21 Eylül 2019 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kütüphane’de Keyifli Zamanlar
   Bu haber 1675 kez okunmuştur.
08 Şubat 2016 Pazartesi 17:01:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Yenilenen binasında hizmet vermeye devam eden İl Halk Kütüphanesinde her hafta çocuklar için eğitici, öğretici aynı zamanda da eğlenceli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Çocuklar hem kütüphane sevgisi ve alışkanlığı kazanıyor hem de keyifli zamanlar geçiriyorlar.

ATIK MALZEME YOKTUR

Zengin kitap arşivi, 160 kişilik konferans salonu, okul öncesi ve çocuk salonları, görme engelliler salonu, dinlenme salonları, satranç ve internet bölümleri, gezici kütüphane aracı ve güler yüzlü personelleri ile yenilenen binasında hizmet vermeye devam eden İl Halk kütüphanesinde her Perşembe saat 15.30’da farklı bir etkinlik yapılıyor. Etkinlikler hakkında açıklamalarda bulunan Müdür Zeliha Atay; ”Halkımızın kütüphane ile ilişkilerini artırmak, çocuk ve yetişkinlerin okuma -araştırma alışkanlığını geliştirmek ve toplumun kültürel / sosyal kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla 2016 yılı için bir dizi etkinlik planladık. Temiz bir toplum için atık malzemeleri değerlendirip, çocuklara da “atık malzeme yoktur” düşüncesini de yerleştirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

 

PAYLAŞMAYI ÖĞRENİYORLAR

Kütüphanelerin sadece kitap okunan, ders çalışılan yerler olmadığını dile getiren Atay:” Kütüphaneler her türlü kültür ve sosyal etkinliklere, iş birliğine açık mekânlardır. Çocukların ve ailelerin sosyalleşmesi, kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığının kazandırması yanında   “BİLİNÇLİ OL! DOĞAYI KORU, İŞTE SANA MUCİZENİN YOLU…” sloganıyla yola çıktık. Kütüphanede çocuklar etkinlik yaparken sosyalleşir, paylaşmayı, işbirliği yapmayı, sabretmeyi ve kendilerini kontrol edebilme becerilerini geliştirirler. Etkinlik yapmak sadece çocuğu meşgul etmez, ince motor becerilerini, kavram bilgisini, sözel, , düşünme ve bilimsel bilgilerini geliştirirler. Çocuklar satın alacakları oyuncaklar olmadan da eğlenebileceklerini,  bir şeyler yaratabileceklerini keşfedeceklerini” söyledi.

 

PLASTİK KARDAN ADAM

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Atay açıklamalarına şöyle devam etti:” İlk etkinliğimize 17 Aralık 2015 tarihinde “Yerli Malı ve Kış” temasıyla başladık. Sıcacık kütüphanemizde okuyucularımızla birlikte “kış” temasıyla plastik tabaktan kardan adam, “yerli malı haftası” teması için kartondan meyve yaptık. İkinci etkinliğimiz: 7 Ocak 2016 Perşembe Günü plastik tabaktan çiçek yapımı. Üçüncü etkinliğimiz: 14 Ocak 2016 Perşembe günü oyun kartları kütüphanemizce hazırlanan tabu oynadık. Dördüncü etkinliğimiz: 21 Ocak 2016 Perşembe Günü kütüphanede kartopu zamanı: Kar yağdı biz de etkinliğimizi değiştirerek okuyucularımızla kartopu oynadık, kardan adam yaptık. Beşinci etkinliğimiz: 28 Ocak 2016 Perşembe Günü okuyucularımızla kâğıt havlu ruloları ile kalemlik yaptık. Etkinliğimizin öncesinde okuyucularımızla isim, şehir, hayvan, bitki, yazar veya kitap adından oluşan “İsim, Şehir, Hayvan” oyunu oynadık. Altıncı etkinliğimiz:  4 Şubat 2016 Perşembe Günü iplerle civciv ve tavuk yaptık.”

 

SAYI HER HAFTA ARTIYOR

“İlk etkinliğimize 6- 7 kişi ile başlamıştık. Sayı her hafta artıyor. Son etkinliğimize 45 çocuk 15 yetişkin olmak 60 kişi katıldı. Artık herkes biliyor ki her Perşembe saat 15.30 da kütüphanede katılabilecekleri bir etkinlik var. “Her Perşembe Bir Etkinlik “ projemiz için ailelerden ve çocuklardan olumlu geri bildirimler aldık. Perşembe günleri diğer günlere nazaran ödünç verilen kitap sayısında da artış oluyor. Her Perşembe 15.30’da hepinizi bekliyoruz. Kitapla kalın!” şeklinde konuştu.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Şuayip Bütün
Mehmet ERKOÇ
Hakan Gökkaya
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Eylül 2019 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net