22 Ağustos 2019 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Eğitim’de Temel Değişim: Sınav Liseleri
   Bu haber 2350 kez okunmuştur.
10 Ağustos 2015 Pazartesi 09:16:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi noktasında Sınav Dershaneleri ilk resmi adımı attı. Dershane, dönüşüm programı çerçevesinde Kırıkkale’nin sayılı özel liseleri arasında ilk sırada yerini alacak. Okulun kurucu Müdürü Lütfi Ağırman, Sınav Liseleri hakkında bilgiler paylaştı.

ZAMAN KAYBETMEYECEK

Kırıkkale Sınav Dershanesi Kurucu Müdürü Lütfi Ağırman, mevcut dershanelerini liseye dönüştürme kararı verdiklerini ve Milli Eğitim Bakanlığı dönüşüm programı doğrultusunda başvurularını yaparak, lise onaylarını aldıklarını söyledi. Müdür Ağırman, dershanelerin okula dönüşmesi ile birlikte iyi bir eğitim almak isteyen öğrencilerin okul ve dershane arasında zaman kaybetmeyerek direk Sınav Lisesi ile üniversiteye hazırlanacağını söyledi.

 

BİNANIN STANDARTLARINI YÜKSELTTİK

Eğitimin öncü kuruluşu 30 yıllık dershanecilik deneyimine sahip Sınav Liseleri ile bu dönüşüme öncülük yaptıklarına vurgu yapan Ağırman, “Sınav Lisesi öğrencileri, 12-15 kişilik sınıflarda eğitim görecek olup, her gün, Cumartesi dahil 9 saat ders yapacaklar. Haftalık 54 saatlik ders programlarının içinde, okul derslerinin yanında etüt, soru çözümü, birebir ders, deneme sınavları, rehberlik-danışmanlık, spor, sosyal kültürel etkinlikler ve gezilere yer verilecektir. Eğitim öğretime standartları daha yüksek bir binada başlamak isterdik, ancak kısa sürede böyle bir bina bulmamız mümkün olmadı.

 

3 BİN 500 TL DEVLET YARDIMI

“Bunun yerine mevcut binamızın standartlarını yükselterek eğitim vereceğiz. En kısa sürede de tüm okul kademelerini (anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise) bir arada bulunduran sınav eğitim kampüsü oluşturacağız. Sınav eğitim kurumumuzun çok güçlü, tecrübeli bir eğitim kadrosu bulunmaktadır. 30 yıllık okul yöneticiliği tecrübemizle Kırıkkale’de öğrencisiyle, velisiyle, çalışanlarıyla çok başarılı, mutlu, huzurlu bir eğitim kurumu olacağız. Kırıkkale Sınav Lisesi olarak, öğrenci ücretlerini de Kırıkkale ekonomik özelliklerini dikkate alarak makul düzeyde tuttuk. Sınav Lisesi'ne devam eden öğrencilerimizin 3 bin 500 TL devlet yardımı alma hakları bulunuyor" sözlerinde bulundu.

 

KONTROLLÜ SONUÇLAR

“Bütün sınav liselerinde tam gün olarak aynı hafta eğitime başlıyor. Aynı program izleniyor, aynı konular işleniyor, aynı sorular çözülüyor, aynı ödevler yapılıyor ve aynı sınavlar uygulanıyor. Unutmayın! Sınav Liseleri büyük dönüşüp hedefini yüksek tutanlar için dolu dolu bir özel okuldur. Sınav Liselerinde bir eğitim-öğretim yılı 4 dönemdir. Dersler 9. 10.ve 11.sınıflarda 7 Eylül’de 12’nci sınıflar ise 31 Ağustos’ta başlar. Öğretmen kadrosu yıllarca beraber çalışan uzman, deneyimli ve dinamik bir kadrosudur. Sınav Liselerinin seçkin kadrosu her öğrenciyi yakından takip eder, onlarla hakkaniyet çerçevesinde ayrıştırmadan, yarıştırmadan empati kurarak ilgilenir. Sınav Liselerinde tüm dersler, etütler, ek çalışmalar, ödev takibi ve sınavlar seçkin öğretmen-yönetici kadrosu tarafından ciddiyetle yürütülür. Sınav Liselerinde akademik programlar hiçbir şekilde geçiştirilemez ve eğitim disiplininden asla ödün verilmez. Devamsızlık ödev kontrolü sınav sonuçları vb. tüm süreçler yakından takip edilir ve velilerle paylaşılır. Her dönem mutlaka veli bilgilendirme toplantısı veya görüşmesi yapılır”

 

