30 Haziran 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kaş Yapalım Derken Göz Çıkaracak
   Bu haber 1250 kez okunmuştur.
20 Mayıs 2022 Cuma 16:30:00
Yazı boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak Öğretmenlik Meslek Kanunu uygulamasına yönelik yayınlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları yönetmeliğine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

KARAR VERİCİLER HİÇ DÜŞÜNDÜLER Mİ ACABA

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılacağının duyurulduğu andan itibaren getirilen uygulamaların kargaşa ve olumsuzluklara neden olacağını defalarca dile getirdik. “Gelin yolun başındayken doğru olanı yapalım. Başka hiçbir şarta bağlı olmaksızın sadece hizmet yılını esas alarak öğretmenlerimizin kariyer planlamasını yapalım. Bunun dışında her tedbir, yeni sorunlara neden olacaktır.” dedik Türk Eğitim Sen olarak, başta sınav şartı olmak üzere, kaş yapalım derken göz çıkaracak uygulamaların iptali için yargıya başvuracaklarını bir kez daha duyuran Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak açıklamasında şunları söyledi:“3 Şubat 2022’de kabul edilen Öğretmenlik meslek kanunu’nun uygulamasına yönelik aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yönetmeliği yayınlandı.Ancak getirilen uygulamanın,birtakım kargaşa ve olumsuzluklara neden olacağı aşikardır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılacağının duyurulduğu 23 Ekim 2018’den beridir bıkmadan dile getiriyoruz:öğretmenlerin kariyer planlaması sınavla olmaz! Sınav,sadece bilgiyi ölçer, oysa öğretmenlik sadece bilme değil, bildiğini aktarma mesleğidir. Kariyer planlanmasında tek ölçüt tecrübe olmalıdır. 10 yılını doldurmuş her öğretmen uzman, 20 yılını doldurmuş her öğretmen de başöğretmen olarak değerlendirilmelidir. Bunun dışında yapılacak her tasarruf,kargaşa ve adaletsizliklere neden olacaktır. Nitekim yayınlanan yönetmelik ve eğitim programı,ikazlarımızın ve teklifimizin ne derece makul ve gerçekçi olduğunu açık şekilde ortaya koymuştur. Uygulama bu haliyle hayata geçirilirse,mesela; Uzman öğretmen adayları 35 iş gününde 180 saat eğitim programına iştirak edecekler. Günlük asgari 5,1 saat ders görmek zorundalar. Başöğretmen adayları ise 45 iş gününde 240 saat eğitim programına edecekler, yani günlük asgari 5,3 saat ders görmek zorunda kalacaklar. Bu programın uygulanabilirliğini karar vericiler hiç düşündüler mi acaba?''

 

YARGIYA BAŞVURACAĞIMIZI BİR KEZ DAHA İFADE EDİYORUZ

"Her bir öğretmen, kendi alanının ihtisasıyla yükümlüdür. Ancak tüm öğretmenlere aynı eğitim programını uygulayarak ve ondan sınava alarak öğretmenlerimizin kendi branşlarında uzman/başöğretmen. olacağını tayin etmek ne derece makul bir uygulama olacaktır?Değerlendirmeyi yapacak komisyonların, bir hafta gibi bir sürede, adayların sunacağı binlerce evrakı sıhhatli bir şekilde inceleyeceğini hangi aklı başında sorumlu söyleyebilir? Yıllara yayılan bir mesleki geçmişe ait çalışma ve faaliyetleri ihtiva eden evrakların temininde yaşanacak zorluklar kimsenin aklına gelmedi mi? Özel okullarda yapılan görevler süreden sayılırken, ücretli öğretmenliğin süreye dahil edilmemesinin adaletsizliği görülmedi mi? Sadece evrak hazırlama safhasının dahi devasa bir maddi israfa neden olacağı görülmedi mi?  Öğretmen,kendi alanıyla ilgili olarak sorumludur.Kendi branşında yetkinliği sağlamış bir öğretmenimize başka sosyal/idari etkinlikler üzerinden yeni kriterler getirilmesi ne derece amaca hizmet eder bir değerlendirme olacaktır? Yoksa, uzman öğretmen ve başöğretmen tespiti için 2005 yılında uygulanan kota uygulamasını, bu kez öğretmenlerimize gereksiz zorluklar çıkararak dolaylı şekilde 2022’de geri getirmenin derdinde miyiz? Velhasıl; bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Gelin yolun başındayken doğru olanı yapalım. Başka hiçbir şarta bağlı olmaksızın sadece hizmet yılını esas alarak öğretmenlerimizin kariyer planlamasını yapalım. Bunun dışında her tedbir, yeni sorunlara neden olacaktır. Türk Eğitim Sen olarak, başta sınav şartı olmak üzere, kaş yapalım derken göz çıkaracak uygulamaların iptali için yargıya başvuracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.”dedi.

 

 

   
  Sayfayı yazdır  
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net