21 Eylül 2019 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
BİLGİYE ULAŞMANIN EN KOLAY YOLU; KÜTÜPHANELER
   Bu haber 7873 kez okunmuştur.
27 Mart 2013 Çarşamba 08:26:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kütüphaneler Haftası’nın 49’uncusu düzenlenen bir törenle kutlandı.

 Tören de konuşan Vali Ali Kolat, bilgiye ulaşmanın en akıllı yolunun, bilgi çağında yanı başımızda olan kütüphaneler olduğu ve ulaşılan bilgileri aklın süzgecinden geçirmek olduğunu kaydetti.

 OKUMAK ÇOK ÖNEMLİDİR

Programda, okumak hayatın kendisidir adlı tiyatro sahnelendi. İl Kütüphane Müdürlüğünün 2012 yılında yaptığı çalışmaların slaytları izlendi. Çok sayı da öğrencinin katılımı ile gerçekleşen program da konuşan Vali Ali Kolat “Toplum her konuda ileriye dönük çalışmalar yapmıştır. Bireylerin birikimleri çevrelerine aktarması kitap yoluyla sağlanmaktadır. Bilgi ve birikim eksikliği her işte akıl rehberliği tarafından yapılmalıdır. Okumak çok önemlidir. Bilgiye ulaşmanın en akıllı yolu, bilgi çağında yanı başımızda olan kütüphanelerde bilgi eksikliğimizi getirmemiz çok kolay yoludur. Bilgiye ulaşma ve  bu bilgileri de aklın süzgecinden geçirilmelidir” dedi.

 DAHA AYDINLIK BİR TÜRKİYE İÇİN

Kültür Merkezi’nde gerçekleşen program da konuşan İl Halk Kütüphanesi Müdürü Zeliha Atay, günümüzde radyo, televizyon, internet gibi iletişim ve bilgilendirme araçlarının çok geliştiğini ancak, hiçbirin yerini kitabın yerini alamayacağını söyledi. Bu gerçekle Mart Ayı’nın son haftasında kütüphanenin öneminin anlatılması kütüphaneciliğin kamuoyuna duyurulabilmesi amacıyla Kütüphane Haftası’nın kutlanmakta olduğunu kaydeden Atay, “Daha aydınlık daha çağdaş ve güzel bir Türkiye için lütfen okuyun, okutun” şeklinde konuştu.

 DÜZENLİ OKUMA İÇİN NELER YAPILMALI

Okuma kültürünün düzenli olması için bireylerin önemli çalışması gerektiğini bildiren Atay, “Okuma kültürü; "bireyin okuma eylemini bir gereksinim olarak algılaması sonucu sürekli, düzenli ve eleştirel bir biçimde gerçekleştirmesi" olarak tanımlanabilir. Benzer bir yaklaşımla kütüphane kullanma alışkanlığı; "bireyin zihinsel gelişimini karşılamak amacıyla kütüphaneleri düzenli olarak kullanması anlamına gelir. Okuma alışkanlığı; kişinin duygu, düşünce ve hayal dünyasını zenginleştirmenin yanında, ifade gücünü ve iletişim becerisini geliştirici bir etkiye de sahiptir. Kuşkusuzdur ki; halka bu alışkanlığı kazandırmada en önemli rol kütüphanelere düşmektedir. Kütüphaneler yüzyıllar boyunca ortak bilgilerimizi korumanın en önemli mekânları olmuştur. Kütüphaneler; eğitimin hatta yaşam boyu öğrenme ve entelektüel gelişimin temel kurumlarıdır”

TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMALIYIZ

“Gelişen teknoloji ile birlikte kütüphane materyalleri de buna paralel olarak değişmektedir. Artık kütüphanelerde kitapların yanı sıra bilgiye erişimi sağlayan her tür materyal bulunmaktadır. Eğitim sadece okul eğitimi ile sınırlı olmamalı, hayat boyu devam etmelidir. Eğitim; bütün hayatı kapsayan ve asla "okul" ve "müfredat" ile sınırlandırılmayacak kadar etkili ve sürekli bir süreçtir. Bilginin üretiminden tüketimine kadar geçen süreçte önemli roller oynayan kütüphaneler bir yandan bilgi toplumunun ürünü iken diğer yandan da bu toplumu besleyen kurumlar arasında yer almaktadır. Kütüphane bilginin dolaşımında, dolayısıyla bilgi toplumunun gerektirdiği demokratikleşmede rol alan temel kurumlar arasında yer alır. Okuma aracılığıyla Okurun eski bildiklerine yeni bilgiler katması, zihninde bu bilgileri harmanlayarak içselleştirmesi sonucu ise yepyeni bilgiler ortaya çıkacaktır” dedi.

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Şuayip Bütün
Mehmet ERKOÇ
Hakan Gökkaya
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Eylül 2019 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net