VERİMLİ ÇALIŞMA KILAVUZU

“Sınav Liselerinde rehberlik ve danışman öğretmenlik sistemi eğitim anlayışımızın merkezindedir. Her öğrencinin mutlaka bir rehber, eş güdüm halinde çalışan bir danışman mentör öğretmeni vardır. Sınav Liselerinde başarı takibi, devam-devamsızlık, akademik gelişim, kariyer planlama ve yönlendirme rehber ve danışman öğretmenler birlikte yürütülür. Sınav Liseleri haftalık ders programında 1 saat ‘Rehberlik ve danışmanlık saati’ olarak ayrılmıştır. ‘Çalışma Değerlendirme Ölçeği’ başarısızlık nedenleri testi, akademik benlik kavramı ölçeği, problem tarama envanteri, sınav kaygısı ölçeği, mesleki eğitim belirleme testi gibi çalışmalar yapılır. Sınav Liselerinde ayrıca ‘Verimli Çalışma Kılavuzu ‘,’Sınav Sistemleri Kılavuzu ‘,’Aile Kılavuzu’, ‘Taban Puanlar Kılavuzu’ gibi rehberlik kitapçık ve dokümanları öğrencilere verilir ve ilgili sunumlar yapılır. Sınav Liselerinde ders ve sınavlara tüm öğrenciler, ek çalışma, etüt, ödev tamamlama ve soru çözümüne ise belirlenen öğrenci ya da sınıflar mutlaka katılır, öğrenci ya da sınıfın ihtiyacına göre belirlenir. Mevzuatın öngördüğü gün ve saatler dışında çalışmalar ’Yetiştirme Kursu’ kapsamında yapılır ve ücretsizdir”

 

54 SAAT ZORUNLU DERS

“Haftalık ders saatleri 34 saat okul programı 20 saat zorunlu derse etüd –ek çalışma-deneme sınavları ve soru çöz toplam 54 saat haftalık dersler haftanın beş günü saat 09.00’da başlar 15.30’da biter. Hafta içi saat 15.45 -17.15 arası etüt –ek çalışma ve her Cumartesi saat 09.30-12.10’da sınav uygulama saat 12.30 -17.30 arası soru çözüm ek çalışma-ödev tamamlama gibi konular işlenir. Sınav Liselerinde yoğun programı yetiştirmek ve öğrenciler en iyi şekilde hazırlayabilmek için okuldaki ders ve etütlerin yanında bireysel çalışmalara ödevlere önem verilir. Öğrencilerin bireysel çalışmalarını planlamak amacıyla haftalık ders programından hareketle her dersin ödev günü ve miktarı ‘Ödev Çizelgesinde’ belirlenir. Haftalık ders programında ilgili dersin ilk saati mutlak ödev kontrolü için ayrılır. Ödevlerini yapmayan öğrencilerin ödevleri (miktarı artırılarak) ek çalışma saatinde tamamlatılır”

 

KONU ANLATIM VE SORU BANKASI SETLERİ

Sistemli ders işlemek için modüler konu anlatımlı setler hakkında açıklamalarda bulunan Ağırman, “Sınav Liselerinde dersler Milli Eğitim Bakanlığı kitaplarıyla birlikte yıllık plana göre hazırlanmış ,’Sınav Dergisi‘ birikiminin okula uyarlanmış formatı alan aylık ‘Modüler Konu Anlatımlı Setlerden işlenir. 9 kitaptan oluşan ‘Modüllü Konu Anlatımlı Setler açık konu anlatımıyla birlikte örnek soru, çözüm ve testlerin bulunduğu aylık periyotlarla yayınlanan, kullanımı kolay kitaplardır. Sınav Liselerinde, soru çözerek konuları pekiştirmek ve pratik yapmak için ‘Sınav Dergisi’ birikiminin okula uyarlanmış formatı olan aylık ‘Modüller Soru Bankası Setleri’ kullanılır. 9 kitaptan oluşan Modüller Soru Bankası Setleri başka bir kaynağa ihtiyaç kalmayarak şekilde farklı düzey ve türlerde özgün soruların bulunduğu aylık periyotlarla yayınlanan kullanımı kolay pratik kitaplardır. Sınav Liselerinde ‘Günlük Ödevler ve Bireysel Çalışmalar ‘öncelikle ‘Modüller Soru Bankalarından’ verilir. Sınav Liselerinde ‘telafi sınavları’ hariç tüm ‘yazılı sınavlar’ ve ‘deneme sınavları’ sınav genel merkezince hazırlanır ve Türkiye genelinde eş zamanlı olarak uygulanır. ‘Yazılı Sınavlar’ öğretmenler tarafından deneme sınavları ise Türkiye geneli olarak değerlendirilir. Sınav Liselerinde Cumartesi gününün ilk 3 saati sınav uygulamaları, 4 ve 5. saati ise uygulanan sınavların analizi ve soru çözümleri için ayrılmıştır” dedi.


   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ağustos 2019 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net