03 Mart 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de deprem bilgilendirme eğitimleri
Kırıkkale'de deprem bilgilendirme eğitimleri
Tandırlıkta Yangın
Tandırlıkta Yangın
Memur-Sen Konfederasyonundan Sezer'e, Çıkarma
Memur-Sen Konfederasyonundan Sezer'e, Çıkarma
Belediye İş yerlerinin Dezenfeksiyonunu Üstlendi
Belediye İş yerlerinin Dezenfeksiyonunu Üstlendi
  YAZARLARIMIZ
ÇANAKKALE; ÖLMEYİ BİLENLERİN DESTANIDIR!..
27 Mart 2012 Salı Bu yazı 15830 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnandığı değerleri uğruna ölmeyi bilenler ölmez; yaşarmış! Sevilen uğruna toprağa düşen canlar; cansız toprağa, can katarmış! Derler ki; “sevenler” ölse de hep, “sevilen”de yaşarmış!..

İnandılar!.. Ve... Çanakkale’ye “Bir gül bahçesine girercesine...” yurdun dört bir yanından; anadan, yârdan ve evlâttan kopup geldiler! Ölüme, koşar adımlarla gittiler! Ölmeyi bildiler!.. Öldüler; mahşerde dirildiler!..

Sevdiler mukaddes bilip toprağı!.. Uğrunda ölüp; ona “vatan” dediler! Al kanları ile yoğurup mübarek vatanı, “kara toprağın kara bağrına..” girdiler! Uçmağa vardılar; bir bir!.. Ve... Yedi kat göğe yükselip; üçlere, yedilere, kırklara eriştiler!

Sevgili Okurlar!.. Geçtiğimiz günlerde “Kültür Merkezi”nde yerel basınımızın iki güzide temsilcisi olan “Kalehaber” ve “Yenigün” gazetelerinin ortaklaşa düzenlemiş oldukları “Şehitleri Anma ve Vefa Etkinliği” programına davetli idik! Programın özünde “şehitlik” ve “Çanakkale” olunca kendimi gitmeye “mecbur” kıldım!..

Akşam saatlerinde aniden bastıran kar; “Mart kapıdan baktırır” sözünü bizlere bir kere daha hatırlatırcasına, birden tipiye dönüşmüştü! Programın başlamasına 10 dakika kala, salona ancak girebildim. Dışarıdaki fırtınaya rağmen, salon tıka-basa dolmuştu. Yer bulmanın imkânı yoktu! Önceki yıllarda mezun ettiğim bir öğrencimin gayreti ile oturacak bir koltuk zar-zor bulabildim.

Salon; balkon da dahil olmak üzere, tamamen dolmuştu. Yan taraflarda ayakta bekleşen epeyce insan vardı. Davetlilerin büyük çoğunluğu genç olmakla birlikte, hemen her yaştan kadın-erkek bulunmakta idi. “Protokol”a ayrılan koltuklar da hınca-hınç dolmuş, salon belki de tarihinde bu kadar rengarenk çiçek ve çelenkle tanışmıştı!

Genç ve gayretli Sayın Valimiz, Hakan Yusuf Güner’in –günün anlam ve önemini belirten- açılış konuşmasındaki samimi ve duygu yüklü sözleri; daha ilk başta, dinleyenlerin yüreklerini titretmeye yetmişti!

Sevgili dostum Tarih Öğretmeni Ahmet Erdal Bey, slayt eşliğindeki kendine has anlatımı ile gönüllerde müthiş fırtınalar estirdi ve izleyenleri de başka başka diyarlara götürdü!.. Tiyatro ve özgün müzik sanatçısı –hemşehrimiz- Yusuf Eker’in ‘Çanakkale Destanı’nın anlatıldığı “Kınalı Kuzular” adlı tek perdelik oyun başladığında, salonda çıt çıkmıyordu! Sanatçımızın eşsiz performansına da diyecek yoktu! Olayları anlatmıyor, adeta bire bir yaşıyordu doğrusu!

Seyircilerin büyük bir çoğunluğu, sahnedeki oyunu sessizce izlerken; bir yandan da içlerindeki yangını, göz pınarlarından “gizlice” boşalan, akan göz yaşları ile söndürmekle meşguldü!..

Programın sonlarında, ‘okullarında başarılı olan şehit ve gazi çocukları’na hediye takdimi vardı. İlk ve ortaöğretim öğrencilerinin yer aldığı ödül töreni, son derece anlamlı ve takdire değer bir olaydı. Kıymetli Okurlar!.. Çanakkale; Türklüğün var olma ve yok olma mücadelesidir! Aklın ve mantığın tersyüz olduğu, inancın ve imanın zirvesidir! Çanakkale; Türk’ün yedi düvele meydan okuyuşu ve yeniden dirilişidir! Çanakkale bir savaşın değil; dünya var oldukça bir daha yaşanamayacak, emsalsiz bir destanın adıdır!

Bu duygularla, böylesi güzel ve anlamlı bir organizasyona imza atan ve bizlerin de böylesi bir günü yaşamasına vesile olan; Kalehaber Gazetesi imtiyaz sahibi Sayın Ercihan Çakmak ile Yenigün Gazetesi imtiyaz sahibi Sayın Adem Yılmaz başta olmak üzere, emeği geçen herkese, buradan teşekkürü bir borç biliyorum!..

Ve... “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır!” diyerek, bizler için canlarını feda eden; mübarek kanları ile aziz vatan toprağını sulayan, ebediyete uğurladığımız bütün şehit ve gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum!..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Resul Ercan  -  28-03-2012 - 20:16
Sevgili Hocam, bahsettiğiniz gibi Çanakkale'de birlik olup ölümü destanlaştırmış bir millet olarak bu terör belasına karşı da top yekün birlik olmayı diliyorum.
Ahmet Özdemir  -  28-03-2012 - 19:07
Hocam yazınız çok güzel olmuş. Elinize sağlık..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Mart 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net