçe toprağa,

Bu bayrak asla yere düşmez!..

           

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet gençer  -  13-12-2013 - 17:41
Bu yazının altına imzamı atıyorum. Uğrunda evlat verdiğim bayrağım için can vermeye hazır olduğumun bilinmesini isterim. Türk ırkı yoktur diyerek Türklüğü tartışmaya açan AKP zihniyetinide şiddetle kınıyorum. Müslüman Türk milletimden vatanına, ırkçılık yapmadan ırkına ve kutsal bildiğim bayrağına sahip çıkmasını,Türk düşmanlığı yapan müslümanım diyenleri iyi tanımasını, hırsızları, dolandırıcıları, iyi tanıyarak kendilerini aldatanlara gereken dersi vermelerini bekliyorum.Yüreğine sağlık sevgili kardeşim.
Cengiz ERKOÇ  -  12-12-2013 - 19:00
Adil Kardeşim ağzına ve kalemine sağlık söylediğin gibi soysuzlara kapak olsun bizler Türk Milleti olarak bir olalım diri olalım
Musa ÇÖLMEKCİ  -  11-12-2013 - 15:47
Adil hocam, bu sıkıntılı dönemde yaşadığımız duygularımızın ve hassasiyetlerimizin tercümanı olmuşsun.. İçimizdeki bu vatanın ekmeğini yiyen hainlerin bayrağımıza yaptığı densizlik maalesef Yunanlıların yaptığından daha çok zorumuza gidiyor.. Ama bu hainler tarihin hiçbir döneminde başarılı olamadılar ve olamayacaklar.. Yeter ki biz \" bir olalım! iri olalım, diri olalım..\" İçimizdeki \"Hasan Tahsin ateşi \" hiç eksilmesin.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net