17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
KALE DAĞCILIK TAHTALI’DA
   Bu haber 4426 kez okunmuştur.
18 Aralık 2012 Salı 08:22:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Kale Dağcılık ekibi 2366 rakımlı Tahtalı dağına çıktı.Kale Dağcılık Dernek Başkanı Metin Atun Tahtalı dağındaki izlenimlerini paylaştı.

ZİRVE KEYFİ

Atun”Antik bir "Tasolyma" olarak belirlenen Tahtalı Dağ Antalya Körfezi'nin kuzey-güney paralelinde uzanan ve aynı adla anılan "Tahtalı Dağlar" Silsilesinin en büyük üyesi. Deniz düzeyinden birdenbire yükselerek 2366 metreye ulaştığı için hemen her yönden görkemli biçimde seyrediliyor. Yörede denize bu kadar yakın olup 2300 metreyi geçen başka dağ yok.Tahtalı Dağ’ın deniz düzeyiyle 1700-1800 metreleri arasında kalan bölümleri ormanlık. 1800'lerden sonra kayalık alanlar başlıyor. Ana doruk külah gibi tepeyi örtmekte. 

 TAHTALI'YA NASIL ÇIKILIR

ahtalı'nın çevresinde 2000 metreyi geçen başka yükseltiler de bulunmakta. Bunlar "Dazkır Tepesi (2014 m.)" ve "Teke Dağı (2155 m.)". Her ikisi de Tahtalı'nın fiziksel özelliklerini gayet güzel gösteriyor.Tahtalı Dağ’a çıkmak için ilk gelinecek yer Kemer'in Beycik Köyü. Denizden 830 metrede kurulu Beycik çam ormanları arasında konumlanmış şirin bir köy. Antalya-Finike Karayolu'nun 65. kilometresinden batıya ayrılan köy yoluyla yöreye ulaşılıyor. Yol asfalt ve yaklaşık 4 kilometre civarında. Köyde bir gece kalındıktan sonra ertesi sabah erkenden kalkılıyor. Batıya giden patikalar izlenmek suretiyle önce çam, ardından sedir ormanları arasından yükselmek suretiyle 1700-1800'lerdeki çıplak bölgeye geliniyor. Bunun için köyden ilk çıkışta ormana giden stabilize yola girmek, patikaların nereden başladığını köyden sormak gerekli. 

ZİRVEDEN NERELERİ GÖRÜNÜR

Tahtalı'nın Ana doruğu çok geniş değil. Üstelik hemen her türlü hava akımına açık. Tamamen çar saklarla kaplı dorukta defter ne yazık ki yok. Çünkü konan defterlerin tamamı kaybolmuş.Hava koşulları ne olursa olsun ayrıcalıklı haller dışında bir bulut tabakasının dağı çevrelediği görülecektir. Denize yakınlığından olsa gerek, en güneşli günlerde başka dağların etrafında bulut bulunmaz, fakat Tahtalı'nın çevresinde bulunur. Doğallıkla bu durumda manzaranın seyrini engellemekte. Eğer hava koşulları elverişliyse doğuda Serik-Manavgat'a kadar olan sahil şeridinin güzellikleri gözlerinizin önüne seriliyor. Güneyde ise Finike Körfezi karşınızda. Antalya-Finike arasında yer alan sahil ve sahilde bulunan irili ufaklı koylar (Phaselis, Olympos, Ceneviz Limanı), körfezler (Adrasan, Finike), plajlar, kumsal alanların seyirleri doyumsuz. 

TAHTALIDAĞ'A AİT BİR EFSANE

Beycik yol sapağından birkaç kilometre geçildiğinde "Çıralı Sapağına", sapaktan 7 kilometre aşağılara inildiğinde "Çıralı Köyüne" gelinir.Çıralı'dan 2 kilometre kuzeye gidiniz. Karşınıza "U" harfini andıran küçük bir dağ gelecektir. Ağzı denize bakan dağın bir bölümü yeşil, diğer tarafı kara topraktır. Çıralı'nın son evleri bittiğinde iki teker izinden ibaret bir yol dikkatinizi çekmekte gecikmez. Yolu takip ederseniz U harfinin iyice içine girmiş olursunuz. Yolun bittiği yerde çam ormanları başlamakta. Buradan itibaren küçük kırmızı noktalarla işaretlenmiş patikayı takip ettiğinizde yarım saatte denizden 250-300 metre kadar yükseklikte kendiliğinden yanan ateşler topluluğuna gelirsiniz. Anadolu Mitolojisinde ilginç ve geniş yere sahip ateşler topluluğunun 3500 yıldır yanmakta olduğu belirtilmekte.Argos Kralı'nın oğlu olan Bellerophontes bir av partisi esnasında erkek kardeşini kazayla öldürdüğü için babası tarafından kovulmuştur. 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net