15 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
  YAZARLARIMIZ
UNUTKAN(MI) OLDUK!..
30 Temmuz 2012 Pazartesi Bu yazı 18484 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Unutkan bir millet olduk vesselâm! Bin yıllarımız, yüz yıllarımız tarih oldu artık! Senelerimiz ise, çook uzaklarda kaldı!. Aylarımız; yıllara, haftalarımız ise aylara karıştı zaten! Yıllara ve aylara da bir diyeceğimiz kalmadı dostlar!

Velhâsıl bizler; daha yaşadığımız dünkü günümüzü unuttuk! Dünümüz; anlı-şanlı idi, her an. Dün; mazide kaldı hayal- meyal, günümüz ise, kendi varlığı ile perişan!..

*** Unutmak; insanî bir özellik! Kişinin nefes aldığı süre içerisinde yaşadığı her olayı hatırlaması... Akıllara zarar! Doğru değil, sağlıklı da değil. Unutmak; bazen insan sağlığı açısından da gerekli!

“Unutkan” olmak ise çok farklı bir şey. “Unutmak” insanî bir özellik iken, “unutkanlık” tedaviye muhtaç –müzmin- bir hastalık hâli!

“Unutmak”ta sonradan hatırlama ihtimali yüksek! Sevdiklerinize ve dostlarınıza verdiğiniz sözü unutabilirsiniz. Sonra hatırlarsınız, biraz yüzünüz kızarır, özür dilersiniz. Muhatabınız sizin samimiyet derecenizi de dikkate alarak, (unutmak; unutkanlığa dönüşmediği sürece) sizi büyük ihtimalle affeder! Yani, “affedilme” kapısı her an açık! Sizi unutan dostunuzun samimiyetine de inanarak; “insanlık hâli” der, karşılıklı güler, geçersiniz bile...

Bir ölçüde “unutkanlık”; “unutma”nın süreklilik kazanmış hâlidir... Hatırlama melekesinin dumura uğraması! Hafızanın silinmesi... Kişi ya da toplumlarda “dün”, “bu gün” ve “yarın” gibi kavramların yok olması hâli! Zaman kavramının “hiç”liği!.. “Günü (gün) etme”; “gün”ü (gün) olarak yaşama biçimi!.. “Dün” yok, “yarın” yok! Zaman; hep aynı zaman!..

“Unutkan”da “sorumluluk” bilinci yoktur! Kimselere vereceği hesabı da... “Fikir” ve “inanç” gibi “kutsal” kavramlardan da bîhaberdir! Bütün fikirler ve bütün inançlar da onun içindir zaten!

“Kişilik”, “haysiyet”, “şeref” gibi erdemler, O’nun lügatinden silinmiş; boş ve manasız kavramlardır! Artık O, oraları çoktan aşmıştır! Kendince O; “her şey”dir! Ama aslına bakarsanız O, “hiçbir şey”dir!..

Sözün kısası; kişinin “unutkan” olması kişiye zarar verir! Sadece o kişiyi bağlar. Ama milletin top yekûn “unutkan” olması, o milletin mahvına sebep olur!..

*** Sevgili Dostlar! Cenab-ı Allah’ın rahmetinin, bereketinin ve mağfiretinin sağanak sağanak yağdığı bu mübarek ayda, bağışlaması bol olan yüce Rabbimizin aslını unutan bizleri affetmesi ve Rahman ve Rahim olan yüce Mevlâ’mızın hepimizi ve milletimizi, “unutkanlık” hastalığına düşmekten de ırak tutması duası ile...

Ramazanınız Mübarek olsun!..

Adil Yıldırım

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Nisan 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net